niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Pod patronatem Żeromskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2002, 16:15

Muzeum Stefana Żeromskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Zakładu Leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów” ogłosiło III edycję ogólnopolskiego konkursu im. Stefana Żeromskiego na małe formy literackie. Jego rozstrzygnięcie nastąpi tradycyjnie 20 listopada, w 76. rocznicę śmierci tego wybitnego polskiego pisarza.
Inicjatywa ta nie jest przypadkowa. S. Żeromski przebywał w Nałęczowie w latach 1890–1892 i 1905–1908, tutaj zdobywając uznanie jako literat i żarliwy społecznik. Zdarzenia i fakty z tego okresu można znaleźć na kartach jego dzieł: „Ludzi bezdomnych”, „Siłaczki”, w młodzieńczych „Dziennikach” i wielu innych utworach. Pozostawił po sobie Chatę – letnią pracownię, w której mieści się dziś jego muzeum oraz Ochronkę, placówkę wychowawczo oświatową, do niedawna siedzibę miejscowego przedszkola.
– Twórczość i postać Stefana Żeromskiego nieustannie inspiruje. Stąd tak ogromne dotychczasowe zainteresowanie tym konkursem - stwierdza Maria Mironowicz-Panek, dyrektor muzeum. – W podejmowaniu takich inspiracji twórczych postrzegamy swoją rolę w popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy na temat życia i dorobku wybitnych twórców związanych z Nałęczowem.
Konkurs ma charakter otwarty, tematyka nadsyłanych prac jest dowolna. Mile widziane będą utwory nawiązujące do bliskiej S. Żeromskiego tematyki społecznej oraz popularyzujące tradycje Nałęczowa. Warunkiem jest jednak ich dotychczasowe niepublikowanie i objętość ograniczona do 15 stron maszynopisu. Najczęstszą formą literackiej wypowiedzi, stosowaną przez autorów były w poprzednich edycjach eseje, dzienniki, opowiadania. Bliższe informacje można uzyskać pod nr tel. (0-81) 501-47-80.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!