środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Pod patronatem Żeromskiego

Dodano: 25 czerwca 2002, 16:15

Muzeum Stefana Żeromskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Zakładu Leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów” ogłosiło III edycję ogólnopolskiego konkursu im. Stefana Żeromskiego na małe formy literackie. Jego rozstrzygnięcie nastąpi tradycyjnie 20 listopada, w 76. rocznicę śmierci tego wybitnego polskiego pisarza.
Inicjatywa ta nie jest przypadkowa. S. Żeromski przebywał w Nałęczowie w latach 1890–1892 i 1905–1908, tutaj zdobywając uznanie jako literat i żarliwy społecznik. Zdarzenia i fakty z tego okresu można znaleźć na kartach jego dzieł: „Ludzi bezdomnych”, „Siłaczki”, w młodzieńczych „Dziennikach” i wielu innych utworach. Pozostawił po sobie Chatę – letnią pracownię, w której mieści się dziś jego muzeum oraz Ochronkę, placówkę wychowawczo oświatową, do niedawna siedzibę miejscowego przedszkola.
– Twórczość i postać Stefana Żeromskiego nieustannie inspiruje. Stąd tak ogromne dotychczasowe zainteresowanie tym konkursem - stwierdza Maria Mironowicz-Panek, dyrektor muzeum. – W podejmowaniu takich inspiracji twórczych postrzegamy swoją rolę w popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy na temat życia i dorobku wybitnych twórców związanych z Nałęczowem.
Konkurs ma charakter otwarty, tematyka nadsyłanych prac jest dowolna. Mile widziane będą utwory nawiązujące do bliskiej S. Żeromskiego tematyki społecznej oraz popularyzujące tradycje Nałęczowa. Warunkiem jest jednak ich dotychczasowe niepublikowanie i objętość ograniczona do 15 stron maszynopisu. Najczęstszą formą literackiej wypowiedzi, stosowaną przez autorów były w poprzednich edycjach eseje, dzienniki, opowiadania. Bliższe informacje można uzyskać pod nr tel. (0-81) 501-47-80.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24