Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2009 r.
13:59
Edytuj ten wpis

Podzamcze wreszcie się zmieni

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 8 A A

Samorządowcy robią pierwszy krok do przebudowy Podzamcza. W lipcu władze województwa przejmą PKS Wschód. To oznacza zielone światło dla prac nad nowym wizerunkiem obecnego dworca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do tej pory rozmowy toczyły się między miastem, władzami województwa i spółki. Problem w tym, że PKS Wschód należy do skarbu państwa. Zdaniem urzędników, blokowało to podejmowanie jakichkolwiek decyzji o przyszłości Podzamcza. Za kilka tygodni spółka ma zostać skomunalizowana. Udziały przejmą samorządowcy.

- Z naszej strony wszystko jest gotowe - mówi Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa. - Jak tylko otrzymamy sprawozdanie finansowe spółki, doprowadzimy sprawę do końca. Moim zdaniem to kwestia tygodni. Potem chcemy jak najszybciej zasiąść do rozmów z miastem.

Raport finansowy firmy jest już gotowy. W ciągu tygodnia powinno go zatwierdzić walne zgromadzenie akcjonariuszy.

- W tej chwili dokumenty bada biegły rewident - mówi Teresa Królikowska, prezes zarządu PKS Wschód - Jestem pewna, że do końca czerwca przekażemy pełny raport.

Wiadomo już, że spółka zakończy ubiegły rok na minusie. Straty sięgną blisko 200 tys. zł. To pieniądze, które przeznaczono na nagrody i odprawy dla odchodzących pracowników.

- Nasza sytuacja finansowa nie będzie miała wpływu na tempo przebudowy Podzamcza - dodaje Królikowska. - Wszystkie strony muszą szukać zewnętrznego inwestora. Ani my, ani samorząd sami tego nie udźwigniemy.

Wartość projektu szacowana jest na ponad 400 mln zł. Nie wiadomo dokładnie, jak ma wyglądać nowe Podzamcze. Ustalono jedynie, że dworzec główny PKS zostanie przeniesiony w okolice dworca kolejowego.

- Powstanie duży węzeł komunikacyjny - mówi Elżbieta Kołodziej -Wnuk, zastępca prezydenta Lublina. - Moim zdaniem to najbardziej logiczne rozwiązanie. Tam podróżni będą mogli korzystać np. z szybkiego połączenia na lotnisko.

Przy al. Tysiąclecia będzie dworzec przesiadkowy. Pod długich negocjacjach władze spółki zgodziły się na takie rozwiązanie. Teraz czas na urzędników, którzy muszą wspólnie wypracować szczegółowy plan remontu Podzamcza.

- Pewne decyzje już zapadły, ale póki spółka nie będzie w rękach marszałka, nie mogę o tym rozmawiać - ucina Kołodziej - Wnuk. - Dla mnie to jest kwestia priorytetowa. Chcę, byśmy jak najszybciej rozpoczęli prace nad planem.

