piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Pogrzeb abp. Życińskiego: Apel kuratora wywołał burzę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2011, 14:10

Kurator Krzysztof Babisz (Fot. Jacek Świerczyński / Archiwum)
Kurator Krzysztof Babisz (Fot. Jacek Świerczyński / Archiwum)

Jakim prawem kurator zmusza szkoły do pójścia za trumną – tak internauci komentują apel lubelskiego kuratora oświaty do szkół o wzięcie udziału w pogrzebie abp. Życińskiego.

– Bądźmy wszyscy obecni na uroczystościach pogrzebowych księdza Arcybiskupa Józefa Życińskiego, Metropolity Lubelskiego – napisał w specjalnym apelu do dyrektorów i nauczycieli z całego regionu lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz.

Kurator zachęca szkoły do udziału w pogrzebie abp. Życińskiego

– Zwracam się do Państwa z apelem o obecność pocztów sztandarowych szkół oraz umożliwienie nauczycielom i pracownikom wzięcia udziału w zaplanowanych uroczystościach, które odbędą się 18 lutego b.r. o godz. 14 na dziedzińcu KUL, zachęcam do udziału w kondukcie żałobnym i Mszy Świętej w Archikatedrze Lubelskiej – zaapelował kurator. – Obecność społeczności szkolnych podczas tych wydarzeń niech będzie wyrazem naszej wiernej pamięci.

Apel wywołał burzę w Internecie. – Zdziwiło mnie bardzo to, co wymyślił pan kurator – napisał na naszym forum jeden z Internautów. – Uważam, że ten, kto czuje wewnętrzna potrzebę wzięcia udziału w uroczystościach pogrzebowych, powinien z własnej, nieprzymuszonej woli udać się na w/w uroczystości. Narzucanie komukolwiek na siłę wzięcia udziału w ostatniej drodze abp Życińskiego jest, krótko mówiąc, przegięciem.

– Jakim prawem kurator z PO zmusza szkoły do pójścia za trumną? – pyta z kolei "Irga”. – Nie łudźmy się, prośba szefa jest rozkazem dla podwładnego.

– Nie jestem przekonana, czy uczniowie i nauczyciele mają chęć podbijać księżowskie statystyki – dodaje "Moni”.

Jak na apel kuratora zareagowały szkoły? Niektóre podeszły do tego bardzo poważnie. – W piątek całą szkołą będziemy uczestniczyli w uroczystościach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w przemarszu do archikatedry i w samej świątyni – zapowiada Alicja Fijałek, dyrektor XXIII LO w Lublinie.

Inni dyrektorzy wybrali inny wariant. – Zajęcia w piątek zostaną skrócone do czwartej godziny lekcyjnej. Tak żeby umożliwić nauczycielom i uczniom udział w uroczystościach – mówi Adam Szymala, dyrektor lubelskiego Gimnazjum nr 15. Nie będzie jednak wspólnego "wyjścia” całej szkoły. – Jeżeli nasza młodzież będzie chciała wziąć udział w marszu czy mszy, będzie mogła to zrobić pod opieką rodziców – zapowiada dyrektor Szymala.

Szkołę Podstawową nr 2 w Lublinie na pewno będą reprezentowali nauczyciele. – Być może zostanie też sformułowany poczet sztandarowy – mówi Halina Wierzchowska, dyrektor SP nr 2. – Mamy w szkole infekcję. Ponad 50 proc. uczniów jest chora. To są małe dzieci, a pogoda jest, jaka jest.

– W apelu chodziło jedynie o umożliwienie udziału w uroczystościach tym, którzy będą mieli taką wolę. Ja nie zachęcam do udziału. Nie mówię, że szkoły mają uczestniczyć. Kurator nie ma takiej mocy sprawczej. Apeluję jedynie o umożliwienie tego tym, którzy będą chcieli – odpowiada kurator Krzysztof Babisz.

