czwartek, 25 maja 2017 r.

Lublin

Pogrzebany zakaz

Dodano: 26 sierpnia 2003, 17:21
Autor: Ewa Stępień

Okna mojego mieszkania wychodzą na szpital kolejowy – mówi Czytelnik. – Był tam szyld firmy pogrzebowej „Elizjum”. Zniknął. Po tygodniu pojawił się firmy „Woźny”. A było tyle szumu, że firmy pogrzebowe muszą się ze szpitali wyprowadzić. O co chodzi?

Postanowiliśmy to wyjaśnić. Dzwonimy do Adama Kalinowskiego, dyrektora Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie. – Był przetarg i firma „Woźny” wygrała – mówi dyrektor. – Mam trochę grosza z wynajmu pomieszczeń. Nie muszę też tworzyć specjalnego zespołu ludzi, który zajmowałby się zwłokami pacjenta. A zakazu istnienia takich firm w szpitalu nie ma. Były przymiarki do jego wprowadzenia, ale się rozmyły.
O tym, że trzeba wyprowadzić firmy pogrzebowe ze szpitali zrobiło się głośno na początku ubiegłego roku, kiedy wybuchła ogólnopolska afera handlu zwłokami. Podniósł się tumult, że zakłady te współpracują z pogotowiem ratunkowym i ze szpitalami. Wynajmują pomieszczenia w szpitalach. Mają tam prosektoria, punkty informacyjne i wzorcownie trumien. Ówczesny minister zdrowia Mariusz Łapiński zapowiedział, że przygotuje podstawy prawne zakazujące zakładom pogrzebowym działalności w szpitalach. Ale nie przygotował.
Dzwonimy do Ministerstwa Zdrowia. Dowiadujemy się, że resort cały czas myśli o rozwiązaniu problemu.
– Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej – mówi Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy MZ. – Jest w nim zapis o zakazie prowadzenia w szpitalu działalności uciążliwej dla pacjentów, szkodliwej dla nich, ze szczególnym uwzględnieniem firm pogrzebowych.
24 czerwca projekt zaakceptowała Rada Ministrów i skierowała do komisji sejmowych, by się z nim zapoznały. Potem projekt stanie na forum Sejmu i będzie głosowany.
W Ministerstwie Zdrowia powiedziano nam, że w obecnej chwili zakaz wynajmowana pomieszczeń firmom pogrzebowym wydać szpitalowi może jedynie jego organ założycielski. A tym dla szpitala kolejowego jest marszałek województwa lubelskiego.
Dzwonimy do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Są zachowane wszelkie wymogi sanitarne i techniczne, nie ma więc przeciwskazań do istnienia firmy w szpitalu – przekazał Tomasz Makowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Bogdan Woźny, właściciel firmy pogrzebowej „Woźny”


• Wygraliście przetarg. Będzie można u was załatwić wszelkie formalności związane z pogrzebem?
B. Woźny: Umowa co do zakresu naszej działalności w szpitalu nie jest jeszcze sprecyzowana.
• A miał być zakaz działalności firm pogrzebowych w szpitalach. Co pan o tym sądzi?
B. Woźny: Jestem za.
• Jest pan za, ale siedzibę ma pan w szpitalu. Dziwne.
B. Woźny: Wszystkie firmy pogrzebowe w całej Polsce mają siedziby w szpitalach. Nie mogę pozostawać w tyle za konkurencją
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24