środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Pokaz spektaklu "Golgota Picnic: Narodowcy będą protestować przed CK

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2014, 12:19
Autor: (drs)

Protest przed gmachem Centrum Kultury zapowiadają na piątek środowiska silnie prawicowe. Nie zgadzają się na planowaną na piątek na godz. 21 projekcję filmowego zapisu kontrowersyjnego spektaklu "Golgota Picnic. Demonstracja ma się odbyć w czasie pokazu.

- Jeśli projekcja się odbędzie, będziemy domagać się dymisji dyrektora Centrum Kultury w Lublinie podczas manifestacji organizowanej w dniu 1 lipca o godz. 17 przed Ratuszem - zapowiadają organizatorzy piątkowej akcji.Kontrowersyjny spektakl miał być pokazany w najbliższy piątek i sobotę podczas poznańskiego festiwalu Malta, ale po protestach środowisk prawicowych i ostrej krytyce hierarchów kościelnych został odwołany. Dyrekcja festiwalu uzasadniała to względami bezpieczeństwa. O sprawie zrobiło się głośno, choć przedstawienie mało kto widział.

Wczoraj lubelskie Centrum Kultury zdecydowało, że w piątek pokaże filmowy zapis spektaklu.

- Osobom, które chcą sobie wyrobić osobiste zdanie chcemy dać możliwość zobaczenia spektaklu w całości od początku do końca - wyjaśnia Grzegorz Reske z Centrum Kultury. Pokaz będzie jednorazowy i bezpłatny, sala pomieści 90 osób.

Przeciw projekcji protestuje też klub PiS działający w lubelskiej Radzie Miasta.

Golgota Picnic

"Golgota Picnic to jeden z ikonicznych spektakli reżysera - pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie.
Nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii - od Francisco Goi do Rubensa - reżyser organizuje piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. Na scenie silna fizyczna obecność aktorów zderzona jest z projekcjami wideo, muzyką na żywo i nadmiarem rekwizytów - hamburgerowych bułek, które są miękkim dywanem, zwyczajnym fastfoodem zjadanym podczas spektaklu, a także symbolem bezsensownego nadmiaru i nieopanowanej konsumpcji. Świat jawi się w spektaklu jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji. W tej rzeczywistości sztuka jest jedynie estetycznym dodatkiem.”

Źródło: Malta Festival Poznań

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Grzegorz Reske ONR Golgota Picnic
katoliczka
lubelak
FEDfan
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

katoliczka
katoliczka (26 czerwca 2014 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poszłabym na ten spektakl.Ile kosztuje bilecik?Jestem tego zdania ,trzeba obejrzeć a dopiero się wypowiadać.
Rozwiń
lubelak
lubelak (26 czerwca 2014 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

lublin jest opanowany przez pis nie dziwi wiec ten szantaz  nie dziwi tez podzial na polska a i b  jak rowniez nie dziwi ile prymitywow i debilow wypowiada sie zarowno w internecie jak i za pomoca innych nosnikow  o czyms czego nie widzialo  szkoda slow i nerwow dla okreslenia jakimkolwiek mianem tych pseudo ludzi ktorzy i tylko oni maja racje i zawsze  obejze gdzie indziej i przy innej okazji

Rozwiń
FEDfan
FEDfan (26 czerwca 2014 o 06:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 TYLKO POD KRZYŻEM - TYLKO POD TYM ZNAKIEM , POLSKA JEST POLSKĄ , A POLAK - POLAKIEM !

Krzyż to symbol niepolski. Może bocian albo wierzba ogłowiona bardziej by pasowała jako patetyczna symbolika narodowa?

Rozwiń
anna
anna (25 czerwca 2014 o 23:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale gdy Chrystusa mordowali, tłum był zajęty sobą: jedzeniem, handlem itd.

Wydaje mi się, że ci którzy go skazali w ówczesnych czasach, byli narodowcami. Wszak za bluźnierstwo zawisł na krzyżu.

Może by narodowcy w ramach protestu posprzątali w lesie, pomogli staruszce, pobawili dziecko samotnej sąsiadce? Albo poczytali Ewangelię?

Rozwiń
urzeczona
urzeczona (25 czerwca 2014 o 22:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przedstawiamy przykładowy tekst treści maila do Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka:

25 czerwca 2014 r.
Pan Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin

krzysztof.zuk@lublin.eu
urzad_miasta@lublin.eu
bip@lublin.eu

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej:

Działając na podstawie art. 10 ust 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198 z późń. zm.)
I. W związku z planowaną w podległej panu „instytucji kultury” jakim jest Centrum Kultury w Lublinie wystawienia bluźnierczego spektaklu „Gologota Picnic”, którego przekaz idzie w kolizję prawną z art. 257 kodeksu karnego Ja podatnik, domagam się informacji ile z moich pieniędzy za pośrednictwem budżetu miasta Lublin zostało przeznaczonych na wystawienie przez CK w Lublinie tego skandalicznego spektaklu. Czy dyrekcja CK konsultowała z władzami miasta Lublin chęć wystawienia w swoich progach tego przedstawienia.

II. Z racji ze to nie pierwszy w Lublinie takie bluźnierczy event wspieranych przez władze Lublina tzw. animatorów kultury alternatywnej proszę też o podanie informacji nt. wszelkich form wsparcia ze strony Miasta Lublin (samorząd miasto na prawach powiatu) dla następujących podmiotów:
1. Przestrzeń Inicjatyw Twórczych „Tektura”
2. Galeria Labirynt
3. Warsztaty Kultury w Lublinie
4. Centrum Kultury w Lublinie
5. Stowarzyszenie Homo Faber
6. Pracowni Sztuk Zaangażowanych Społecznie REWIRY
7. Teatru "Provisorium"
8. Bramy Grodzkiej Teatru NN
za lata kalendarzowe 2010 - 2014 – tj. kadencji Pana Krzysztofa Żuka na funkcji Prezydenta miasta Lublin. Interesują mnie przede wszystkim
a. wysokość środków finansowych oraz ich tytuł i forma jakie z Budżetu Miasta Lublin, budżetów jednostek organizacyjnych Miasta Lublin, a także spółek prawa handlowego, w których udziałowcem całościowym i większościowym jest Miasto Lublin zostały przekazane na działalność ww. podmiotów i cel, na który zostały one przeznaczone;
b. korzystanie przez ww. podmioty z mienia [nieruchomości (forma prawna korzystania) i mienie ruchome] Miasta Lublin, jednostek organizacyjnych Miasta Lublin (przede wszystkim jednostki oświaty, instytucje kultury), a także spółek prawa handlowego, w których udziałowcem całościowym i większościowym jest Miasto Lublin.
Proszę o przedstawienie kwot jakie samorząd Miasto Lublin bądź jednostki organizacyjne i spółki p.h. czerpią z tego tytułu wynajmowania/dzierżawy/urzeczenia lokali, działek, nieruchomości ww. podmiotom/instytucjom kultury/stowarzyszeniom;
c. pomoc w promocji przez środki masowego przekazu (w tym strony internetowe administrowane przez Urząd Miasta Lublin) wydarzeń organizowanych przez ww. podmioty;
d. form współpracy podległych Prezydentowi Miasta Lublin szkół i innych placówek systemu oświaty z ww. podmiotami.
Proszę o przedstawienie wykazu szkół z informacją, z którymi z ww. podmiotami współpracują i w jakim zakresie.

Informację proszę przesłać mi w terminie ustawowym na wskazana skrzynkę e-mailową ……………………………….
Z poważaniem
………………………………………

Urzekła mnie twoja historia... :P

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!