wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Po przebudowie al. Tysiąclecia na światłach stoi się trzy razy dłużej

Dodano: 19 grudnia 2016, 21:02
Autor: Dominik Smaga

„Zwykłym” autom zostały po stronie dworca tylko dwa pasy ruchu (fot. Dominik Smaga)
„Zwykłym” autom zostały po stronie dworca tylko dwa pasy ruchu (fot. Dominik Smaga)

Trzy razy dłużej niż przed przebudową muszą czekać na zielone światło kierowcy jadący od strony ronda przy Zamku. Przez nową sygnalizację przy hali Nova i trwające roboty tworzyły się tu w poniedziałek duże zatory. – Światła będą działać inaczej – zapewnia Ratusz.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Sygnalizacja przed przejściem obok hali Nova została wymieniona z dnia na dzień, w niedzielę. Praktycznie od razu po stronie dworca zaczęły się tworzyć korki. Poniedziałek nie przyniósł poprawy, zatory były wręcz większe. Nie trzeba było tu prowadzić długich obserwacji, by zauważyć, że kierowcom znacznie skrócono zielone światło, a na kolejne muszą czekać dłużej, niż przed przebudową.

Łatwo te spostrzeżenia potwierdzić. Wystarczy porównać obecne czasy nadawania zielonego światła z tymi sprzed zmiany. O takie dane poprosiliśmy Ratusz. Ich zestawienie może być dla kierowców co najmniej irytujące.

Jeszcze kilka dni temu światła przy Novej były kontrolowane przez komputery z Centrum Sterowania Ruchem, ale według pewnych reguł. Zielone światło dla jadących od ronda świeciło nawet przez 66 sekund*, a gasło najwyżej na 20. Na wypadek awarii komputerów obmyślono inne ustawienia: (w popołudniowym szczycie): 82 sekundy zielonego światła dla jadących od Zamku, potem 20 sekund dla pieszych.

A jak jest teraz? W popołudniowym szczycie zielone światło dla samochodów jadących od ronda zapala się przy Novej tylko na 42 sekundy. Na następne czeka się minutę. Dlaczego tak długo? Przez 43 sekundy zielone światło mają piesi, a potem na 16 sekund nadawany jest sygnał nad pasem wydzielonym dla autobusów komunikacji miejskiej.

Wydzielenie takiego pasa odbyło się kosztem „zwykłych” samochodów, którym zostały tylko dwa pasy ruchu po stronie dworca. Ale jeden z nich i tak musieli dzielić w poniedziałek z autobusami, których pas zastawiony przez drogowców.

– To z powodu montażu barierek wzdłuż jezdni – tak Karol Kieliszek z Urzędu Miasta tłumaczy zagrodzenie buspasa. We wtorek autobusy nie powinny już korzystać z pasów dla zwykłych samochodów, tylko poruszać się własnym.

Ratusz zapewnia, że sygnalizacja nie będzie tak zaprogramowana na stałe. – Dostosuje się do natężenia ruchu – deklaruje Kieliszek. – Możliwym przecież jest, że autobusom wystarczy krótszy czas na opuszczenie zatoki, albo natężenie ruchu pieszych, nawet w szczycie będzie się zmieniało.

Przebudowa al. Tysiąclecia w poniedziałek jeszcze trwała, choć zgodnie z umową między miastem a PRD Lubartów powinna się zakończyć w miniony piątek. Kładziono asfalt na ścieżkach rowerowych, które – dla ich większej trwałości – miasto kazało zbudować z dwóch warstw asfaltu. Ułożona pierwsza warstwa na ścieżce przy wyjeździe z pl. Zamkowego była w pewnych miejscach sypka jak żwir i dawała się zbierać gołą ręką.

– Prawdopodobnie pod koniec tygodnia powołana zostanie komisja odbiorowa, która sprawdzi co wykonano poprawnie – mówi Kieliszek. Dodaje, że miasto ma prawo pobrać próbki nawierzchni, wiercąc w niej otwór i sprawdzając grubość asfaltu.

* Dla uproszczenia pominęliśmy we wszystkich zestawieniach czasy nadawania światła pomarańczowego dla aut i migającego zielonego dla pieszych.

Przebudowa al. Tysiąclecia w poniedziałek jeszcze trwała (fot. Dominik Smaga)
Przebudowa al. Tysiąclecia w poniedziałek jeszcze trwała (fot. Dominik Smaga)
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Użytkownik niezarejestrowany
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 grudnia 2016 o 08:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
28 milionów wywalił Zuk na system zmiany świateł i jest gorzej niż było przed jego wprowadzeniem. Zmarnowane pieniądze nie pierwszy raz przez prezydenta, Ale ignorant Kieliszek twierdzi że jest inaczej tylko korki są większe. Banda oszustów.
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2016 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wam kury szczać prowadzać a nie światła ustawiać" pewnie powiedziałby Piłsudski.
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2016 o 13:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę się odczepić od Pana Żuka i jego systemu kierowania ruchem. Ja osobiście widzę duże zmiany w działaniu sygnalizacji świetlnej w mieście. Wszystko jest bardzo dobrze sterowane, sygnalizacja działa. Codziennie jeżdżę trasa Lublin - Świdnik i nie widzę żadnych korków. Proszę o zamknięcie tego tematu i przyznania się do tego że wszystko działa poprawnie , mimo faktu że PISiry z Rady Miasta chciały by by nic nie działało. Brawo Żuk i brawo firmy powiązane z Panem Żukiem którym zależy na rozwoju Lublina i na zagospodarowaniu pieniędzy unijnych.
Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2016 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
DAJCIE IM SPOKOJNIE SKOŃCZYĆ TĄ INWESTYCJĘ!!!!
Rozwiń
olo
olo (20 grudnia 2016 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Gratulacje dla RATUSZA i tępaka co ustawiał światła na tym przejściu!!!!!!!!!!!!!!!!
to tylko tymcZasowe ustawienie... nie panikuj
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!