Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2011 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Pod latarnią najciemniej, czyli jak oszczędzają lubelskie gminy

0 11 A A
Coraz więcej gmin oszczędności szuka w oświetleniu ulic (sxc)
Coraz więcej gmin oszczędności szuka w oświetleniu ulic (sxc)

Rachunki za prąd miasta Łęczna spadną o jedną trzecią. To skutek decyzji władz o wyłączeniu części ulicznych latarni. W ten sposób oszczędności szuka coraz więcej gmin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W ciągu ostatnich trzech lat opłaty za oświetlenie drogowe w gminie znacznie wzrosły. Rosły nie tylko ceny prądu, ale też ilość latarni na nowych ulicach – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik ratusza w Łęcznej.

Dziś miasto ma 1249 punktów oświetleniowych. W tym roku za prąd Łęczna zapłaciła 480 tys zł. To o 157 tys. więcej niż w roku ubiegłym (patrz ramka). Dlatego ..... władze miasta zdecydowały o wyłączeniu części oświetlenia.

– Przy al. Jana Pawła II, ul. Wyszyńskiego i na całym osiedlu Słonecznym świeci tylko co druga lampa. A na terenach wiejskich w godzinach 23 - 3 oświetlenie zostanie wyłączone całkowicie – mówi Dariusz Kowlaski, zastępca burmistrza Łęcznej.

Nie tylko Łęczna oszczędza w ten sposób. Od dawna latarnie są wyłączane w gminie Chodel w powiecie opolskim. – Mamy zegary astronomiczne, które włączają latarnie pół godziny po zachodzie słońca. Na wsiach świecą się do godz. 22, a w Chodlu do 23 – tłumaczy Jan Majewski, wójt Chodla. – Mieliśmy też lata, kiedy od maja do końca sierpnia latarnie nie były włączane w ogóle. Ludzie wolą, żeby im drogę zbudować niż świecić zającom – dodaje wójt.

Oszczędza też Kraśnik. Od września na ul. Granicznej oświetlona jest jedynie jedna strona ulicy. A nad zalewem, gdzie zamontowanych jest 95 lamp, wyłączonych jest ok. 60.

Miesiąc temu na podobny manewr zdecydowała się gmina Janowiec. – Latarnie palą się od zmierzchu do godz. 22 i od godz. 5 rano do świtu. Działa co druga latarnia. W ubiegłym roku za prąd do 350 latarni zapłaciliśmy około 140 tysięcy złotych. Liczymy, że teraz rachunki spadną o 40 proc., do 80- 90 tys. złotych – mówi Tadeusz Kocoń, wójt gminy Janowiec.

Oszczędności nie dotyczą oświetlenia przy przejściach dla pieszych, skrzyżowań, rond i szkół. Tam lampy działają cały czas.

W Białej to nie przeszło

Na pomysł, żeby wyłączyć część latarni, władze miasta Biała Podlaska wpadły na początku kwietnia. Zgasnąć miała, co trzeci lampa. Mieszkańcom to się jednak nie spodobało. W grudniu prezydent miasta wycofał się z pomysłu i przeprosił za zamieszanie.

Ile Łęczna płaciła za prąd
2009 r. - 304 tys. zł
2010 r. - 323 tys. zł
2011 r. - 480 tys. zł

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
taaa? / 29 grudnia 2011 o 16:25
[quote name='Gość' timestamp='1325165897' post='576015']
G... oszczędzają Bonów, Siostrzytów, Trawniki latarnie zgasły gdy już od kilkudziesięciu minut było widno. Widać gmina bogata.
[/quote]