– Konsultowałem to z Urzędem Miasta i ze stroną kościelną – dodaje kurator. – Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i sprawną organizację tego przedsięwzięcia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
siennicki pl
leszek
leszek
(64) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

siennicki pl
siennicki pl (27 lutego 2011 o 01:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na kuratora - matoła


W Polsce dominuje przaśna, rolnicza obrzędowość. Taka smucąca duszę "uroczysta powaga" tych nieszczęsnych prostaczków, którym wpojony od dzieciństwa, opisywany przez Prusa, niebywale gruby nerw posłuszeństwa i strachu każe meldować się na baczność przed proboszczem, oblekać w zakłamany uśmiech i podsuwać wstydliwie "kolędową" kopertę... Dają, bo wstyd nie dać, bo się we wiosce rozejdzie i byndzie sromota. Smutny widok odrętwiałych postaci, ludzików bez własnego "ja", przestraszonych, albo znudzonych... Nic nie rozumiejąc z tych "świętych" nauk, nie czytawszy Biblii, nie rozmawiając o tym z rodziną, bo rodzina też nie czytała, ani Biblii, ani żadnej książki od siedmiu lat... Jak nierogacizna w świronku. Po prostu trzoda. I jej pasterze, napominający i wyrzekający, że za mało na tacę dali. Naród. Połowa z "wykształceniem" podstawowym, połowa połowy z podstawowym niepełnym... Pewnego dnia ruszą do urn. Zadecydują, kto będzie gospodarzem ich chlewa. Demokratycznie wybiorą lepszą przyszłość. Świadomie, rozumnie, mądrze... Po katolicku. Ech...

Jak to powiedział boski Russell: "Ludzie uroczyści są najczęściej matołami". O to właśnie rozchodzi się temu panu kuratoru: sam jest matołem i nie pojmie już nigdy, że inni mogą nie być. Rękami ludu wybrany... Sam żeś se ludzie wybrał, nieodrodnego syna swego, sól tej ziemi. Tak ci ludzie będzie towarzysz kurator dzieci kształcił: mierny, bierny, ale wierny. I na tacę dawa, o gupotach i ewolócjah nie mędrkuje. Z religii szóstka, a w głowie pustka. Ech...

Wzmiankowany kurator nie pojął jeszcze, że do konduktu żałobników nie zapędza się decyzjami i nakazami, jak na masówkę pierwszomajową za Wujka Stalina. Prawdziwą miarą poważania, jakim się ewentualnie cieszył nieboszczyk, jest właśnie DOBROWOLNY kondukt, który go prowadzi w ostatnią drogę. A jeśli konduktu nie ma - to wstyd . A ponieważ towarzysze partyjni, spece od propagandy sukcesu, rozumieją, że w tym przypadku dobrowolny kondukt byłby nader nieliczny, boją się wstydu i zapędzają ludożerkę do szeregu, na pochód, pierwszomajowy, czy za trumną... co za różnica?
Rozwiń
leszek
leszek (20 lutego 2011 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie był patriotą!!!!!!
Rozwiń
leszek
leszek (20 lutego 2011 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Waldi' timestamp='1297953565' post='438592']
Trzeba być idiotą i kretynem żeby nie odróżnić apelu od polecenia służbowego i przymusu od zachęty.

Prawda jest też taka, że o abpie Życińskim będą mówiły podręczniki historii, filozofii i teologi a o was ew. kroniki kryminalne i izb wytrzeźwień.

Abp Życiński to wielka postać, był wybitnym naukowcem i wielkim autorytetem moralnym. Warto, aby jego krokami ku doskonałości szli młodzi Polacy.

Wielki szacun dla p. kuratora, który zdając sobie sprawę z nagonki, jaka go czeka, odważył się wydać ten apel.

P. Kuratorze, w przeciwieństwie, do tych szczekających piesków nie jest pan tchórzem.
[/quote]
Rozwiń
kim
kim (19 lutego 2011 o 23:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas likwidować kler. Oni to centrum wszelkiego zła !
Rozwiń
kinga
kinga (19 lutego 2011 o 16:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Postkomusza mentalność i wymuszanie 'jednomyślności'.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (64)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!