Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 września 2017 r.
9:46

Poczta Polska ściga za abonament. Kto może dostać wezwanie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
79 21 A A

Wezwania do zapłaty, a nawet pisma od komorników dostają ci, którzy zapomnieli lub chcieli zapomnieć o abonamencie radiowo-telewizyjnym oraz ci, którzy są święcie przekonani, że płacić nie muszą. Poczta może się upomnieć nawet o 1,4 tys. złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Abonament to rodzaj daniny na utrzymanie publicznego radia i telewizji. Jego roczna stawka to 245,15 zł. Za ściąganie pieniędzy odpowiada Poczta Polska i to u niej należy zarejestrować radio lub telewizor. Każdy, kto ma takie urządzenie, musi płacić (o zwolnienie mogą się starać nieliczni), ale wielu tego nie robi. Właśnie do nich odzywa się teraz poczta.

– Syn przypadkowo odebrał przesyłkę. Wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu za pięć lat, wyszło tego ponad 1300 zł – mówi pan Paweł, nasz Czytelnik. – Po prostu zapomnieliśmy wyrejestrować odbiornik. To telewizor jeszcze z poprzedniego mieszkania. Teraz muszę naprawić swój błąd i zaraz po zapłaceniu zaległości wyrejestruję odbiornik, bo z niego nie korzystam.

Takich przypadków jest znacznie więcej. Wezwania dostają nie tylko ci, którzy zapomnieli o wyrejestrowaniu telewizora, ale także ci, którzy po prostu przestali płacić, bo uznali, że nic im za to nie grozi. To błąd.

– W przypadku braku opłat, abonent otrzymuje pismo informujące o charakterze zawiadomienia w celu zmobilizowania do uiszczania opłat – informuje nas Biuro Prasowe Poczty Polskiej. – Kolejnym krokiem może być upomnienie. W ostateczności sprawa może trafić do Urzędu Skarbowego, w celu egzekucji zobowiązania. Kwota egzekwowanego zadłużenia uzależniona jest od okresu, za jaki abonent zalega z opłatami za abonament.

Poczta ma prawo dochodzić zapłaty do pięciu lat wstecz. Sprawa może trafić do komornika i takich przypadków również nie brakuje. Wezwania, ponaglenia oraz pisma o egzekucjach komorniczych trafiają nawet do osób, które sądzą, że nie muszą płacić abonamentu. To kolejny błąd.

Z opłaty zwolnione mogą być np. osoby, które mają ukończone 75 lat albo pierwszą grupę inwalidzką. Ale zwolnienie nie działa automatycznie. Urzędniczy aparat nie przestaje naliczać opłat, kiedy ktoś kończy 75 lat lub zapada na zdrowiu. Żeby się uwolnić od opłat, trzeba się najpierw pofatygować na pocztę i złożyć stosowny wniosek. W przeciwnym razie licznik wciąż bije, aż pewnego dnia uderzy po kieszeni.

Pisma nie muszą się spodziewać ci, którzy nie zarejestrowali odbiornika, bo poczta o nich nie wie. Takich osób jest sporo, dlatego rząd chce zastąpić abonament inną opłatą. Nad szczegółami pracuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale konkretów jeszcze nie zdradza, ma to zrobić jeszcze tej jesieni. Nieoficjalnie wiadomo, że nowa opłata będzie powiązana z podatkiem dochodowym.

Sonda: Czy płacisz abonament RTV?

Liczba głosów: 763
43.77%
Nie mam telewizora ani radia
33.03%
Nie
23.2%
Tak

Zobacz także: "Oglądalność WOŚP na antenach TVN była dwa razy większa, niż w poprzednich latach"

