czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Auchan Polska chciał postawić hipermarket na ziemi, którą miało otrzymać od miasta MPK. Plany zachodniego koncernu wyszły
na jaw wczoraj, dzięki podrzuconej na sesji Rady Miejskiej Lublina kserokopii umowy w tej sprawie.

Na sesji Rady Miejskiej planowano ponownie rozważyć możliwość przekazania gruntów Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu. Jednak ten punkt zdjęto nagle z porządku obrad.
Stało się to po tym, gdy do dziennikarzy dotarła kserokopia umowy między Auchan Polska a Lubelskim Towarzystwem Ziemskim dotycząca sprzedaży nieruchomości na styku al. Kraśnickiej z ulicami: Nałęczowską i Morwową. Wcześniej ten teren władze miasta zamierzały przekazać MPK. Jednak w zeszłym tygodniu uchwałę w tej sprawie odrzucili radni. Obawiali się, że zadłużone przedsiębiorstwo nie poradzi sobie z inwestycją.
Po ujawnieniu umowy między Auchan Polska a LTZ w Ratuszu zawrzało. Radni zażądali wyjaśnień od prezydenta. – Czy Zarząd Miasta wie o zamiarze kupna za 10 mln dolarów tego terenu i planach zbudowania tam hipermarketu na ponad 10 000 mkw.? – grzmiał radny Jacek Sobczak, kandydujący na prezydenta miasta. Nie skończył zadawać kolejnych pytań, gdy wyłączono mu mikrofon.
Ataki odpierał prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski, który nie krył oburzenia: – Nie znam tej umowy. Nie dotyczy miasta. Nie zamierzamy sprzedawać tej ziemi. To, co robi radny Sobczak, to bardzo ostra kampania wyborcza.
LTZ chciało zostać użytkownikiem wieczystym tej nieruchomości. Rok temu, mimo że nie miało do niej żadnego tytułu zawarło z Auchan Polska umowę w sprawie sprzedaży tego gruntu za ponad 10 mln dolarów. – Uważałem, że inwestycja będzie wysoce opłacalna. Z nikim z władz miasta na ten temat nie rozmawiałem. A jak negocjacje by się nie powiodły? W biznesie trzeba ryzykować. Ujawnienie tej umowy, to element kampanii wyborczej – mówi Jacek Raś, były prezes LTZ.
Na sesję przyszli przedstawiciele związków z lubelskiego MPK, którzy liczyli, że radni zgodzą się na przekazanie ich firmie nieruchomości. – Nie dopuścilibyśmy do sprzedaży tego gruntu w obce ręce – mówi Andrzej Sokołowski przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców. – Ta ziemia, to szansa, że MPK się utrzyma, a my będziemy mieli pracę.
Co dalej z terenem? Na razie nie wiadomo. Pewne jest, że radni jeszcze raz wrócą do sprawy. A co z samą umową? – Jest ważna. Ale czy będzie realizowana? Trudno powiedzieć. Na razie nasi prawnicy ją analizują – mówi Mirosław Sopoćko obecny wiceprezes LTZ.

Miasto dla MPK

Uchwała w sprawie objęcia przez gminę Lublin udziałów w MPK – Lublin spółka z o.o. i pokrycia ich wkładem niepieniężnym dotyczy przeniesienia aportem do majątku MPK nieruchomości zabudowanej a położonej przy al. Kraśnickiej (koło bazy MPK) o powierzchni 51.411 mkw. Nieruchomość wyceniono na 11.877.600 zł.

Co to jest LTZ

Lubelskie Towarzystwo Ziemskie powstało w 1995 roku. 100 procent udziałów w firmie ma lubelski FS-Holding, którego organem założycielskim jest wojewoda lubelski. Prowadzi działalność developerską związaną z budową i sprzedażą mieszkań. Zajmuje się również wyceną nieruchomości.

Co to jest Auchan

Auchan to francuska sieć hipermarketów. Nazwa to fonetyczny zapis dzielnicy Hauts Champs (Wysokie Łąki) miasta Roubaix we Francji,
w którym powstał pierwszy sklep tej sieci. Obecnie w kilkunastu krajach świata działa ok. 250 takich hipermarketów. Pierwszy w Polsce powstał w 1996 r. w Piasecznie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!