wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Pod skrzydłami Mielca?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 grudnia 2001, 18:08
Autor: Maria Balicka

Za rok zakłady lotnicze w Świdniku mogą zostać podporządkowane PZL Mielec lub przedsiębiorstwu handlowemu Cenzin. Projekt Ministerstwa Skarbu Państwa zakłada bowiem łączenie firm sektora obronnego w grupy, by były bardziej konkurencyjne i atrakcyjne do sprzedaży.
Minister Skarbu Wiesław Kaczmarek uważa, iż powrót do opracowanej 5 lat temu koncepcji podziału zbrojeniówki na 4 holdingi jest sposobem na poprawę sytuacji finansowej podupadającej branży. Na czele lotniczej grupy ma stać PZL Mielec i jemu zostałby przyporządkowany m.in. świdnicki zakład.
Drugi wariant podziału pionowego zakłada zgrupowanie firm wokół dwóch przedsiębiorstw handlowych: Bumaru i Cenzinu. Dopiero po ostatecznym wybraniu koncepcji i zaaprobowaniu przez Radę Ministrów, można mówić o jej wdrażaniu.
- Grupa da poszczególnym firmowm wsparcie kapitałowe. Dlaczego spółką matką dla lotnictwa ma być PZL Mielec? To jeszcze nie jest przesądzone, a pomysł stąd, że sporym udziałowcem mieleckiego zakładu jest angażująca się w przekształcenia Agencja Rozwoju Przemysłu - uważa Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju, reprezentujący interesy firm wobec administracji państwowej.
Świdnicki zakład już drugi rok z rzędu osiąga zysk: poprzez sprzedaż śmigłowców i dzięki dynamicznemu rozwijaniu współpracy kooperacyjnej z zachodnimi koncernami lotniczymi. Czy zawalczy o prymat w branży? Prezes izby tego nie wyklucza.
- Przyjęte założenia są właśnie weryfikowane - informuje Beata Jarosz, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa. Jej zdaniem na restrukturyzację zbrojeniówki ma wpływ poziom zamówień dla polskiej armii. Wśród zagrożeń wymienia: pogorszającą się sytuację ekonomiczną branży, niestabilne zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Po inne informacje odsyła do Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Obrony.
Mieczysław Majewski, prezes PZL Świdnik, nie chce komentować zamiarów Ministerstwa Skarbu Państwa.
- Ja też nie powiem na ten temat ani słowa - odpowiada na nasze pytania Jan Mazur, rzecznik prasowy PZL.

Dbają o interesy firm

Większość firm zbrojeniowych ma przedstawicielstwa reprezentujące ich interesy wobec rządu. Dla PZL Świdnik jest to Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju powstała w 1995 r. Zrzesza 201 firm zbrojeniowych w tym 63 specjalnego znaczenia: 38 zakładów produkcyjnych, 10 jednostek badawczo-rozwojowych, 12 wojskowych firm remontowych i 3 handlujące sprzętem specjalnym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!