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 września 2017 o 02:49
SONY powinno płacić. Ja kupiłem odbiornik i mam płacić abonament bo ten odbiornik posiadam ale nie używam? Czy to jest normalne? To niech jeszcze będzie opłata abonamentowa za ilość szaf w mieszkaniu i ilość ubrań w tej szafie.
Avatar
Gość / 30 września 2017 o 02:44
Czyli tak zwane 500 minus. Jednym dają 500+ i Ci akurat wyjdą na zero. Ci co nie mają potomstwa będą mieli 500 minus, a takich ludzi jest przecież znacznie jest więcej.
Avatar
gość / 29 września 2017 o 15:01
Skąd wzięli te 5 lat, skoro firmy mają 3 lata, żeby ubiegać się o zwrot należności?
Avatar
gość / 29 września 2017 o 14:06
To teraz Poczta tym się zajmuje,pięknie....
Avatar
tadzio / 28 września 2017 o 15:56
poskarz sie staremu szcerbatemu safandule on ci pomoze trwam i mmaryje bedziesz mial po znajomosci
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 15:31
"Urzędniczy aparat nie przestaje naliczać opłat, kiedy ktoś kończy 75 lat lub zapada na zdrowiu. Żeby się uwolnić od opłat, trzeba się najpierw pofatygować na pocztę i złożyć stosowny wniosek. W przeciwnym razie licznik wciąż bije, aż pewnego dnia uderzy po kieszeni." ... czyli mimo, że w systemie Poczty polskiej są dane PESEL z których wynika kto ma już 75 lat, to trzeba to jeszcze trzeba złożyć "stosowny wniosek" na tę okoliczność. :)
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 14:41
Po co telewizor,jak w internecie jest wszystko.
Avatar
zzz / 28 września 2017 o 13:33
undefined napisał:
A jak telewizor nigdy nie był zarejestrowany, to co, też mi wyślą wezwanie? Do mnie, czy do męża? Telewizor ja kupiłam, ale mieszkam u męża to kogo będą ciągnąć do zapłaty?
 Odpowiedź na twoje pytanie jest w artykule, skoro nie umiesz czytać ze zrozumieniem to zajmij się nauką a nie oglądaniem TV.
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 12:35
Jeśli czujecie, że płatności się już przedawniły, to podstawowa zasada ochrony prawnej: nie odbierać żadnych telefonów ani przesyłek od oszukańczych windykatorów, komorników itp. Aby nie stać się ich niewinną ofiarą.
Avatar
wujek dobra rada / 28 września 2017 o 12:06
undefined napisał:
A jak telewizor nigdy nie był zarejestrowany, to co, też mi wyślą wezwanie? Do mnie, czy do męża? Telewizor ja kupiłam, ale mieszkam u męża to kogo będą ciągnąć do zapłaty?
Oni wiedzą wszystko, czym prędzej trzeba zmienić męża.
Avatar
Gość / 30 września 2017 o 02:49
SONY powinno płacić. Ja kupiłem odbiornik i mam płacić abonament bo ten odbiornik posiadam ale nie używam? Czy to jest normalne? To niech jeszcze będzie opłata abonamentowa za ilość szaf w mieszkaniu i ilość ubrań w tej szafie.
Avatar
Gość / 30 września 2017 o 02:44
Czyli tak zwane 500 minus. Jednym dają 500+ i Ci akurat wyjdą na zero. Ci co nie mają potomstwa będą mieli 500 minus, a takich ludzi jest przecież znacznie jest więcej.
Avatar
gość / 29 września 2017 o 15:01
Skąd wzięli te 5 lat, skoro firmy mają 3 lata, żeby ubiegać się o zwrot należności?
Avatar
gość / 29 września 2017 o 14:06
To teraz Poczta tym się zajmuje,pięknie....
Avatar
tadzio / 28 września 2017 o 15:56
poskarz sie staremu szcerbatemu safandule on ci pomoze trwam i mmaryje bedziesz mial po znajomosci
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 15:31
"Urzędniczy aparat nie przestaje naliczać opłat, kiedy ktoś kończy 75 lat lub zapada na zdrowiu. Żeby się uwolnić od opłat, trzeba się najpierw pofatygować na pocztę i złożyć stosowny wniosek. W przeciwnym razie licznik wciąż bije, aż pewnego dnia uderzy po kieszeni." ... czyli mimo, że w systemie Poczty polskiej są dane PESEL z których wynika kto ma już 75 lat, to trzeba to jeszcze trzeba złożyć "stosowny wniosek" na tę okoliczność. :)
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 14:41
Po co telewizor,jak w internecie jest wszystko.
Avatar
zzz / 28 września 2017 o 13:33
undefined napisał:
A jak telewizor nigdy nie był zarejestrowany, to co, też mi wyślą wezwanie? Do mnie, czy do męża? Telewizor ja kupiłam, ale mieszkam u męża to kogo będą ciągnąć do zapłaty?
 Odpowiedź na twoje pytanie jest w artykule, skoro nie umiesz czytać ze zrozumieniem to zajmij się nauką a nie oglądaniem TV.
Avatar
Gość / 28 września 2017 o 12:35
Jeśli czujecie, że płatności się już przedawniły, to podstawowa zasada ochrony prawnej: nie odbierać żadnych telefonów ani przesyłek od oszukańczych windykatorów, komorników itp. Aby nie stać się ich niewinną ofiarą.
Avatar
wujek dobra rada / 28 września 2017 o 12:06
undefined napisał:
A jak telewizor nigdy nie był zarejestrowany, to co, też mi wyślą wezwanie? Do mnie, czy do męża? Telewizor ja kupiłam, ale mieszkam u męża to kogo będą ciągnąć do zapłaty?
Oni wiedzą wszystko, czym prędzej trzeba zmienić męża.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r. 0 0

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu rozpoczynającym drugą serię meczów grupowych Rosja pokonała Egipt 3:1 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej. Natomiast „Faraonowie” zagrają już tylko jeden mecz na tegorocznym mundialu

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie 0 2

Dużo strachu napędził mieszkańcom wąż przechadzający się po jednym z balkonów bloku przy ul. Koncertowej.

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską 24 10

Przyznanie bezpłatnej komunikacji miejskiej osobom po 65. roku życia zapowiedział we wtorek prezydent Lublina. Ogłosił również, że miejskie żłobki będą darmowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał 0 0

Sprzęt do destylacji alkoholu, karabiny, broń pneumatyczna, setki nabojów, słoiki z prochem i radiostacja. Taki arsenał znaleźli policjanci w domu pod Krasnymstawem.

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł 0 0

Około 70 kg haszyszu oraz 658 g kokainy wywąchał na drogowym przejściu granicznym Ceron, pies służbowy Straży Granicznej. Wartość przejętych narkotyków to ponad 3,8 mln zł.

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona]
galeria
film

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona] 13 3

Kilka tysięcy kibiców pojawiło się w specjalnie zorganizowanej przez MOSiR strefie kibica przy Arenie Lublin.

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety
Rusza proces

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety 6 4

W środę ma rozpocząć się proces Artura S., oskarżonego o brutalne zabójstwo przy ul. 1 Maja. Mężczyzna udusił swoją dziewczynę i przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami, ukrytymi w wersalce.

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria
film

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 1 3

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 2 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 3 4

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 35 11

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 3 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!