niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Pokonali raka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 stycznia 2006, 11:22
Autor: (step)

Onkolodzy z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie odnaleźli wszystkich swoich byłych pacjentów, którzy w dzieciństwie chorowali na raka. Uzbierało się ich ponad 600. Wszyscy dostali zaproszenia na jutrzejsze I Lubelskie Spotkanie Dzieci Wyleczonych z Chorób Nowotworowych.


– Niektórzy mają po 20, 30 lat – mówi dr Teresa Odój, hematoonkolog w DSK. – Mają swoje rodziny, studia, pracę. Z niektórymi utrzymuję stałe kontakty. Wyleczyć kogoś z raka to nie to samo, co z bólu gardła. Pozostaje więź emocjonalna.
Do Kliniki Hematoonkologii trafiają dzieci z białaczkami, chłoniakami, nowotworami mózgu, kości, nerek. W leczeniu stosuje się najnowocześniejsze metody: chemioterapię, radioterapię oraz operacje. W klinice jest oddział przeszczepiania szpiku kostnego, spełniający światowe wymogi. To jeden z czterech takich ośrodków w Polsce.
Wyniki terapii są porównywalne z uzyskiwanymi w najlepszych ośrodkach światowych. Obecnie można wyleczyć ponad 80 proc. dzieci z białaczką, od 70 do 100 proc. pacjentów z chłoniakami, ponad 90 proc. z choroba Hodgkina.
Jutrzejszy zjazd byłych pacjentów rozpocznie się mszą św. w kaplicy szpitalnej o godz. 9. Celebrować ją będzie arcybiskup Józef Życiński. Dalsza część spotkania odbędzie się w auli Collegium Maius Akademii Medycznej przy ul. Jaczewskiego. O sobie opowiedzą osoby, które chorobę mają już za sobą. Tych opowieści posłuchają dzieci i ich rodziny zmagające się z nowotworem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!