środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Połączyli dwa pomysły na nowy dworzec autobusowy w Lublinie

Dodano: 1 stycznia 2018, 17:28
Autor: Dominik Smaga

Budynek dworca będzie projektowany według pierwszej koncepcji
Budynek dworca będzie projektowany według pierwszej koncepcji

Nowy dworzec autobusowy będzie mieć zielony dach do spacerów. Tak postanowił Ratusz, który „zmiksował” rozwiązania z dwóch koncepcji przedstawionych mu przez zespół architektów. Budynek będzie projektowany według pierwszej koncepcji, drogi według drugiej.

Zaskoczenia w sprawie dworca nie będzie. Urząd Miasta postąpił tak, jak podpowiadała mu Rada Kultury Przestrzeni będąca ciałem doradczym prezydenta Lublina. Sugerowała ona, by urzędnicy odrzucili obydwie koncepcje, a najlepsze ich elementy złożyli w trzeci wariant. Tak też się stało.

– Docelowy projekt będzie kompilacją poszczególnych rozwiązań z pierwszej i drugiej koncepcji – potwierdza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Szczegółów nie zdradza, mają być ogłoszone w pierwszych dniach stycznia.

Nieoficjalnie wiadomo, że miasto zdecydowało się na budynek według pierwszego wariantu, czyli tego z większym rozmachem. Przewiduje on, że na dach budynku będzie można wejść (w przeciwieństwie do drugiej koncepcji) i że dach stanie się pełnym zieleni miejscem do spacerów.

Nowy dworzec autobusowy w Lublinie [koncepcja 1]

Z drugiego wariantu zaczerpnięty ma być natomiast nowy kształt ronda Sportowców. Miałoby być ono przebudowane tak, by dało się od niego poprowadzić nową drogę będącą przedłużeniem ciągu ulic: Głębokiej, Muzycznej i Stadionowej. Ta nowa droga miałaby przechodzić tunelem pod torami kolejowymi, a później połączyć się z ul. Wojenną.

Miejscy planiści od początku przyznawali, że zależy im na takim kształcie ronda, który umożliwiałby łatwe wyprowadzenie takiej drogi. Wprost mówili, że rezygnacja z tej trasy byłaby niezasadna. Dodajmy, że ul. Wojenna ma być przebudowywana i to niedługo, bo przy okazji planowanej na ten rok budowy przedłużenia ul. Dywizjonu 303, które ma połączyć ul. Kunickiego z Wrotkowską.

Na podstawie wytycznych, które Ratusz ma przedstawić na specjalnej konferencji prasowej, opracowany będzie docelowy projekt. Dokumentacja budowlana ma być gotowa do końca września tego roku, a projekt wykonawczy do lutego przyszłego roku. Wykonawcę prac budowlanych Urząd Miasta chce wybrać do końca 2019 r., natomiast sam dworzec miałby być gotowy do końca roku 2022.

Dworzec, który powstać ma między ul. Gazową, Dworcową i Młyńską ma docelowo przejąć rolę tego działającego dzisiaj na Podzamczu, gdzie pozostałby tylko punkt przesiadkowy.

Nowy dworzec autobusowy w Lublinie [koncepcja 2]

Zobacz także: Dziękujemy, Lublin 700. Podsumowanie jubileuszu miasta

WIDEO

Bańka
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Bańka
Bańka (2 stycznia 2018 o 10:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko że w wiekszości miast, taki główny dworzec jest zazwyczaj w centrum miasta, a nie za zadupiu, gdzie nie ma nic do oglądania oprócz menelskich ulic, gdzie nawet w dzień strach przejść
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2018 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Bardzo niefunkcjonalny i bardzo kosztowny jest projekt tego dworca." - Jasne! Najlepiej byłoby postawić wiatę z dachem z blachy falistej! Wiocha i tak nie doceni.
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2018 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo niefunkcjonalny i bardzo kosztowny jest projekt tego dworca.
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2018 o 06:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo. Szkoda że o ponad 60 lat za późno !!
Rozwiń
Gość
Gość (1 stycznia 2018 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze ze przenoszą dworzec. PKS i PKP w każdym cywilizowanym mieście jest obok siebie, po to by można było połączyć podróż autobusem i pociągiem, zyskuje się więcej opcji. Proponuje włączyć myślenie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!