poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Pół roku pracy konserwatora: ustalił plan działania w celu ustalenia planu działania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 listopada 2009, 21:23
Autor: Dominik Smaga

Ustalił plan działania w celu ustalenia planu działania. Taki jest efekt półrocznej pracy miejskiego konserwatora zabytków. Dopiero w przyszłym roku ma on przejąć niewielką część obowiązków od konserwatora wojewódzkiego. A z przejęciem reszty się nie spieszy.

Licząca 42 slajdy prezentacja była tym, czym miejski konserwator zabytków postanowił pochwalić się dziennikarzom pół roku po powołaniu na stanowisko.

Z dokumentu dowiadujemy się, że w przyszłym roku powstanie raport o stanie zabytków i dóbr kultury współczesnej Lublina, który uwzględniać ma również to, jak te obiekty są zarządzane.

Trwać ma też ewidencjonowanie miejskich zabytków, a konserwator ma starać się o wpisanie Lublina na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W planie jest również stworzenie gminnego programu opieki nad zabytkami.

Miejski konserwator do dziś ma nikłe kompetencje. Część zadań miał przejąć od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ale ma to nastąpić… w przyszłym roku. Do miasta przejść ma opieka nad obszarem Starego Miasta, Krakowskiego Przedmieścia z przyległościami, Ogrodu Saskiego, wzgórza Czwartek i starej Kalinowszczyzny.

Wtedy mieszkańcy planując jakiekolwiek roboty na tych terenach, będą iść po uzgodnienia do magistratu.

– W kwestii nowych inwestycji i remontów oraz nadbudów dotyczących obiektów, które stoją na tym terenie, ale nie są indywidualnie wpisane do rejestru zabytków – mówi Maciej Paschke, miejski konserwator zabytków.

Ale nawet w przyszłym roku konserwator nie będzie miał prawa decydować o tym, czy właściciel zabytkowego budynku może np. wymienić okno. Nie będzie miał do tego uprawnień i na razie nawet nie chce ich przejmować od konserwatora wojewódzkiego.

– Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków nie spieszy się z ich przejęciem, ponieważ niosą one ze sobą określone obowiązki związane z koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników – wyjaśnia Marek Stasiak, pracownik biura.

– Kraków przez pięć lat się przygotowywał do przejęcia kompetencji, Warszawa dostała je w pełni dopiero po dziesięciu latach – twierdzi Michał Trzewik z BMKZ.

Miejski konserwator będzie mógł jedynie starać się o objęcie obiektów, które nie są zabytkami tzw. ochroną pośrednią. Polega ona na wprowadzeniu odpowiednich zapisów do planu zagospodarowania przestrzennego danej dzielnicy. Problem w tym, że plany powstają zbyt wolno.

– Nie jesteśmy w stanie szybko ich uzyskać – mówi Stasiak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
człowiek
luzopo
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 listopada 2009 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
Mam wyższe wykształcenie i spory staż pracy. Chętnie zastąpię tego pana na stanowisku za pensję mniejszą o 1000zł. niż ma ten pan. Proszę o poważne oferty.

Moja oferta jest poważna i aktualna! Czekam!
Rozwiń
człowiek
człowiek (20 listopada 2009 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie rozumiecie o czym piszecie.
Rzecz w tym, że w Lublinie nie istnieje konkretna ochrona dziedzictwa kulturowego, które jest poza rejestrem zabytków.
Praca miejskiego konserwatora nie musi, a nawet wręcz nie powinna polegać na robieniu tego, do czego jest powołany wojewódzki konserwator zabytków.
Prawo i faktyczne okoliczności nakładają na niego wiele obowiązków, które nie są w zakresie działań wkz.
Rozwiń
luzopo
luzopo (20 listopada 2009 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To wielka sztuka takie pozory pracy tak robić żeby się nie narobić
Rozwiń
a
a (19 listopada 2009 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~zosia~ napisał:
Dzięki staranności Dyrektora Cmentarza
przynajmniej tuje są zadbane, podcięte
i wycięte te co rosną w grobach.


To te tuje jeszcze nie są objęte ochroną konserwatorską??? Skandal!!!!
Rozwiń
haryski
haryski (19 listopada 2009 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Prezydecie moze warto tego pana zatrudnic chociaz na rok moze w przyszlosci zastompi tego konserwatora .Glowny koserwator powinien uzasadni tak aby Lublin [stare miasto zostalo wciagniete do grupy miast UNESKO zabytki klasy 0 tak jak Zamosc -warto prubowac
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!