czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Pokażą projekt nowego pomnika Nieznanego Żołnierza

Dodano: 28 marca 2017, 19:46
Autor: Dominik Smaga

Na środę zapowiedziana została prezentacja projektu nowej wersji pomnika Nieznanego Żołnierza, który na placu Litewskim zastąpić ma jego dotychczasową formę. Stare, kamienne płyty będą przeniesione na cmentarz.

Nową wersję pomnika na zlecenie Urzędu Miasta przygotował architekt Jacek Ciepliński, główny projektant przebudowy pl. Litewskiego, który na swym koncie ma również projekt „starej” części deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Na pomniku umieszczone mają być napisy „NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLEGŁEMU ZA POLSKĘ” i „PRZECHODNIU POWIEDZ OJCZYŹNIE, ŻE POLEGLIŚMY WIERNI W JEJ SŁUŻBIE”.

Taką treść napisów zatwierdził Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. To przewodniczący temu komitetowi wojewoda lubelski wystąpił do władz miasta o to, by wymieniły pomnik. Jego obecna forma, kamienne płyty z wyrytymi datami bitew, raziła m.in. działaczy Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wojewoda stwierdził, że pomnik wspomina „przede wszystkim czyny zbrojne formacji związanych z władzą komunistyczną”.

– Nowa wizja pomnika zostanie zaprezentowana w środę – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Stary pomnik nie zostanie zniszczony, miasto znalazło dla niego nowe miejsce na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej, zaraz za budynkiem znajdującym się po prawej stronie alejki zaczynającej się za wejściem na cmentarz od strony Radia Lublin.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!