Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lipca 2015 r.
12:05

"Po co są gimnazja?". Uczniowie z Lublina piszą do prezydenta Polski

0 28 A A
Agata Sarzyńska i Anna Wójcik z listami „za likwidacją gimnazjów” (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Agata Sarzyńska i Anna Wójcik z listami „za likwidacją gimnazjów” (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

– Od dłuższego czasu zastanawiam się, po co są gimnazja? – pisze w liście do prezydenta RP 13-letnia Agata Sarzyńska z Lublina, jedna z inicjatorek dziecięcej akcji likwidacji tych szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W ubiegłym roku jako uczniowie V klasy podstawówki dziwiliśmy się, czemu starsi uczniowie płaczą na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Nie rozumieliśmy tego. Teraz, jako szóstoklasiści, rozumiemy – opowiada Anna Wójcik, która razem z innymi uczniami ze swojej byłej już klasy ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie napisała listy „za likwidacją gimnazjów”. – Nie podoba nam się to, że musimy iść do gimnazjum. A nasi rodzice i dziadkowie mogli jeszcze dwa lata uczyć się w szkole podstawowej. Poza tym, po 6 latach, ciężko jest się nam rozstać z kolegami – dodaje.

Dzieci napisały – każde w swoim imieniu – listy do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Prezydenta RP. „Witam, nazywam się Agata Sarzyńska, właśnie skończyłam szóstą klasę w jednej z lubelskich podstawówek – zaczyna swój list kolejna z 13-latek. „Od dłuższego czasu zastanawiam się, po co są gimnazja? Czemu skrócono czas wspólnych chwil z moją najlepszą klasą na świecie? Czy państwo wiedzą, że idziemy do innych szkół – z innymi rówieśnikami, nauczycielami – cali zestresowani? Czy ktokolwiek przed pomysłem na gimnazja pytał się osoby w naszym wieku, czy to dobry pomysł?”

– W akcję próbujemy wciągnąć też innych uczniów, których znamy. Chcemy też o niej napisać na Facebooku – planuje Anna. I dodaje: Wiemy, że nam już nic nie pomoże, ale może inni skorzystają. Może ktoś zareaguje na głos dzieci.

Uczniowie mają poparcie swoich rodziców. – To fajna inicjatywa, dobrze, że próbują – mówi Dorota Wójcik, mama Ani. – Mają prawo wypowiadać się w swoim imieniu – dodaje Piotr Sarzyński, tata Agaty.

Sonda: Czy gimnazja powinny być zlikwidowane?

Liczba głosów: 1274
85.56%
Tak
12.32%
Nie
2.12%
Nie mam zdania

Prof. Włodzimierz Piątkowski, socjolog z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, nie jest zdziwiony inicjatywą uczniów.

– Reforma z 1999 r. wprowadzająca gimnazja od samego początku była krytykowana przez pedagogów – tłumaczy prof. Piątkowski. – Badania socjologiczne dowodzą, że liczba aktów agresji czy też konsumpcji narkotyków i środków psychoaktywnych jest wyższa w gimnazjach, niż w szkołach podstawowych czy liceach. Badania sondażowe, chociażby pani prof. Barbary Woynarowskiej, pokazują, że źle się dzieje.

Zdaniem profesora, takim inicjatywom sprzyja też bardzo szybko następująca, zwłaszcza po wyborach, zmiana świadomości politycznej. – Dorośli się aktywizują, a jak dorośli, to i dzieci. Poza tym 14-latek z lat 70., 80. czy 90. ubiegłego wieku był zupełnie inny od współczesnego, który szybciej dojrzewa, jest odważniejszy, bardziej samodzielny, krytyczny i niezależny – wyjaśnia prof. Piątkowski.

Kciuki za uczniów z Lublina trzyma Małgorzata Lusar ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które zainicjowało akcję „Ratuj Maluchy”. – To ciekawa inicjatywa – przyznaje Lusar. – Takiej obywatelskiej aktywności można im tylko pogratulować. To pozytywny sygnał, że tak młodzi ludzie chcą działać społecznie. Sama ich inicjatywa może być kolejnym głosem na „Nie” w sprawie gimnazjów. Może ten głos dzieci będzie lepiej słyszany niż dorosłych, których to inicjatywy w ostatnim czasie były mocno ignorowane. Życzę im powodzenia.

Dzisiaj listy dzieci powinny dotrzeć do adresatów.

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Miro / 7 lipca 2015 o 22:21

Swoją drogą jestem przekonany,że na drugi dzień jak projekt dotyczący likwidacji gimnazjów trafi pod obrady to zaraz pojawi się lobby obrońców gimnazjów złożone z nauczycieli i innych osób...

