sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Pogrzeb abp Życińskiego: Plan uroczystości, komunikacja, utrudnienia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lutego 2011, 08:39
Autor: Dominik Smaga

Trumna z ciałem abp. Józefa Życińskiego przed Pałacem Biskupim. (fot. Jacek Swierczyński)
Trumna z ciałem abp. Józefa Życińskiego przed Pałacem Biskupim. (fot. Jacek Swierczyński)

Nawet 100 tys. wiernych może wziąć udział w ostatniej drodze abp. Józefa Życińskiego, który w sobotę spocznie w krypcie lubelskiej archikatedry. Wielki sztab ludzi, mimo bólu po tragicznej informacji o śmierci metropolity, musiał dołożyć starań, by pożegnanie to wypadło godnie.

Transmisja online pogrzebu abp. Życińskiego w Internecie

– Staniemy na wysokości zadania – oświadczył prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, gdy wraz ze swymi ludźmi musiał zmierzyć się z ogromem przygotowań do uroczystości pogrzebowych koniecznych, by kuria mogła skupić się na duchowym wymiarze pożegnania. Obietnicę tę składał dzień po śmierci metropolity. Od tamtej chwili co dzień okazywało się, że liczba ludzi, którzy przybędą na pogrzeb, jest coraz większa i większa.

Ostatnie szacunki mówią już o 100 tys. osób.

– Nie wszyscy będą mogli wziąć udział w uroczystościach, archikatedra nie wszystkich pomieści, przyległe okolice też mają określoną pojemność, prosiłbym o wyrozumiałość i samodyscyplinę – apeluje Krzysztof Żuk.

Wyrozumiałość może się przydać, bo na przygotowania było bardzo mało czasu, a trzeba było zorganizować ruch uliczny, zapewnić bezpieczeństwo żałobnikom, załatwić wiele formalności, zatroszczyć się o opiekę medyczną dla uczestników nabożeństw, zorganizować miejsca dla przyjezdnych, a nawet tak przyziemne sprawy jak toalety.

Samodyscyplina też będzie konieczna, bo mieszkańcy muszą przygotować się na pewne niedogodności. Częścią ulic nie da się przejechać, mniej będzie parkingów, inaczej pojadą autobusy, nie wszędzie da się wejść.

Aby w tym wszystkim się nie pogubić, przygotowaliśmy dla Was specjalny poradnik, dzięki któremu – mamy nadzieję – łatwiej będzie skupić się na tym ważniejszym wymiarze uroczystości.

Zabezpieczenie

Policja zapewnia, że będzie solidnie przygotowana do ochrony uroczystości. Lubelskich funkcjonariuszy będą wspierać koledzy z innych komend oraz strażnicy miejscy. W obu komendach wstrzymane zostały wszystkie urlopy.

Mundurowi mają za zadanie nie tylko zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ceremonii pogrzebowej, ale też pilnować tego, czy kierowcy stosują się do tymczasowej organizacji ruchu drogowego. Będą zabezpieczać ulice boczne w stosunku do tych zamkniętych dla ruchu.

Więcej patroli wyruszy też do lubelskich blokowisk, które w trakcie pogrzebu abp. Życińskiego częściowo się wyludnią. Policja ma pilnować, by opuszczone mieszkania nie stały się łatwym celem dla włamywaczy. Miejsce, w którym zorganizowane będą uroczystości, ma być ściśle strzeżone przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Odpowiednio wcześnie cały teren zostanie sprawdzony pod kątem obecności materiałów wybuchowych. Mundurowi muszą sprawdzić wszystkie zakamarki, włącznie z koszami na śmieci.

- Apelujemy do mieszkańców Lublina o korzystanie z komunikacji miejskiej. Wszystkich uczestników tych uroczystości prosimy o stosowanie się do zaleceń służb porządkowych i policji - mówi mł. insp. Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Komunikacja miejska

• Linie 150, 151, 152, 155 i 158 zostaną wstrzymane do czasu udrożnienia ulic
• Linie 2 i 4 z Popiełuszki skręcą w Leszczyńskiego do al. Solidarności. I tak też wrócą
• Linia 3 w obie strony al. Kraśnicką, Głęboką, Narutowicza i pl. Wolności
• Linie 5, 10, 18, 31 i 57 między PKS a Racławickimi mają kursować al. Solidarności, Czechowską i Długosza

• Linie 7 i 55 z Felina pojadą Zamojską i Narutowicza, a dalej na Felin Rusałką i Zamojską
• Linia 13 od dworca przez al. Unii Lubelskiej, PKS, Czechowską, Popiełuszki, powrót tak samo
• Linie 15 i 15b z Długosza skręcą w prawo pod szkoły chemiczne. Tu zakończą trasę. Powrót: Racławickie, Poniatowskiego
•Linia 20 w obie strony: Warszawska, Kraśnicka, Głęboka, Narutowicza, Piłsudskiego

• Linia 26 w obie strony: Racławickie, Długosza, Czechowska, Solidarności, Prusa
• Linie 32 i 39 w obie strony: pl. Singera, Unii Lubelskiej, Zamojska, pl. Wolności, Narutowicza
• Linia 40: Nadbystrzycka, Zana, Filaretów, Głęboka, Sowińskiego, Racławickie, Długosza, Leszczyńskiego, Solidarności, Prusa. Powrót tą samą drogą
• Linia 44 między Nadbystrzycką a Długosza: patrz linia 40 • Linia 56: Piłsudskiego, Lipowa, Okopowa, Mościckiego, Rusałka, Zamojska, Fabryczna.

