Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2016 r.
21:02

Po przebudowie al. Tysiąclecia na światłach stoi się trzy razy dłużej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
89 38 A A
„Zwykłym” autom zostały po stronie dworca tylko dwa pasy ruchu (fot. Dominik Smaga)
„Zwykłym” autom zostały po stronie dworca tylko dwa pasy ruchu (fot. Dominik Smaga)

Trzy razy dłużej niż przed przebudową muszą czekać na zielone światło kierowcy jadący od strony ronda przy Zamku. Przez nową sygnalizację przy hali Nova i trwające roboty tworzyły się tu w poniedziałek duże zatory. – Światła będą działać inaczej – zapewnia Ratusz.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sygnalizacja przed przejściem obok hali Nova została wymieniona z dnia na dzień, w niedzielę. Praktycznie od razu po stronie dworca zaczęły się tworzyć korki. Poniedziałek nie przyniósł poprawy, zatory były wręcz większe. Nie trzeba było tu prowadzić długich obserwacji, by zauważyć, że kierowcom znacznie skrócono zielone światło, a na kolejne muszą czekać dłużej, niż przed przebudową.

Łatwo te spostrzeżenia potwierdzić. Wystarczy porównać obecne czasy nadawania zielonego światła z tymi sprzed zmiany. O takie dane poprosiliśmy Ratusz. Ich zestawienie może być dla kierowców co najmniej irytujące.

Jeszcze kilka dni temu światła przy Novej były kontrolowane przez komputery z Centrum Sterowania Ruchem, ale według pewnych reguł. Zielone światło dla jadących od ronda świeciło nawet przez 66 sekund*, a gasło najwyżej na 20. Na wypadek awarii komputerów obmyślono inne ustawienia: (w popołudniowym szczycie): 82 sekundy zielonego światła dla jadących od Zamku, potem 20 sekund dla pieszych.

A jak jest teraz? W popołudniowym szczycie zielone światło dla samochodów jadących od ronda zapala się przy Novej tylko na 42 sekundy. Na następne czeka się minutę. Dlaczego tak długo? Przez 43 sekundy zielone światło mają piesi, a potem na 16 sekund nadawany jest sygnał nad pasem wydzielonym dla autobusów komunikacji miejskiej.

Wydzielenie takiego pasa odbyło się kosztem „zwykłych” samochodów, którym zostały tylko dwa pasy ruchu po stronie dworca. Ale jeden z nich i tak musieli dzielić w poniedziałek z autobusami, których pas zastawiony przez drogowców.

– To z powodu montażu barierek wzdłuż jezdni – tak Karol Kieliszek z Urzędu Miasta tłumaczy zagrodzenie buspasa. We wtorek autobusy nie powinny już korzystać z pasów dla zwykłych samochodów, tylko poruszać się własnym.

Ratusz zapewnia, że sygnalizacja nie będzie tak zaprogramowana na stałe. – Dostosuje się do natężenia ruchu – deklaruje Kieliszek. – Możliwym przecież jest, że autobusom wystarczy krótszy czas na opuszczenie zatoki, albo natężenie ruchu pieszych, nawet w szczycie będzie się zmieniało.

Przebudowa al. Tysiąclecia w poniedziałek jeszcze trwała, choć zgodnie z umową między miastem a PRD Lubartów powinna się zakończyć w miniony piątek. Kładziono asfalt na ścieżkach rowerowych, które – dla ich większej trwałości – miasto kazało zbudować z dwóch warstw asfaltu. Ułożona pierwsza warstwa na ścieżce przy wyjeździe z pl. Zamkowego była w pewnych miejscach sypka jak żwir i dawała się zbierać gołą ręką.

– Prawdopodobnie pod koniec tygodnia powołana zostanie komisja odbiorowa, która sprawdzi co wykonano poprawnie – mówi Kieliszek. Dodaje, że miasto ma prawo pobrać próbki nawierzchni, wiercąc w niej otwór i sprawdzając grubość asfaltu.

