poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

W III LO, II LO i V LO w Lublinie maturę zdali wszyscy. Podobnie w II LO w Białej Podlaskiej. Ale nie wszędzie poszło tak dobrze. W naszym województwie znalazły się szkoły, w których tylko dwóch maturzystów odebrało wczoraj świadectwa.

Od rana młodzi ludzie szturmowali szkolne sekretariaty. Przyszli po świadectwa maturalne. Dostawali je tylko ci, którzy zdali egzamin. W Liceum Uzupełniającym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim takich szczęśliwców było tylko dwoje. Na 19 osób, które przystąpiły do matury, oblało ją aż 17. W całym województwie nie zdał co piąty.
Maturzyści polegli głównie w technikach. Na przykład w Janowie Lubelskim zdało tylko 31 procent. - Do technikum trafia teraz młodzież, która wcześniej szła do szkół zawodowych. Ma mało chęci do nauki. Stąd taki wynik - mówi dyrektor szkoły, Adam Ściborek.
Podobnego zdania jest Eryk Winkler, dyrektor Lubelskiego Centrum Edukacji Zawodowej. Jest tu liceum profilowane i technikum. Na 237 maturzystów świadectwa mogło odebrać jedynie 112 osób. Aby je otrzymać, wystarczyło na maturze uzyskać 30 procent prawidłowych odpowiedzi. Dla wielu był to za wysoki próg. - Spodziewałem się takiego wyniku. Zwłaszcza że maturą interesowali się głównie rodzice uczniów, a nie oni - mówi dyrektor Winkler. Powodów kiepskiego wyniku dopatruje się też w skróceniu czasu nauki w liceum z czterech do trzech lat,
a w technikum z pięciu do czterech.
Ale nie we wszystkich szkołach było słychać płacz i zgrzytanie zębów. Znalazły się i takie, w których zdali wszyscy. - Wykorzystywaliśmy każdą minutę lekcji, żeby uczyć - tłumaczy Anna Suszyna, dyrektorka III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. - I dlatego są uczniowie, którzy zdali bezbłędnie.
Mimo że już wiadomo, kto zdał, a kto nie, uczniowie nadal są w stresie. Teraz czeka ich wyścig o miejsce na uczelniach. - Ciągłe czekanie jest bardzo męczące - przyznaje Martyna Sabat, absolwentka I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. - Najpierw przez długi czas zdawaliśmy egzaminy. Później odliczaliśmy dni do rozdania świadectw. Teraz będziemy czekać na wiadomości z uczelni.
Takich sytuacji chce uniknąć lubelski kurator oświaty. Na najbliższym spotkaniu kuratorów z ministrem edukacji zaproponuje zmiany w organizacji matur. - Będę apelował, by czas zdawania egzaminów skrócić do dwóch tygodni - mówi Lech Sprawka. - I w ten sposób przyśpieszyć rozdawanie świadectw. To nie może trwać tyle miesięcy.

• Szczegółowe wyniki na stronie 7
• Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego wraz z odpowiedziami i komentarzami - strona 14
całość zaprenumeruj i przeczytaj na http://www.e-paper.pl/dziennikwschodni
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!