wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Pogrzeb arcybiskupa Życińskiego w przyszłą sobotę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2011, 10:49

Abp Józef Życiński zmarł wczoraj w Rzymie. Miał 62 lata.  (Maciej Kaczanowski)
Abp Józef Życiński zmarł wczoraj w Rzymie. Miał 62 lata. (Maciej Kaczanowski)

Arcybiskup zostanie pochowany najprawdopodobniej w przyszłą sobotę o godz. 11 - poinformował bp Mieczysław Cisło, który został tymczasowym administratorem diecezji lubelskiej. Podał też przyczynę śmierci metropolity lubelskiego. Według lekarzy był to zawał.

Już wiadomo na pewno, że abp Józef Życiński spocznie w podziemiach lubelskiej katedry. W swoim testamencie metropolita lubelski nie wspomina słowem, że chciałby być pochowany gdzie indziej.

- Dziękuję Bogu za dar życia - napisał w testamencie arcybiskup. Dziękuje też swoim najbliższym współpracownikom, a swoje rzeczy osobiste jak książki i komputer przekazuje lubelskiemu seminarium.

Po dzisiejszym posiedzeniu rady konsultorów w lubelskiej kurii poinformowano, że trumna z ciałem hierarchy podczas transportu z Watykanu, zostanie wystawiona między innymi w Tarnowie, prawdopodobnie w Chełmie (tamtejsza Bazylika była częstym celem pielgrzymek duszpasterskich arcybiskupa), a także w Lublinie: w kościele akademickim, seminaryjnym i katedrze.

W siedzibie Kurii Metropolitalnej przy ul. Wyszyńskiego w Lublinie wyłożona jest księga kondolencyjna. Już przychodzą pierwsi lublinianie, aby się wpisać. Księga ma być też wyłożona w katedrze.

O godz. 11 w lubelskiej Archikatedrze rozpoczęła się msza w intencji zmarłego arcybiskupa. Odprawia ją bp Mieczysław Cisło, który decyzją kolegium konsultorów został administratorem archidiecezji lubelskiej. Będzie sprawował ten urząd do czasu, aż papież powoła nowego arcybiskupa.

- Niewiele osób znało cierpienia osobiste arcybiskupa jak lekarze z Kliniki Onkologii PSK4 w Lublinie. Niestety zabrakło ich na rzymskiej ziemi - mówił podczas homilii bp Cisło. - Problemy z krążeniem, nadciśnienie i zmęczenie spowodowały, że serce bez lekarskiej opieki nie radziło sobie i zgasło.

O godz. 16 Radio Er wyemituje "Pasterski kwadrans". Program z udziałem abp Życińskiego gościł na antenie katolickiego radia w każdą sobotę i niedzielę. Ostatni jego odcinek wyjątkowo będzie można usłyszeć dziś.

Znana jest też przyczyna śmierci arcybiskupa. Według lekarzy był to zawał, a nie jak podawano wczoraj wylew krwi do mózgu.

ABP Życiński pojechał do Rzymu na sesję plenarną Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której był członkiem. W trakcie obrad metropolita lubelski przedstawił ogólny projekt dokumentu o roli Internetu w nauce w seminariach. We wtorek metropolita lubelski miał osobistą audiencję u papieża Benedykta XVI.

W piątek o zrezygnowanie z udziału i organizowania imprez masowych zaapelowała wojewoda Genowefa Tokarska.

- Łączę się w żalu z osobami, które przeżywają przygnębienie i poczucie straty. Apeluję również do wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego, w tym do organizatorów i uczestników imprez masowych, by rozważyli możliwość zrezygnowania w najbliższych dniach z działań, które mogłyby ranić uczucia osób, pogrążonych w smutku i żałobie - czytamy w oświadczeniu.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
m
andrzej
siomik
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

m
m (14 lutego 2011 o 06:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przykro mi, ale biskup Zyciński jest już w piekle !

Pan Jezus:
NIECH SIĘ ŚWIĘCI IMIĘ TWOJE.
W NIEBIE JEST KRÓLESTWO TWOJE,
PROSIMY CIĘ PRZYNIEŚ KRÓLESTWO TWOJE NA ZIEMIĘ.
BĄDŹ WOLA TWOJA TERAZ I NA WIEKI.