to ja zapraszam przejść się porą wieczorową, nocną począwszy od ul Zbożowej w stronę Marysina, Natalina do Snopkowa. Wszystkim się rozjaśni tylko wtedy gdy będzie jechał samochód ! Nie ma nawet słupa od latarni !
Avatar
Gość / 29 grudnia 2011 o 14:38
G... oszczędzają Bonów, Siostrzytów, Trawniki latarnie zgasły gdy już od kilkudziesięciu minut było widno. Widać gmina bogata.
Avatar
coach outlet / 29 grudnia 2011 o 11:29
[url=http://www.coach-factorysstores.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.coachs--outlet.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.chanelhandbagse.com/]Chanel Handbags[/url]
Avatar
bolek / 29 grudnia 2011 o 08:39
[quote name='lolek' timestamp='1325113075' post='575689']
spoko z 95 latarni wyłączonych 60..... aby patrzeć jak będziemy mieli demolkę ładną nad zalewem z przyjściem lata. Niech sobie włodarz w domu oszczędza na bezpieczeńswie. Dzieki wyłączeniu jedne strony Granicznej nie działa oświetlenie na skrzyżowaniach z nią połączonych. blechh
[/quote]
JAK BĘDZIE CIEMNIEJ NIE WSZYSTKO ZAUWAŻĄ I NIE ZNISZCZĄ,wandale ODŻYLI.
Avatar
lolek / 28 grudnia 2011 o 23:57
spoko z 95 latarni wyłączonych 60..... aby patrzeć jak będziemy mieli demolkę ładną nad zalewem z przyjściem lata. Niech sobie włodarz w domu oszczędza na bezpieczeńswie. Dzieki wyłączeniu jedne strony Granicznej nie działa oświetlenie na skrzyżowaniach z nią połączonych. blechh
Avatar
Maniek_LKR / 28 grudnia 2011 o 23:03
Tylko oświetlenie LED !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 o 22:14
[quote name='Gość' timestamp='1325088106' post='575570']
a co ty sobie myślisz że będe robiła za grosze i jeszcze przemarzną mi nogi? Nie ja za to płace więc mam to daleko.
[/quote]
a do czego się odnosi ten post ? jeśli do artykułu o latarniach to współczuję pracy jakoś trza żyć gorzej jak miasto gasi latarnie - to nie ma jak zaistnieć
Avatar
Dodam / 28 grudnia 2011 o 17:02
Po co stawiać latarnie które mają później nie świecić ? "W Łęcznej przybyło latarni przez co wzrosły rachunki za prąd" przybyło latarni które nie będą świecić w ramach oszczędności, gratuluję, ul. Graniczna w Kraśniku, będzie się świecić tylko jedna strona, druga strona lamp pozostanie dla ozdoby.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 o 17:01
a co ty sobie myślisz że będe robiła za grosze i jeszcze przemarzną mi nogi? Nie ja za to płace więc mam to daleko.
Avatar
Artur / 28 grudnia 2011 o 16:22
Nie jest tak źle - 480 zł za rok to nie jest tak dużo:)
Avatar
taaa? / 29 grudnia 2011 o 16:25
[quote name='Gość' timestamp='1325165897' post='576015']
G... oszczędzają Bonów, Siostrzytów, Trawniki latarnie zgasły gdy już od kilkudziesięciu minut było widno. Widać gmina bogata.
[/quote]