* Dla uproszczenia pominęliśmy we wszystkich zestawieniach czasy nadawania światła pomarańczowego dla aut i migającego zielonego dla pieszych.

Przebudowa al. Tysiąclecia w poniedziałek jeszcze trwała (fot. Dominik Smaga)
Przebudowa al. Tysiąclecia w poniedziałek jeszcze trwała (fot. Dominik Smaga)

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 23:40
+1
Kazdy myślący człowiek wiedział o tym, ze korki będą straszne w tym miejscu jak zabierze się jeden pas.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 22:46
+1
"Dla uproszczenia pominęliśmy we wszystkich zestawieniach czasy nadawania światła pomarańczowego dla aut i migającego zielonego dla pieszych."______________________________________________________________ Dziennik Ustaw Nr 220 — 353 — Poz. 2181 - nie ma światła pomarańczowego, jest żółte... Tak dla uproszczenia.
Avatar
ihu8h / 19 grudnia 2016 o 22:33
+1
tirów nie da się wy***ić  tak jak ty chcesz. samochody cięzarowe maja prawo wjeżdżać na teren miasta choćby po to aby dowieżć towar do magazynów czy sklepów .
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 21:30
+1
jeszcze remont się nie skończył a tu już jęczenie - dajcie im spokojnie skończyć a dopiero potem krytykujcie barany
Avatar
Gość / 19 grudnia 2016 o 21:26
+1
No przecież wiadome było od dawna że jak zrobią ten buspas to bedą jeszcze większe korki.
Avatar
jon / 19 grudnia 2016 o 21:22
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
DLA MNIE URZĘDNIK URZĘDU MIASTA LUBLIN TO SYNONIM IDIOTY - WIELE MILIONÓW WYDANO NA PSEUDO STEROWANIE RUCHEM - JAK JEST KAŻDY WIDZI - KTOŚ SIĘ NA TYM OBŁOWIŁ - A TAKI GŁUPEK KIELISZEK BĘDZIE PRZEKONYWAŁ, ŻE ON Z ŻUKIEM UKRADLI MIEJSKIE PIENIĄDZE DLA DOBRA MIESZKAŃCÓW
lecz się pomyleńcu
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 08:50
28 milionów wywalił Zuk na system zmiany świateł i jest gorzej niż było przed jego wprowadzeniem. Zmarnowane pieniądze nie pierwszy raz przez prezydenta, Ale ignorant Kieliszek twierdzi że jest inaczej tylko korki są większe. Banda oszustów.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 13:29
"Wam kury szczać prowadzać a nie światła ustawiać" pewnie powiedziałby Piłsudski.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 13:13
Proszę się odczepić od Pana Żuka i jego systemu kierowania ruchem. Ja osobiście widzę duże zmiany w działaniu sygnalizacji świetlnej w mieście. Wszystko jest bardzo dobrze sterowane, sygnalizacja działa. Codziennie jeżdżę trasa Lublin - Świdnik i nie widzę żadnych korków. Proszę o zamknięcie tego tematu i przyznania się do tego że wszystko działa poprawnie , mimo faktu że PISiry z Rady Miasta chciały by by nic nie działało. Brawo Żuk i brawo firmy powiązane z Panem Żukiem którym zależy na rozwoju Lublina i na zagospodarowaniu pieniędzy unijnych.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 11:53
DAJCIE IM SPOKOJNIE SKOŃCZYĆ TĄ INWESTYCJĘ!!!!
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 08:50
28 milionów wywalił Zuk na system zmiany świateł i jest gorzej niż było przed jego wprowadzeniem. Zmarnowane pieniądze nie pierwszy raz przez prezydenta, Ale ignorant Kieliszek twierdzi że jest inaczej tylko korki są większe. Banda oszustów.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 13:29
"Wam kury szczać prowadzać a nie światła ustawiać" pewnie powiedziałby Piłsudski.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 13:13
Proszę się odczepić od Pana Żuka i jego systemu kierowania ruchem. Ja osobiście widzę duże zmiany w działaniu sygnalizacji świetlnej w mieście. Wszystko jest bardzo dobrze sterowane, sygnalizacja działa. Codziennie jeżdżę trasa Lublin - Świdnik i nie widzę żadnych korków. Proszę o zamknięcie tego tematu i przyznania się do tego że wszystko działa poprawnie , mimo faktu że PISiry z Rady Miasta chciały by by nic nie działało. Brawo Żuk i brawo firmy powiązane z Panem Żukiem którym zależy na rozwoju Lublina i na zagospodarowaniu pieniędzy unijnych.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 11:53
DAJCIE IM SPOKOJNIE SKOŃCZYĆ TĄ INWESTYCJĘ!!!!
Avatar
olo / 20 grudnia 2016 o 11:49
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Gratulacje dla RATUSZA i tępaka co ustawiał światła na tym przejściu!!!!!!!!!!!!!!!!
to tylko tymcZasowe ustawienie... nie panikuj
Avatar
norq / 20 grudnia 2016 o 11:08
ihu8h napisał:
tirów nie da się wy***ić  tak jak ty chcesz. samochody cięzarowe maja prawo wjeżdżać na teren miasta choćby po to aby dowieżć towar do magazynów czy sklepów .
ależ da się. wystarczy wyp jak to mówisz tranzyt
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 11:02
"Geniusze" inzynierii ruchu. By znaleźć się w Europie nie wystarczy zbudować BUS PASy. Trzeba to jeszcze zrobić z głową. Nie trzeba jechać za granicę Polski. Jeśli chcecie zabaczyć jak wygladaja pasy dla pojazdów komunikacji publicznej pojedźcie do Rzeszowa i Kielc. Tworzenie waskiego gardła w centrum Lublina to absurd.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 10:12
Gratulacje dla RATUSZA i tępaka co ustawiał światła na tym przejściu!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 10:02
przesiadać się do autobusów i nie marudzić :)
Avatar
Gość / 20 grudnia 2016 o 10:02
Na zachodzie powstawanie buspasów to normalna rzecz. Do nas niestety dopiero nieśmiało zagląda zachodnia cywilizacja.
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Opaska, która ratuje życie. Czerwony Guzik będzie dostępny dla seniorów z całego regionu

