środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Pół tysiąca uczniów nie zdawało matury. Dlaczego?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2014, 19:30
Autor: (aa)

Ok. 460 abiturientów w woj. lubelskim zrezygnowało ze zdawania matury. W niektórych szkołach były to pojedyncze przypadki, ale są też licea i technika, gdzie rezygnujących było więcej. Lubelskie Kuratorium Oświaty przygląda się sprawie.

- Szkoły są oceniane za efekty. Łatwo to zbadać, patrząc na wyniki egzaminów - tłumaczy Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie. - Na uczniów, wobec których jest podejrzenie, że nie zdadzą matury, może być wywierana presja. Za wycofanie się z egzaminu uczeń dostanie pozytywną ocenę i ukończy szkołę.

Twardych dowodów na taki proceder jednak nie ma. - Były dwa anonimowe sygnały. Rozmówcy nie chcieli powiedzieć, o jaką szkołę chodzi - dodaje Misiak. - Nie wpłynęła żadna oficjalna skarga.

Wśród szkół z wieloma rezygnacjami są głównie technika i licea uzupełniające. W Niepublicznym Uzupełniającym Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Wiedzy Powszechnej dla dorosłych w Jarczewie zrezygnowało 15 osób. Tyle samo w Technikum Budowlano-Geodezyjnym w Lublinie.

- Z każdym uczniem rozmawiałam osobiście. Nikt nie poświadczył, że były jakieś sugestie nauczycieli - mówi Grażyna Kubuj-Bełz, dyr. Państwowej Szkoły Budownictwa i Geodezji w Lublinie, w skład którego wchodzi technikum. - Najsłabsi uczniowie rozkładają sobie egzaminy na raty. Najpierw zdają egzamin zawodowy, a maturę odkładają na kolejny rok.

- Jak przychodzi uczeń i mówi, że chce zrezygnować, zawsze rozmawiam o tym z nauczycielem - mówi Sylwia Horoszkiewicz, dyrektorka LO Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu. I dodaje: Zdarza się, że interweniujemy u rodziców. Czasem udaje nam nakłonić do zmiany decyzji.

Najwięcej uczniów - 29 osób, zrezygnowało w Technikum Usługowo-Gospodarczym w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: edukacja matura
wolnyCzłowiek
MARIUSZ
Gość
(42) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wolnyCzłowiek
wolnyCzłowiek (3 lipca 2014 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PSBiG: uczniowe nie skarżyli się do dyrektorki, bo bali się że jak ona powie nauczycielowi danemu o tym to już będzie amen w pacieżu.... tej szkole nauczyciele to w zależości od humoru dopuszczają do matury, ja przyjżał bym sie takiej jednej od matematyki, nic przez cały rok z nami nie robiła (dosłownie nic) a sprawdziany z tak zwanej du** brała, to nie liceum jakieś z rozszeżonymi przedmiotami tylko technikum 3 matematyki tygodniowo :/. sam mature zdałem.

Rozwiń
MARIUSZ
MARIUSZ (2 lipca 2014 o 19:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ZS CHEMIELEWSKI W NALECZOWIE POWINIEN PRZODOWAC W TYM RANKUNGU W JEDNEJ KLASIE ZERZYGNOWALO 8 UCZNIOW Z 15 MOGACYCH PRZYSTAPIC DO MATURY WSZYSTKO PRZEZ NAUCZYCIELKE MATEMATYKI I DYREKTORSTWO !!!! NIKT SIE TYM NIE ZAJMUJE ;/

Rozwiń
Gość
Gość (2 lipca 2014 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

oczywiście że mature można zdawać poza szkołą bo deklaracje można złożyć u dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej i zostaje  przydzielona placówka w której możesz zdawać .

A z resztą matura powinna być coraz trudniejsza żeby nie było 9999.....9999 magistrów tylko żeby to miało jakieś znaczenie jak do matury by podeszło 50% mniej z czego 2/3 by zdało to była by szansa na to że taka matura i później studia coś dają )prawdziwą wiedzę i wykształcenie)

Rozwiń
mm
mm (2 lipca 2014 o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Matura dowodzi wiedzy w różnych dziedzinach. I to prawdziwej wiedzy, a nie takiej "po łebkach". Dzisiejsza matura jest na niskim poziomie, a mimo to nie wszyscy ją zdają. O czym to świadczy? O tym, że nie została przeprowadzona w sposób właściwy eliminacja do szkół średnich. Kiedys już w podstawówce było widać, które dziecko jest zdolne, które mniej, które ma predyspozycje do przedmiotów ścisłych, a które do humanistycznych, które dziecko ma zdolności manualne, itd. Aby dostać ocenę dostateczną (dzisiejszy odpowiednik oceny dopuszczającej) trzeba było mieć 51% punktów, a dzisiaj wystarczy 49%, a na maturze jeszcze mniej. Czy to jest normalne? Mamy obecnie młodych ludzi z dyplomami, maturą, licencjatem, pełnych roszczeń i nie posiadających wiedzy. Są niestety prymitywni co widać nie tylko w sposobie bycia, czy ubiorze, ale i w wysławianiu. Brak wiedzy zastępowany jest często butą. Podobno najłatwiej jest rządzić społeczeństwem głupim i tak będzie. Nie mamy specjalistów po szkole zawodowej, nie mamy techników z prawdziwą wiedzą i nie mamy ludzi wykształconych, którzy faktycznie powinni skończyć studia. Dzisiaj najważniejsze, aby szkoły miały jak najwięcej uczniów i aby ci jak najdłużej się uczyli. Wówczas przez jakiś czas nie wchodzą na rynek pracy, a potem najwyżej pojadą na zmywak. Zlikwidowano zakłady produkcyjne i przestali być potrzebni ludzie z wykształceniem zawodowym. Od dawna poniżano ludzi wykonujących prace fizyczne, ludzi - fachowców w swoim zawodzie, a tymczasem matury nie musi mieć każdy, ale każdy może być dobry w tym co robi.

zgadzam sie :)

Rozwiń
???edukacja
???edukacja (2 lipca 2014 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sam miałem taką sugestie od sorki z matematyki szkoda że tego nie nagrałem a nauczyciele by puścili tylko oni boją się o swoją prace jak szkoła będzie miała słaby wynik to dyrekcje późnej się rozlicza z nimi 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (42)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!