poniedziałek, 22 maja 2017 r.

Lublin

Pod skrzydłami Mielca?

Dodano: 16 grudnia 2001, 18:08
Autor: Maria Balicka

Za rok zakłady lotnicze w Świdniku mogą zostać podporządkowane PZL Mielec lub przedsiębiorstwu handlowemu Cenzin. Projekt Ministerstwa Skarbu Państwa zakłada bowiem łączenie firm sektora obronnego w grupy, by były bardziej konkurencyjne i atrakcyjne do sprzedaży.
Minister Skarbu Wiesław Kaczmarek uważa, iż powrót do opracowanej 5 lat temu koncepcji podziału zbrojeniówki na 4 holdingi jest sposobem na poprawę sytuacji finansowej podupadającej branży. Na czele lotniczej grupy ma stać PZL Mielec i jemu zostałby przyporządkowany m.in. świdnicki zakład.
Drugi wariant podziału pionowego zakłada zgrupowanie firm wokół dwóch przedsiębiorstw handlowych: Bumaru i Cenzinu. Dopiero po ostatecznym wybraniu koncepcji i zaaprobowaniu przez Radę Ministrów, można mówić o jej wdrażaniu.
- Grupa da poszczególnym firmowm wsparcie kapitałowe. Dlaczego spółką matką dla lotnictwa ma być PZL Mielec? To jeszcze nie jest przesądzone, a pomysł stąd, że sporym udziałowcem mieleckiego zakładu jest angażująca się w przekształcenia Agencja Rozwoju Przemysłu - uważa Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju, reprezentujący interesy firm wobec administracji państwowej.
Świdnicki zakład już drugi rok z rzędu osiąga zysk: poprzez sprzedaż śmigłowców i dzięki dynamicznemu rozwijaniu współpracy kooperacyjnej z zachodnimi koncernami lotniczymi. Czy zawalczy o prymat w branży? Prezes izby tego nie wyklucza.
- Przyjęte założenia są właśnie weryfikowane - informuje Beata Jarosz, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa. Jej zdaniem na restrukturyzację zbrojeniówki ma wpływ poziom zamówień dla polskiej armii. Wśród zagrożeń wymienia: pogorszającą się sytuację ekonomiczną branży, niestabilne zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Po inne informacje odsyła do Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Obrony.
Mieczysław Majewski, prezes PZL Świdnik, nie chce komentować zamiarów Ministerstwa Skarbu Państwa.
- Ja też nie powiem na ten temat ani słowa - odpowiada na nasze pytania Jan Mazur, rzecznik prasowy PZL.

Dbają o interesy firm

Większość firm zbrojeniowych ma przedstawicielstwa reprezentujące ich interesy wobec rządu. Dla PZL Świdnik jest to Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju powstała w 1995 r. Zrzesza 201 firm zbrojeniowych w tym 63 specjalnego znaczenia: 38 zakładów produkcyjnych, 10 jednostek badawczo-rozwojowych, 12 wojskowych firm remontowych i 3 handlujące sprzętem specjalnym.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24