to ja zapraszam przejść się porą wieczorową, nocną począwszy od ul Zbożowej w stronę Marysina, Natalina do Snopkowa. Wszystkim się rozjaśni tylko wtedy gdy będzie jechał samochód ! Nie ma nawet słupa od latarni !
Avatar
Gość / 29 grudnia 2011 o 14:38
G... oszczędzają Bonów, Siostrzytów, Trawniki latarnie zgasły gdy już od kilkudziesięciu minut było widno. Widać gmina bogata.
Avatar
coach outlet / 29 grudnia 2011 o 11:29
[url=http://www.coach-factorysstores.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.coachs--outlet.net/]Coach Outlet[/url][url=http://www.chanelhandbagse.com/]Chanel Handbags[/url]
Avatar
bolek / 29 grudnia 2011 o 08:39
[quote name='lolek' timestamp='1325113075' post='575689']
spoko z 95 latarni wyłączonych 60..... aby patrzeć jak będziemy mieli demolkę ładną nad zalewem z przyjściem lata. Niech sobie włodarz w domu oszczędza na bezpieczeńswie. Dzieki wyłączeniu jedne strony Granicznej nie działa oświetlenie na skrzyżowaniach z nią połączonych. blechh
[/quote]
JAK BĘDZIE CIEMNIEJ NIE WSZYSTKO ZAUWAŻĄ I NIE ZNISZCZĄ,wandale ODŻYLI.
Avatar
lolek / 28 grudnia 2011 o 23:57
spoko z 95 latarni wyłączonych 60..... aby patrzeć jak będziemy mieli demolkę ładną nad zalewem z przyjściem lata. Niech sobie włodarz w domu oszczędza na bezpieczeńswie. Dzieki wyłączeniu jedne strony Granicznej nie działa oświetlenie na skrzyżowaniach z nią połączonych. blechh
Avatar
Maniek_LKR / 28 grudnia 2011 o 23:03
Tylko oświetlenie LED !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 o 22:14
[quote name='Gość' timestamp='1325088106' post='575570']
a co ty sobie myślisz że będe robiła za grosze i jeszcze przemarzną mi nogi? Nie ja za to płace więc mam to daleko.
[/quote]
a do czego się odnosi ten post ? jeśli do artykułu o latarniach to współczuję pracy jakoś trza żyć gorzej jak miasto gasi latarnie - to nie ma jak zaistnieć
Avatar
Dodam / 28 grudnia 2011 o 17:02
Po co stawiać latarnie które mają później nie świecić ? "W Łęcznej przybyło latarni przez co wzrosły rachunki za prąd" przybyło latarni które nie będą świecić w ramach oszczędności, gratuluję, ul. Graniczna w Kraśniku, będzie się świecić tylko jedna strona, druga strona lamp pozostanie dla ozdoby.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2011 o 17:01
a co ty sobie myślisz że będe robiła za grosze i jeszcze przemarzną mi nogi? Nie ja za to płace więc mam to daleko.
Avatar
Artur / 28 grudnia 2011 o 16:22
Nie jest tak źle - 480 zł za rok to nie jest tak dużo:)
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 0 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 1 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 1

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 11 5

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS 0 7

Grzegorz Schetyna - przewodniczący Platformy Obywatelskiej, wicepremier w rządzie Donalda Tuska odwiedzi Wydział Politologii UMCS. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja.

Co wpływa na wysokość OC?

Co wpływa na wysokość OC? 0 0

Zbliża się termin wykupienia OC na kolejny rok? Sprawdź, co wpływa na wysokość składki. Jakie czynniki brane są pod uwagę. Czy znasz je wszystkie?

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć 0 1

Oczyszczalnia ścieków w Lubartowie w ostatnim czasie jest wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców. Ale już za kilka dni odpoczną: zaczyna się rozruch nowej, wyremontowanej części.

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec 0 1

23 maja w Opolu Lubelskim szykuje się niezwykły wyścig. Tego dnia w urzędzie będzie można składać papiery na 17 wakatów w projekcie „Ekologiczny dom w Gminie Opole Lubelskie – etap I”. Chodzi o montaż solarów i jednego pieca na biomasę. Podania będą przyjmowane według zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane?

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane? 0 1

LOTTO - wyniki losowania z 19 maja 2018 r. Padły dwie szóstki w LOTTO Plus.

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi 1 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Porażki Górnika Łęczna i AZS PSW Biała Podlaska, Te rezultaty niczego jednak nie zmieniają – Górnik jest mistrzem Polski, a bialczanki utrzymały się w rozgrywkach

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim 14 3

Aż sześciokrotnie wzrosła w ubiegłym roku liczba zakażeń śmiertelnie niebezpieczną bakterią New Delhi. Coraz częściej dochodzi też do zakażeń bakterią wywołującą zapalenie jelita grubego i sepsy. Tymczasem lekarzy specjalistów brak.

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK
25 maja 2018, 20:00

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert duetu Syny, promujący ich drugą płytę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!