Opaska, która ratuje życie. Czerwony Guzik będzie dostępny dla seniorów z całego regionu 0 0

Czarne opaski z czerwonym guzikiem, którego przyciśnięcie oznacza potrzebę wezwania pomocy, będą mogli otrzymać seniorzy z całego województwa lubelskiego. Jest na to 49 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego

Kolejna polska zimowa wyprawa na K2 odłożona w czasie
galeria
film

Kolejna polska zimowa wyprawa na K2 odłożona w czasie 4 0

Po analizie sytuacji oraz ustaleniach Komitetu Organizacyjnego i członków wyprawy podjęto decyzję, iż kolejna zimowa wyprawa na K2 w ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy, planowana będzie na zimę 2019/2020 - poinformował Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera

Opiekunkę zatrudnię. Zarobić można nawet 1700 euro na rękę

Opiekunkę zatrudnię. Zarobić można nawet 1700 euro na rękę 0 3

Nawet 1700 euro „na rękę” może zarobić w Niemczech opiekunka osób starszych. Zarobki zależą od kwalifikacji i znajomości języka

Pierwsze miasto z prohibicją w woj. lubelskim? Wieczorem mieszkańcy nie kupią alkoholu nawet na stacji paliw
film

Pierwsze miasto z prohibicją w woj. lubelskim? Wieczorem mieszkańcy nie kupią alkoholu nawet na stacji paliw 336 50

Między godz. 23 a 6 rano alkohol kupisz tylko w barze. Ograniczenia mają obowiązywać w sklepach monopolowych, hipermarketach i na stacjach paliw. Puławy to jedno z pierwszych miast, które chce skorzystać z nowych uprawnień ustawowych