Avatar
Miro / 7 lipca 2015 o 22:17

Inicjatywa dobra ale spóźniona. Tzn. niewiadomo czy spóźniona. Wybory najprawdopodobniej wygra PIS, które w swoim programie wyborczym zapowiada (a przynajmniej zapowiadało) likwidację gimnazjów. Są więc duże szanse, że coś ruszy w tym temacie. Z tą inicjatywą poczekałbym jeszcze z rok (niezależnie od wyników wyborów). Jeżeli nic się przez ten czas nie zmieni to jestem jak najbardziej na tak...

Avatar
pedagog / 7 lipca 2015 o 21:12

Stary system był lepszy. Wykształcenie gimnazjalne to jak kiedyś 8 letnia podstawówka. Nic nie daje. To mniej niż wykształcenie zawodowe. 3 letnie liceum jest za krótkie podobnie jak 4 letnie technikum. Trudno młodzież w 4 lata należycie przygotować do matury przygotowując jednocześnie do egzaminu zawodowego.

Avatar
Seba / 7 lipca 2015 o 20:41

Lepszy stary system 8 letnia podstawówka, 4 letnie liceum, 5 letnie technikum i 3 letnia zawodówka.

Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 14:41

Jeśli ktoś chce pomóc niech piszę pod: zlikwidujmy.gimnazja@gmail.com 

Avatar
Eliza / 4 lipca 2015 o 22:18

gunwowiedzą o życiu 13latki

Gratki za ortografie ;) Dlatego gimnazja nie są potrzebne...

Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 14:27
Jestem w gimnazjum i zamierzam go skończyć i pójść do liceum na 3 lat , może nie którym to pasuje , ale niektórzy uczniowie i dorośli chcą żeby zostało tak jak jest!!!!! Pójście do gimnazjum to także poznanie nowych osób ! I dla niektórych ludzi : - przyjmijcie do zrozumienia że nie wszyscy uczniowie (gimnazjaliści) to "patologia" ; można zacząć ale można też skończyć !!! Patologie można zwalczać , poza tym rodzice mogą być winni tej całej "patologii" Więc proszę nie bagatelizować tego i nie uważać wsztstkich gimnazjalistów za patologie !!!
Jestem w gimnazjum i zamierzam go skończyć i pójść do liceum na 3 lat , może nie którym to pasuje , ale niektórzy uczniowie i dorośli chcą żeby zostało tak jak jest!!!!! Pójście do gimnazjum to także poznanie nowych osób ! I dla niektórych ludzi : - przyjmijcie do zrozumienia że nie wszyscy uczniowie (gimnazjaliści) to "patologia" ; można zacząć ale można też skończyć !!! Patologie można zwalczać , poza tym rodzice mogą być winni tej całej "patologii" Więc proszę nie bagatelizować tego i nie uważać wsztstkich gimnazjalis... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 12:09
zapraszam do polubienia https://www.facebook.com/przeciw.gim?fref=ts
Avatar
bm / 2 lipca 2015 o 12:03
Pracuję w liceum od kilkunastu lat i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że wprowadzenie nowego systemu edukacji nie wniosło niczego dobrego. Uczniowie przychodzą po gimnazjum z mniejszym zasobem wiedzy a ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia.

Gimnazjum stało się po prostu wylęgarnią patologii i ciemnoty.

Moim zdaniem było to do przewidzenia ponieważ:
1) trafiają tam w wieku dojrzewania (buzują hormony)
2) chcąc zyskać akceptację nowych kolegów nie uczą się (boją się łatki "kujon") i próbują zakazanych rzeczy (alkohol, papierosy, narkotyki, kradzieże).
Pracuję w liceum od kilkunastu lat i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że wprowadzenie nowego systemu edukacji nie wniosło niczego dobrego. Uczniowie przychodzą po gimnazjum z mniejszym zasobem wiedzy a ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia.

Gimnazjum stało się po prostu wylęgarnią patologii i ciemnoty.

Moim zdaniem było to do przewidzenia ponieważ:
1) trafiają tam w wieku dojrzewania (buzują hormony)
2) chcąc zyskać akceptację nowych kolegów nie uczą się (boją się łatki "kujon") i próbują zakazanych rzeczy (... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 10:29
Jak najbardziej popieram. Jeśli jest możliwość wsparcia tej grupy to się podpinam.
Avatar
Miro / 7 lipca 2015 o 22:21

Swoją drogą jestem przekonany,że na drugi dzień jak projekt dotyczący likwidacji gimnazjów trafi pod obrady to zaraz pojawi się lobby obrońców gimnazjów złożone z nauczycieli i innych osób...