Modlitwa „Ojcze nasz…” musi być odmawiana jak was nauczyłem. Przez te wszystkie wieki obrażacie Ojca Mego i zmieniacie Moje słowa, a nie tylko w tej modlitwie. KOŚCIÓŁ Mój jest waszym kościołem, a nie tylko Watykanu. Mało kto z Watykanu pytał Mnie o zdanie. To prości ludzie, tacy jak ty i tobie podobni zobaczyliście błędy uczonych w piśmie. Jeden chce być mądrzejszy przez drugiego. Ponakładali sobie na głowy, przeróżne wieże, turbany i korony , a na Mojej głowie zostawili koronę cierniową, abym dalej cierpiał. No cóż, taka Moja rola w waszym życiu- cierpieć za wasze nieskończone, wyrafinowane i wymyślone grzechy. Ale każdy z was stanie przede Mną nagi, jak wasz biskup który stracił życie ziemskie. Przez swoją pychę na ziemi - stracił życie wieczne. Ja przywitałem go bez korony - tak jak chciał, i zobaczył Mnie jako sługę – tak jak chciał, ale tylko zobaczył Mnie bo dalej potoczyły się jego losy według jego planów oraz jego pana Lucyfera. Nikt nie może służyć dwóm bogom. Dlatego też poszedł do swojego pana u którego będzie najgorszym sługą. Tak, wszystkiemu złemu winien jest Mój KOŚCIÓŁ. Ja przychodzę do Mojego KOŚCIOŁA - proszę, błagam i płaczę a urzędnicy w Moim KOŚCIELE dekorują swoje piersi, dekorują swoje głowy oraz ubiór, natomiast - Mnie Boga zostawiają nagiego na Krzyżu z koroną cierniową. W waszym dniu role odwracają się. Ja stoję przed wami w koronie wiecznej chwały i w stroju królewskim, a wy przede Mną wijecie się nadzy. Tylko jest ta różnica: Ja w waszym świecie dla każdego jestem nagi pewną ilość lat, a wy jesteście nadzy całą wieczność.
Mieczysławo - pisz, pisz jak mówiłem w ORĘDZIU NOWOROCZNYM - ZEZWALAM NA GŁOSZENIE CHWAŁY MOJEJ RÓŻNYMI SPOSOBAMI, A WY LUDZIE WIELE ZYSKALIBYŚCIE GDYBYM ZOSTAŁ WASZYM KRÓLEM UKORONOWANYM OFICJALNIE PRZEZ WŁADZE KOŚCIELNE I ŚWIECKIE. Wtedy powiedzielibyście: O TO KRÓL KTÓRY ZAPROWADZI POKÓJ NA ZIEMI. Ja będę Królem niewymagającym służby. Ja będę Królem pośród Moich braci i sióstr. Tak wam dopomóż Bóg.
Jezus Chrystus Król Wszechświata."

Nawracajcie się ludzie bo to ostatni rok nadzieji, módlcie się za księży, a wy duchowni zacznijcie w końcu słuchać i pytać Boga i papieża co jest słuszne!!!
Rozwiń
andrzej
andrzej (12 lutego 2011 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie mógł przezyć rady ks Pawlowskiego z Izraela-honiorowego goscia Dnia Judaizmu 17 01 br w sali seminarium dla umiłowanego Grossa by zajął sie policjantami żydowskimi z gett jacy wydali kryjówke jego rodziny. Gross powinien przyjechać na pogrzeb i odśpiewać pieśń wybranych z lubelskich gett "...Śmigły Rydz nie nauczył nas nic, przyszedl Hitler Złoty nauczył roboty"
Rozwiń
siomik
siomik (12 lutego 2011 o 04:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1297433728' post='436273']
odszedł człowiek, który był wizytówką lublina. wielka strata dla miasta
[/quote]
Rozwiń
Gość
Gość (11 lutego 2011 o 15:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
odszedł człowiek, który był wizytówką lublina. wielka strata dla miasta
Rozwiń
Jezus Chrystus
Jezus Chrystus (11 lutego 2011 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="7"] [url="http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110105/SANOK/938789734"]Możesz pomóc. Zbudujmy podjazd dla niepełnosprawnego Adriana[/url]. [/size]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!