sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Podwyżki mniejsze niż obiecano

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 września 2002, 22:44
Autor: Ewa Dziadosz

Nauczyciel kontraktowy otrzyma 20 zł podwyżki, mianowany – 115 zł, a dyplomowany – 314 zł brutto. Takie wyliczenia październikowych podwyżek podaje nauczycielska „Solidarność”. To mniej niż zapowiadał rząd. W przypadku nauczycieli dyplomowanych nawet o 200 zł.

Skąd różnica? Stawki podwyżek ogłoszone przez resort edukacji (odpowiednio: 27, 184 i 539 zł) zawierają w sobie również pochodne płac, odprawy, nagrody jubileuszowe, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe itp. Stąd po podzieleniu kwoty przeznaczonej z budżetu na podwyżki wynika, że od października na średnią płacę nauczyciela stażysty budżet wyda 1315 zł, kontraktowego – 1644 zł, mianowanego – 2301 zł, dyplomowanego – 2959 zł. Nauczycielska „Solidarność” podaje jednak kwoty brutto płac zasadniczych, które są znacznie niższe: 1046 zł, 1240 zł, 1568 zł, 1883 zł.
– Nasze protesty i tak spowodowały, że zagwarantowane ustawą podwyżki wdrożono jeszcze w tym roku i nauczyciele nieco mniej stracą – mówi Dorota Adach, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Lublinie. – Mamy nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny, do którego jeszcze na wiosnę zwróciliśmy się o orzeczenie w kwestii zamrożenia nauczycielskich płac w cywilnej sferze budżetowej, wyda korzystną dla nas decyzję.
Umiarkowane zadowolenie z podwyżek wyraża również Celina Stasiak, przewodnicząca lubelskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Za kilka lat skutki zagwarantowanych Kartą nauczyciela podwyżek mogą okazać się mało satysfakcjonujące – mówi.
Ze względu na stan finansów państwa ostatni etap podwyżek dla nauczycieli miał być wdrożony w styczniu bieżącego roku. Przesunięty został na październik. Związki próbują jeszcze negocjować wysokość wynagrodzenia zasadniczego. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty są to stawki ostateczne.
ZNP rozważa więc kolejną nowelizację karty. Ponadto domaga się, aby składniki wynagrodzenia nauczyciela regulowało rozporządzenie ministerstwa edukacji a nie samorządowe regulaminy.
– W konsekwencji zdarza się, że nauczyciele o tym samym stażu, wykształceniu i obowiązkach otrzymują różne pensje – mówi Celina Stasiak. – Po wprowadzeniu nowego systemu wynagradzania niektórzy nauczyciele nie tylko nie zyskali, ale trzeba im było wypłacać tzw. dodatek wyrównawczy, by spełnić zapisy ustawowe, że wynagrodzenie nie może być niższe od dotychczas pobieranego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!