Avatar
Miro / 7 lipca 2015 o 22:17

Inicjatywa dobra ale spóźniona. Tzn. niewiadomo czy spóźniona. Wybory najprawdopodobniej wygra PIS, które w swoim programie wyborczym zapowiada (a przynajmniej zapowiadało) likwidację gimnazjów. Są więc duże szanse, że coś ruszy w tym temacie. Z tą inicjatywą poczekałbym jeszcze z rok (niezależnie od wyników wyborów). Jeżeli nic się przez ten czas nie zmieni to jestem jak najbardziej na tak...

Avatar
pedagog / 7 lipca 2015 o 21:12

Stary system był lepszy. Wykształcenie gimnazjalne to jak kiedyś 8 letnia podstawówka. Nic nie daje. To mniej niż wykształcenie zawodowe. 3 letnie liceum jest za krótkie podobnie jak 4 letnie technikum. Trudno młodzież w 4 lata należycie przygotować do matury przygotowując jednocześnie do egzaminu zawodowego.

Avatar
Seba / 7 lipca 2015 o 20:41

Lepszy stary system 8 letnia podstawówka, 4 letnie liceum, 5 letnie technikum i 3 letnia zawodówka.

Avatar
Gość / 7 lipca 2015 o 14:41

Jeśli ktoś chce pomóc niech piszę pod: zlikwidujmy.gimnazja@gmail.com 

Avatar
Eliza / 4 lipca 2015 o 22:18

gunwowiedzą o życiu 13latki

Gratki za ortografie ;) Dlatego gimnazja nie są potrzebne...

Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 14:27
Jestem w gimnazjum i zamierzam go skończyć i pójść do liceum na 3 lat , może nie którym to pasuje , ale niektórzy uczniowie i dorośli chcą żeby zostało tak jak jest!!!!! Pójście do gimnazjum to także poznanie nowych osób ! I dla niektórych ludzi : - przyjmijcie do zrozumienia że nie wszyscy uczniowie (gimnazjaliści) to "patologia" ; można zacząć ale można też skończyć !!! Patologie można zwalczać , poza tym rodzice mogą być winni tej całej "patologii" Więc proszę nie bagatelizować tego i nie uważać wsztstkich gimnazjalistów za patologie !!!
Jestem w gimnazjum i zamierzam go skończyć i pójść do liceum na 3 lat , może nie którym to pasuje , ale niektórzy uczniowie i dorośli chcą żeby zostało tak jak jest!!!!! Pójście do gimnazjum to także poznanie nowych osób ! I dla niektórych ludzi : - przyjmijcie do zrozumienia że nie wszyscy uczniowie (gimnazjaliści) to "patologia" ; można zacząć ale można też skończyć !!! Patologie można zwalczać , poza tym rodzice mogą być winni tej całej "patologii" Więc proszę nie bagatelizować tego i nie uważać wsztstkich gimnazjalis... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 12:09
zapraszam do polubienia https://www.facebook.com/przeciw.gim?fref=ts
Avatar
bm / 2 lipca 2015 o 12:03
Pracuję w liceum od kilkunastu lat i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że wprowadzenie nowego systemu edukacji nie wniosło niczego dobrego. Uczniowie przychodzą po gimnazjum z mniejszym zasobem wiedzy a ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia.

Gimnazjum stało się po prostu wylęgarnią patologii i ciemnoty.

Moim zdaniem było to do przewidzenia ponieważ:
1) trafiają tam w wieku dojrzewania (buzują hormony)
2) chcąc zyskać akceptację nowych kolegów nie uczą się (boją się łatki "kujon") i próbują zakazanych rzeczy (alkohol, papierosy, narkotyki, kradzieże).
Pracuję w liceum od kilkunastu lat i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że wprowadzenie nowego systemu edukacji nie wniosło niczego dobrego. Uczniowie przychodzą po gimnazjum z mniejszym zasobem wiedzy a ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia.

Gimnazjum stało się po prostu wylęgarnią patologii i ciemnoty.

Moim zdaniem było to do przewidzenia ponieważ:
1) trafiają tam w wieku dojrzewania (buzują hormony)
2) chcąc zyskać akceptację nowych kolegów nie uczą się (boją się łatki "kujon") i próbują zakazanych rzeczy (... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 10:29
Jak najbardziej popieram. Jeśli jest możliwość wsparcia tej grupy to się podpinam.