piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Pracownicy upadłego DDS-Serwis – spółki zbankrutowanego Daewoo Motor Polska – od kilku miesięcy czekają na zaległe pobory. Kiedy otrzymają pieniądze? Jest szansa, że pod koniec tego tygodnia.

– Pieniądze miały być najpóźniej do połowy tego miesiąca. Ale już w ubiegłym tygodniu okazało się, że to tylko czcze obietnice – denerwuje się Anna Duma, była pracownica lubelskiego DDS-Serwis. Pani Duma na zaległe 1,5 pensji, czyli około 3 tysiące złotych, czeka od marca.
– Ostatnią wypłatę dostałem w styczniu. Z czego mam żyć – żali się inny z pracowników. W podobnej sytuacji, czasami gorszej, są pozostali byli pracownicy byłej firmy. Dlatego wczoraj przyszli pod siedzibę zbankrutowanej spółki. – Syndyk obiecał, że pieniądze znajdą się na naszych kontach pod koniec tego tygodnia – mówi Duda.
DDS-Serwis powstała w 1999 roku jako jedna ze spółek-córek Daewoo Motor Polska. Zajmowała się świadczeniem usług socjalnych dla fabryki. Spółka upadła w marcu tego roku. Miesiąc później do lubelskiego oddziału Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wpłynęły wnioski o wypłacanie zaległych wypłat. Te następnie jeszcze pod koniec kwietnia zostały zgłoszone do Warszawy, do krajowego funduszu, celem realizacji. – Obecnie z terenu całej Lubelszczyzny podobnych wniosków mamy ponad 50. Roszczenia dotyczą ok. 1,2 tysiąca zwolnionych pracowników. By zrealizować wszystkie wnioski potrzeba blisko 8 milionów złotych – policzył Marian Domagała, kierownik lubelskiego biura Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Jeszcze niedawno okres oczekiwania na wypłaty z funduszu sięgał trzech miesięcy. Obecnie – ze względu na lawinowo rosnącą liczbę ogłaszanych upadłości firm – zdecydowanie się wydłużył.
Kwota świadczeń byłych pracowników DDS-Serwis przed ogłoszeniem upadłości wynosiła ok. 600 tys. zł. – Właśnie otrzymaliśmy pieniądze z Warszawy – poinformował nas wczoraj kierownik Domagała. Kiedy będzie możliwie wypłacenie zaległych pensji b. pracowników DDS-Serwis? – Po otrzymaniu nowego wykazu wynagrodzeń, czyli najprawdopodobniej już w czwartek – zapowiadają w lubelskim FGŚP.
Pracownicy DDS-Serwis nie do końca wierzą, że otrzymają zaległe pieniądze. – Tyle razy nam już to obiecywano – tłumaczy Anna Duma. –Jeśli nie otrzymamy pieniędzy, w piątek zorganizujemy pikietę pod siedzibą funduszu – zapowiadają.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!