Tak powstają niezwykłe prace, które zobaczymy w centrum Lublina [zdjęcia]
galeria

Tak powstają niezwykłe prace, które zobaczymy w centrum Lublina [zdjęcia] 18 1

Prace będzie można za kilka dni oglądać na placu Teatralnym w Lublinie

Arcybiskup konsekrował kościół w Lublinie. Po 22 latach istnienia parafii [zdjęcia]
galeria

Arcybiskup konsekrował kościół w Lublinie. Po 22 latach istnienia parafii [zdjęcia] 20 5

W poniedziałek arcybiskup Stanisław Budzik konsekrował kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika na ul. Kaczeńcowej, w 22 roku istnienia parafii. Metropolita lubelski poświęcił również pamiątkową tablicę umieszczoną przy wejściu do świątyni.

Pokazy młodych tancerzy z Lublina

Pokazy młodych tancerzy z Lublina 2 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na pokaz młodych tancerzy z Lublina i regionu, który odbędzie się 28 kwietnia o godz. 17.

Cztery monodramy teatralne w DDK Węglin
25 kwietnia 2018, 18:00

Cztery monodramy teatralne w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu T1A Dzielnicowego Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) w kwietniu zobaczymy aż cztery monodramy w wykonaniu różnych artystów. Poszczególne spektakl odbędą się 25 kwietnia o godz. 18 i 19 oraz 26 kwietnia o godz. 18 i 19.15.

S17: Konstrukcja mostu już gotowa

S17: Konstrukcja mostu już gotowa 19 0

6 belek, każda o masie 66 ton, leży na swoim miejscu. Tak wygląda gotowa konstrukcja nowego mostu na Wieprzu, w ciągu S17 w miejscowości Kośmin (gmina Żyrzyn)

Laury konserwatorskie 2018: Zobacz najlepiej odrestaurowane zabytki w Lubelskiem
galeria

Laury konserwatorskie 2018: Zobacz najlepiej odrestaurowane zabytki w Lubelskiem 12 3

W poniedziałek wręczono doroczne „Laury konserwatorskie” – nagrody za najlepiej odrestaurowane zabytki.

Ciało kobiety znaleziono w rzece

Ciało kobiety znaleziono w rzece 9 2

Nie żyje 46-latka z gm. Bełżyce. Jej ciało wyłowiono w poniedziałek rano z rzeki, w miejscowości Chmielnik. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kobieta utonęła

Rowerzystka przejeżdżała przez przejście. Potrącił ją samochód

Rowerzystka przejeżdżała przez przejście. Potrącił ją samochód 3 13

72-letnia rowerzystka trafiła do szpitala po tym, jak w Puławach potrącił ją samochód.

Miasto movie: "Manifesto" w Warsztatach Kultury
25 kwietnia 2018, 19:00

Miasto movie: "Manifesto" w Warsztatach Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. Artystyczną produkcję filmową Manifesto z udziałem Cate Blanchett zobaczą goście Warsztatów Kultury w ramach cyklu Miasto movie w środę, 25 kwietnia o godz. 19.

Lubelskie "Dziki" konczą sezon przegraną z liderem

Lubelskie "Dziki" konczą sezon przegraną z liderem 1 0

Zawodnicy AZS UMCS Lublin w ostatnim meczu w tym sezonie przegrali z liderem tabeli KS Acaną Orzeł-Jelcz Laskowice 0:5. „Dziki” zakończyły sezon na ósmym miejscu, a zespół z Laskowic może cieszyć się z awansu do Ekstraklasy

Student KUL będzie reprezentował Polskę na najstarszym męskim konkursie piękności [zdjęcia]
galeria

Student KUL będzie reprezentował Polskę na najstarszym męskim konkursie piękności [zdjęcia] 118 4

Ma 186 cm wzrostu, studiował prawo kanoniczne, jest modelem i pasjonatem motoryzacji. 26-letni Patryk Tomaszewski, student KUL będzie reprezentował Polskę na Manhunt International, najstarszym międzynarodowym męskim konkursie piękności.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!