• Linie 1, 6 i 17 od ronda pod Zamkiem pojadą pod Galę przez al. Unii Lubelskiej. W drugą stronę tak samo • Linia 23 na Felin pojedzie tą samą trasą, którą zawsze wraca na Czechów
• Linia 11 pojedzie z Narutowicza przez Hempla, 3 Maja i Tysiąclecia. Tak samo ma wracać. Uwaga! W piątek od godz. 13.30 do czasu przejścia konduktu żałobnego linia 11 pojedzie jeszcze innym objazdem: przez Bernardyńską, Zamojską, al. Unii Lubelskiej i pl. Singera, tak samo też wróci na Lipniak.

• Linia 24 w stronę Okopowej pojedzie Lubartowską, 3 Maja, Hempla i Okopową, a do Elizówki pojedzie bardzo zawiłą trasą przez Okopową, Lipową, Krakowskie Przedmieście, 3 Maja, Solidarności, Wodopojną, Świętoduską i Lubartowską. Uwaga! W piątek, od godz. 13.30 do przejścia konduktu w obie strony obowiązywać będzie objazd przez Biernackiego, Lubartowską, Wodopojną, Świętoduską, Lubartowską i Biernackiego.

• Linia N3 od Lwowskiej pojedzie Unii Lubelskiej, Zamojską i Narutowicza do pl. Litewskiego.
• Linie 156 i 160 Zostaną zawieszone w piątek o godz. 8. Tego dnia ruszy • linia 162 (trolejbusowa) na trasie Kunickiego–Wolska–Majdanek oraz • linia 956 (autobusowa zastępcza) na trasie: Chodźki, Obywatelska, Lubartowska, Ruska, Unii Lubelskiej, Lubelskiego Lipca '80, Wolska, Fabryczna, Unii Lubelskiej, Ruska, Lubartowska, Obywatelska, Chodźki. Obie linie mają kursować średnio co 20 minut. Ale w sobotę na trasy linii 156 i 160 wyjadą autobusy, które między Lubartowską a Fabryczną będą mieć objazd przez Ruską i Unii Lubelskiej.

Goście specjalni

W sobotnich uroczystościach pogrzebowych uczestniczyć będzie prezydent RP Bronisław Komorowski. Kuria spodziewa się wielu kardynałów i biskupów, wielu osobistości z życia politycznego, naukowego i kulturalnego. Wiadomo już, że przyjedzie wicepremier Waldemar Pawlak, min. Elżbieta Radziszewska czy Władysław Bartoszewski. Szacuje się, że w ceremonii uczestniczyć może ok. 1500 VIP-ów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
WIDZ
niekot
pan janusz
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

WIDZ
WIDZ (21 lutego 2011 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak, było...ale może 5 tys.Takiej propagandy dawno nie widziałem.Kamery pokazywały zgromadzonych od katedry w stronę deptaku co dawało wrażenie tłumu, ale faktycznie ludzi nie było nawet do Bramy Krakowskiej przy której stał telebim.Z drugiej strony jak by to brzmiało - "przybyło około 5 tys. wietrnych"
Rozwiń
niekot
niekot (18 lutego 2011 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Grzesiek' timestamp='1298038212' post='439175']
Kretynizm i cyrk z tym pochówkiem, a na co zwykły człowiek może liczyć?
[/quote]
"każdemu wedle zasług". A ten "cyrk" jest adekwatny do wydarzenia.
Rozwiń
pan janusz
pan janusz (18 lutego 2011 o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Jurek S.' timestamp='1298041587' post='439219']
Do udziału w uroczystościach nikt nikogo nie zmusza ale jezeli jest taka wola tych tysiecy ludzi, lokalne władze maja obowiazek zabęzpieczyc uroczystości. Pragne zwrócic uwagę że wydawca gazety pewnej sekty zatytuułowanej "nasz dziennik" wcale nie zacheca do do udziału w tych uroczystościach a wręcz o nich nie wspomina.
[/quote]

Wg doktryny kościoła któryś z nich to sekciarz.
Sobór ogłaszam za otwarty.
Rozwiń
Jurek S.
Jurek S. (18 lutego 2011 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do udziału w uroczystościach nikt nikogo nie zmusza ale jezeli jest taka wola tych tysiecy ludzi, lokalne władze maja obowiazek zabęzpieczyc uroczystości. Pragne zwrócic uwagę że wydawca gazety pewnej sekty zatytuułowanej "nasz dziennik" wcale nie zacheca do do udziału w tych uroczystościach a wręcz o nich nie wspomina. Kochani na godziwy pochówek trzeba sobie po prostu zasłużyć. Ksiądz arcybiskup byl czlowiekiem zawsze mówiacym prawde czasami też tą bolesną. Piętnował tych, którzy rzekomo będąc w służbie bozej dążyli do nadmiernego wzbogacenia sie i tym miedzy innymi naraził sie torunskiemu biznesmenowi Tadeuszowi S. i całej jego sekcie. Księże arcybiskupie spoczywaj w pokoju !
Rozwiń
Grzesiek
Grzesiek (18 lutego 2011 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kretynizm i cyrk z tym pochówkiem, a na co zwykły człowiek może liczyć?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!