sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Pokaz 'Golgota Picnic' w Lublinie odwołany. "Zagrożenie bezpieczeństwa"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2014, 22:42
Autor: łm

W lubelskim Centrum Kultury nie odbędzie się jednak pokaz kontrowersyjnego spektaklu "Golgota Picnic". Dyrekcja CK odwołała go, bo obawia się "bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa widzów, pracowników oraz mienia", a także w związku z "bezprecedensowym apelem Kurii Lubelskiej o zaniechanie pokazu". - Mamy świadomość, że ta decyzja jest uznaniem ograniczenia wolności w sztuce - czytamy w oświadczeniu.

Maila w tej sprawie wysłała wieczorem mediom Barbara Szymańska z Centrum Kultury w Lublinie. Przedstawiamy jego całą treść:

Oświadczenie w sprawie organizacji pokazu rejestracji spektaklu
"Golgota Picnic” w Centrum Kultury w Lublinie w dn. 27.06.2014

Od wielu dni toczy się w mediach i portalach społecznościowych gorąca dyskusja dotycząca spektaklu którego prawie nikt nie widział. Jako organizatorzy życia kulturalnego i społecznego w Lublinie, włączając się w ogólnopolską akcję pokazów rejestracji video spektaklu, chcieliśmy dać możliwość zapoznania się z treścią utworu będącego przedmiotem sporu i licznych kontrowersji.
Oświadczamy, że naszą intencją, zarówno organizacji pokazu jak i działalności Centrum Kultury w Lublinie, nigdy nie było obrażanie czyichkolwiek uczuć i przekonań religijnych. Jako ludzie kultury i twórcy ubolewamy nad tym, że sztuka stała się narzędziem rozgrywek politycznych i przyczyniła się do pogłębienia sporu ideologicznego.
Mając jednak na uwadze sprzeciw różnych środowisk, ostrzeżenia formułowane przez Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego i wynikające z tego bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa widzów, pracowników oraz mienia Centrum Kultury, a także w związku z bezprecedensowym apelem Kurii Lubelskiej o zaniechanie pokazu, podjęliśmy decyzję o odwołaniu wydarzenia w Centrum Kultury w Lublinie.
Mamy świadomość, że ta decyzja jest uznaniem ograniczenia wolności w sztuce.
Dyrekcja Centrum Kultury w Lublinie


W Lublinie miała być pokazana projekcja filmowego zapisu spektaklu. Jego odwołania domagały się środowiska prawicowe. Apele w tej sprawie wysyłali narodowcy i lokalni politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością.

Golgota Picnic to jeden z ikonicznych spektakli - pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu po oburzenie.

Nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii - od Francisco Goi do Rubensa - reżyser organizuje piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. Na scenie silna fizyczna obecność aktorów zderzona jest z projekcjami wideo, muzyką na żywo i nadmiarem rekwizytów - hamburgerowych bułek, które są miękkim dywanem, zwyczajnym fastfoodem zjadanym podczas spektaklu, a także symbolem bezsensownego nadmiaru i nieopanowanej konsumpcji.

Świat jawi się w spektaklu jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji. W tej rzeczywistości sztuka jest jedynie estetycznym dodatkiem.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Golgota Picnic Lublin
ela
ela
M.B
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ela
ela (27 czerwca 2014 o 12:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Opryński chciał się nieco powygrzewać w "blasku" poznańskiej afery
...


Czy to ten lubelski "artysta", który podpisał się pod listem w obronie Ewy "P...dy" Wójciak z Teatru Ósmego Dnia, kiedy ta późniejsza kandydatka do Europarlamentu z listy Palikota nazwała papieża "ch...em"?

Rozwiń
ela
ela (27 czerwca 2014 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tłumaczenia dyrekcji Centrum Kultury w Lublinie są żenujące. Odwołują „spektakl” nie dlatego, że jest on obrzydliwą antykatolicką prowokacją mającą na celu testowanie, czy Polacy pozwolą na polskiej ziemi pluć sobie w twarz, a dlatego, że obawiają się o bezpieczeństwo widzów, pracowników i mienia oraz w związku z „bezprecedensowym” apelem Kurii Lubelskiej.

Apel bezprecedensowy, bo i prowokacja Centrum Kultury w Lublinie bezprecedensowa. Antypolscy harcownicy i prowokatorzy oraz ich czyny zostaną skrupulatnie odnotowane. Przyjdzie czas, że gorzko zapłaczą nad swoją nikczemnością, no chyba, że w porę się ewakuują (niczym Bagsik i Gąsiorowski).

Rozwiń
M.B
M.B (26 czerwca 2014 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niezmiernie mnie to dziwi ,z jakim zaangażowaniem można sprzeciwiać się przedstawieniu , którego sie nie widziało ,a tym samym nie ma pewności ,że jest skandaliczny . Słowo środowisk kościelnych to za mało dla myślącego czlowieka .

Trzeba mieć cos na sumieniu ,żeby walczyć ze spektaklem w którym ,a nuż widelec znajdą się sceny podważające dogmat ,obrazoburcze ....Słaba taka wiara .

Zaraz ktoś zaproponuje wprowadzenie cenzury ...oczywiście dla mojego dobra ,w obawie o utratę wartości i ubytki moralności na skutek oglądania niewłaściwych rzeczy ...Ludzie! , jesteśmy dorośli , nie bójmy się myśleć , analizować i oceniać samodzielnie , bo inaczej zamienimy się w ciemną masę , tępy tłum ...Wizja taka mnie przeraża , choć domyślam się,że pewnym środowiskom byłoby to na rękę .

Rozwiń
Wojtek
Wojtek (26 czerwca 2014 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zdrowy rozsądek podpowiada, że autor /autorzy/ spektaklu wiedzieli dobrze co robią. Celowo nadali spektaklowi tytuł nawiązujący do Golgoty aby wywołać skandal, który da im darmową reklamę. Dlaczego nie nawiązali do religii wyznawanę przez większość Arabów??? Prawdopodobnie mogliby wylecieć prosto ze spektaklu do nieba!!! I tyle w tym temacie.

Wyłącznie ze strachu! Lemingi garną się tam gdzie bezpiecznie można opluwać.

Rozwiń
M.M.
M.M. (26 czerwca 2014 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Małolacie weź się za naukę a nie przeginaj w sieci. Maryja oprócz Jezusa miała jeszcze sześcioro dzieci. Mówi o tym Biblia. Ale to gruba książka i kto by to czytał, no nie?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!