sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Podzamcze wreszcie się zmieni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 czerwca 2009, 13:59
Autor: (jsz)

Samorządowcy robią pierwszy krok do przebudowy Podzamcza. W lipcu władze województwa przejmą PKS Wschód. To oznacza zielone światło dla prac nad nowym wizerunkiem obecnego dworca.

Do tej pory rozmowy toczyły się między miastem, władzami województwa i spółki. Problem w tym, że PKS Wschód należy do skarbu państwa. Zdaniem urzędników, blokowało to podejmowanie jakichkolwiek decyzji o przyszłości Podzamcza. Za kilka tygodni spółka ma zostać skomunalizowana. Udziały przejmą samorządowcy.

- Z naszej strony wszystko jest gotowe - mówi Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa. - Jak tylko otrzymamy sprawozdanie finansowe spółki, doprowadzimy sprawę do końca. Moim zdaniem to kwestia tygodni. Potem chcemy jak najszybciej zasiąść do rozmów z miastem.

Raport finansowy firmy jest już gotowy. W ciągu tygodnia powinno go zatwierdzić walne zgromadzenie akcjonariuszy.

- W tej chwili dokumenty bada biegły rewident - mówi Teresa Królikowska, prezes zarządu PKS Wschód - Jestem pewna, że do końca czerwca przekażemy pełny raport.

Wiadomo już, że spółka zakończy ubiegły rok na minusie. Straty sięgną blisko 200 tys. zł. To pieniądze, które przeznaczono na nagrody i odprawy dla odchodzących pracowników.

- Nasza sytuacja finansowa nie będzie miała wpływu na tempo przebudowy Podzamcza - dodaje Królikowska. - Wszystkie strony muszą szukać zewnętrznego inwestora. Ani my, ani samorząd sami tego nie udźwigniemy.

Wartość projektu szacowana jest na ponad 400 mln zł. Nie wiadomo dokładnie, jak ma wyglądać nowe Podzamcze. Ustalono jedynie, że dworzec główny PKS zostanie przeniesiony w okolice dworca kolejowego.

- Powstanie duży węzeł komunikacyjny - mówi Elżbieta Kołodziej -Wnuk, zastępca prezydenta Lublina. - Moim zdaniem to najbardziej logiczne rozwiązanie. Tam podróżni będą mogli korzystać np. z szybkiego połączenia na lotnisko.

Przy al. Tysiąclecia będzie dworzec przesiadkowy. Pod długich negocjacjach władze spółki zgodziły się na takie rozwiązanie. Teraz czas na urzędników, którzy muszą wspólnie wypracować szczegółowy plan remontu Podzamcza.

- Pewne decyzje już zapadły, ale póki spółka nie będzie w rękach marszałka, nie mogę o tym rozmawiać - ucina Kołodziej - Wnuk. - Dla mnie to jest kwestia priorytetowa. Chcę, byśmy jak najszybciej rozpoczęli prace nad planem.

Nieoficjalnie wiadomo, że urzędnicy będą brali pod uwagę dwie koncepcje. Jedna z nich zakłada zabudowanie całego kwartału niskimi budynkami. Powstałby wówczas rodzaj galerii handlowej. Drugi wariant przewiduje utworzenie dużego placu, z przeznaczeniem np. na koncerty. Decyzje w tej sprawie mają zapaść jesienią.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
brawo
kinol
RaPi
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

brawo
brawo (24 czerwca 2009 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin wstydzi się dworca pks.
Rozwiń
kinol
kinol (24 czerwca 2009 o 00:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Heh... Najpierw niech zaczną robić prawdziwe koncerty, a nie szukać miejsca na ich organizowanie. Bo koncerty jest gdzie robić, tylko niech się odbywają. I niech nie będzie to tylko Budka Suflera czy Bajm. Ludzie słuchają różnej muzyki,
Rozwiń
RaPi
RaPi (23 czerwca 2009 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znająć życie powstanie tam glaeria handlowa bo tylko to się w Lublinie ostatnio buduje
Rozwiń
J-k
J-k (23 czerwca 2009 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak, na Podzamczu koniecznie musi powstać zadaszony amfiteatr. W dni powszednie, wieczorem a w soboty i w niedziele (po sumie) w południe najemni poeci będą tam recytowali poematy wychwalające geniusz naszych samorządowców!
Rozwiń
camil
camil (23 czerwca 2009 o 19:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a gdyby wybudować nowy dworzec i targowisko przy al. Uni Lubelskiej (jedna wielka kupa krzaków w centrum miasta) i 2 kładki dla pieszych nad tysiąclecia i uni lubelskiej. I byłoby wygodnie i miejsce na koncerty tez by były...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!