Nieoficjalnie wiadomo, że urzędnicy będą brali pod uwagę dwie koncepcje. Jedna z nich zakłada zabudowanie całego kwartału niskimi budynkami. Powstałby wówczas rodzaj galerii handlowej. Drugi wariant przewiduje utworzenie dużego placu, z przeznaczeniem np. na koncerty. Decyzje w tej sprawie mają zapaść jesienią.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
brawo / 24 czerwca 2009 o 10:45
Lublin wstydzi się dworca pks.
Avatar
kinol / 24 czerwca 2009 o 00:09
Heh... Najpierw niech zaczną robić prawdziwe koncerty, a nie szukać miejsca na ich organizowanie. Bo koncerty jest gdzie robić, tylko niech się odbywają. I niech nie będzie to tylko Budka Suflera czy Bajm. Ludzie słuchają różnej muzyki,
Avatar
RaPi / 23 czerwca 2009 o 21:18
Znająć życie powstanie tam glaeria handlowa bo tylko to się w Lublinie ostatnio buduje
Avatar
J-k / 23 czerwca 2009 o 19:42
Tak, na Podzamczu koniecznie musi powstać zadaszony amfiteatr. W dni powszednie, wieczorem a w soboty i w niedziele (po sumie) w południe najemni poeci będą tam recytowali poematy wychwalające geniusz naszych samorządowców!
Avatar
camil / 23 czerwca 2009 o 19:17
a gdyby wybudować nowy dworzec i targowisko przy al. Uni Lubelskiej (jedna wielka kupa krzaków w centrum miasta) i 2 kładki dla pieszych nad tysiąclecia i uni lubelskiej. I byłoby wygodnie i miejsce na koncerty tez by były...
Avatar
Cylinder / 23 czerwca 2009 o 19:12
nareszcie
jak w Moim Krakowie mądre posunięcie
jestem Za
plan na koncerty dobra rzecz
Avatar
Gość / 23 czerwca 2009 o 18:45
kolejny poroniony pomysł "mądrych" zarządzających! no ale przecież trzeba wymyślić jakiś idiotyzm tylko po to, żeby ktoś mógł zgarnąć za to kasę. OSZOŁOMY!!!!!!!!!!!!!
Avatar
pewu / 23 czerwca 2009 o 18:25
Taaak... Już widzę te wszystkie autobusy przebijające się przez Lublin. Zwłaszcza przez rondo obok Gali...
Avatar
brawo / 24 czerwca 2009 o 10:45
Lublin wstydzi się dworca pks.
Avatar
kinol / 24 czerwca 2009 o 00:09
Heh... Najpierw niech zaczną robić prawdziwe koncerty, a nie szukać miejsca na ich organizowanie. Bo koncerty jest gdzie robić, tylko niech się odbywają. I niech nie będzie to tylko Budka Suflera czy Bajm. Ludzie słuchają różnej muzyki,
Avatar
RaPi / 23 czerwca 2009 o 21:18
Znająć życie powstanie tam glaeria handlowa bo tylko to się w Lublinie ostatnio buduje
Avatar
J-k / 23 czerwca 2009 o 19:42
Tak, na Podzamczu koniecznie musi powstać zadaszony amfiteatr. W dni powszednie, wieczorem a w soboty i w niedziele (po sumie) w południe najemni poeci będą tam recytowali poematy wychwalające geniusz naszych samorządowców!
Avatar
camil / 23 czerwca 2009 o 19:17
a gdyby wybudować nowy dworzec i targowisko przy al. Uni Lubelskiej (jedna wielka kupa krzaków w centrum miasta) i 2 kładki dla pieszych nad tysiąclecia i uni lubelskiej. I byłoby wygodnie i miejsce na koncerty tez by były...
Avatar
Cylinder / 23 czerwca 2009 o 19:12
nareszcie
jak w Moim Krakowie mądre posunięcie
jestem Za
plan na koncerty dobra rzecz
Avatar
Gość / 23 czerwca 2009 o 18:45
kolejny poroniony pomysł "mądrych" zarządzających! no ale przecież trzeba wymyślić jakiś idiotyzm tylko po to, żeby ktoś mógł zgarnąć za to kasę. OSZOŁOMY!!!!!!!!!!!!!
Avatar
pewu / 23 czerwca 2009 o 18:25
Taaak... Już widzę te wszystkie autobusy przebijające się przez Lublin. Zwłaszcza przez rondo obok Gali...
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 6 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 4 2

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 12 5

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 13 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 3 4

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 16 3

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia)
galeria
film

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia) 7 4

Mieszkańcy Puław, którzy mimo kapryśnej pogody w sobotni wieczór pojawili się przed Urzędem Miasta, nie żałowali. Spektakl warszawskiego Teatru Akt oraz finałowe widowisko z wykorzystaniem światła i muzyki, zrobiły wrażenie na widzach.

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian
DNI OTWARTE
galeria

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian 2 0