środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Podwyżki bez końca

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 stycznia 2002, 21:10
Autor: Marek Kliza

Zestawienie tegorocznych podwyżek przypomina litanię. Od samej tej lektury może rozboleć głowa. A wcale nie są to wszystkie podwyżki, jakie czekają nas w 2002 roku.
Początek serialowi dał rząd, przyjmując w listopadzie 2001 r. nowelizację Ustawy o podatku od dochodów osobistych. Ma ona przynieść budżetowi przeszło 4 mld.

Kto lokuje – ten płaci


Zmiana, która wzbudziła najwięcej kontrowersji, dotyczy obłożenia 20-procentowym podatkiem zysków od lokat kapitałowych (tj. odsetek od wkładów i lokat bankowych, wszelkiego rodzaju obligacji itp.) osiąganych od 1 marca 2002 r. Ustawa na dwa lata zamraża też przedziały (progi) skali podatkowej wyznaczające granice dochodów, od których płaci się podatki według stawki 30, a potem 40 proc.

Dentysta nam nie ulży


Od 1 stycznia br. podatnicy nie mogą już korzystać z ulgi na odpłatne leczenie w prywatnych zakładach leczniczych oraz gabinetach lekarzy i lekarzy dentystów, a także z trzech ulg inwestycyjnych: tzw. dużej budowlanej, z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej oraz na zakup działki budowlanej lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, a także za związane z tym opłaty. Oczywiście wszyscy podatnicy, którzy w 2001 r. ponieśli wydatki premiowane likwidowanymi ulgami budowlanymi, mają prawo do odliczeń na dotychczasowych zasadach.

Odchudzony worek św. Mikołaja


Podatkiem obłożone zostały tzw. rzeczowe świadczenia okolicznościowe (głównie bony towarowe, ale też paczki świąteczne dla dzieci, bilety na imprezy sportowe itp.) otrzymywane przez pracownika ze źródeł innych niż zakładowy fundusz socjalny lub fundusz związków zawodowych. W 2002 r. podatek zapłacimy też od nagród otrzymywanych w różnego rodzaju konkursach i wygranych we wszelkiego rodzaju loteriach (w tym w totolotku), których wartość przekroczy już 760 zł (dotąd 2100 zł).

Inne podwyżki


Więcej musimy zapłacić za posiadanie radia lub (i) telewizora. W zeszłym roku za radio płaciliśmy 4,10 zł miesięcznie, w tym – 4,60 zł (wzrost o 12,2 proc.), za telewizor albo radio i telewizor łącznie, odpowiednio, 12,60 oraz 14,10 zł (11,9 proc.).
Zniżka na bilety miesięczne PKP na przejazdy z domu do szkoły dla studentów i uczniów do 26 roku życia wynosić będzie teraz 49 proc., a na pozostałe przejazdy tej grupy podróżnych – 37 proc. Dotąd korzystali oni z 50-procentowej zniżki na wszystkie przejazdy.

Rząd oszczędza gdzie się da


Od tego roku zasiłek porodowy, w kwocie 195 zł, dostaną tylko najbiedniejsze rodzące. Dotąd każda matka dostawała 409 zł. Z 26 do 16 tygodni posłowie skrócili urlopy macierzyńskie. Z 90 do 80 proc. zmniejsza się zasiłek za okres pobytu chorego w szpitalu. Nie będzie zasiłków przedemerytalnych, a świadczenia przedemerytalne zmniejszono z 90 do 80 proc. przewidywanej emerytury.

Opłaty lokalne


Oprócz podwyżek „centralnych” czekają nas i te, których dokonują samorządy lokalne. Lublinianie już to odczuwają. 28 grudnia 2001 r. Rada Miejska ustaliła, że w tym roku zapłacą oni o 15 proc. więcej niż w zeszłym za zimną wodę i ścieki.
Na pewno wzrosną czynsze za mieszkania (w niektórych spółdzielniach w regionie już to się stało) oraz przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!