niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Policja i Straż Miejska będą karać za złe parkowanie na osiedlach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lipca 2010, 21:59

Koniec z bezkarnym zajmowaniem miejsc dla inwalidy. Z dzikim parkowaniem na osiedlowych alejkach i bezkarnym zastawianiem sąsiadom wjazdu. Policja i Straż Miejska będą mogły interweniować na drogach osiedlowych i wewnętrznych.

– Zmiany Ustawy o ruchu drogowym zakładają wprowadzenie stosowania przepisów ruchu drogowego na wybranych drogach wewnętrznych – informuje Jacek Sońta, naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji biura ministra MSWiA.

Dzięki nowym przepisom kierowcy jeżdżący i parkujący na drogach osiedlowych przestaną czuć się bezkarni. Do tej pory policja i Straż Miejska nie mogły wystawić mandatu właścicielom aut, którzy zastawiali wyjazdy z alejki czy parkingu.

– Zapis mówiący o tym, że możemy interweniować w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego jest bardzo ogólny – mówi podinspektor Mariusz Szajwaj, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Nie ma definicji tego zagrożenia, musieliśmy długo udowadniać, że coś takiego istnieje – dodaje.

– Nowe przepisy są już zaakceptowane przez parlament i czekają na podpis prezydenta RP – dodaje naczelnik Sońta.

Po wejściu w życie drogi osiedlowe przestaną być drogami wewnętrznymi. A na osiedlach jest mnóstwo problemów. Tylko w tym roku skarg było kilkadziesiąt. – Teraz możemy jedynie interweniować, kiedy coś się dzieje w tzw. strefie zamieszkania, czyli tam gdzie przepisy określają, gdzie można parkować – tłumaczy Robert Gogola. ze Straży Miejskiej w Lublinie – A tylko niewielka część osiedli jest taką strefą objęta – dodaje.

Władze lubelskich sypialni nie mogą doczekać się wprowadzenia nowych przepisów.
– Kiedy w hali Globus odbywają się zawody albo koncerty, to całe osiedla Prusa i Piastowskie są zastawione autami. Lokatorzy nie mają jak wyjechać, nieraz jest nawet problem z drogą dla karetek – ocenia Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Drugą bardzo ważną zmianą będzie możliwość interwencji strażników i policjantów w sytuacji, kiedy na terenie, który nie jest miejski, ktoś zaparkuje na miejscu dla osoby niepełnosprawnej. – Te miejsca po to są wyznaczane blisko wejść, aby ułatwić niepełnosprawnym życie – mówi Stefania Domańska-Michałek, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. osób niepełnosprawnych.

Tymczasem, oznakowane miejsca zajmują sprawni kierowcy. Do tej pory w takich sytuacjach na parkingach przed marketami policja i Straż Miejska nic nie mogła. – Jeśli zmienią się przepisy, będziemy mogli wystawić mandat 500 zł. W grę wchodzi także odholowanie auta na strzeżony parking – zaznacza Robert Gogola.

– Inaczej jak przez portfel do rozumu kierowcy nie da się trafić – kwituje naczelnik Szajwaj.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
bambosh
tomek
Kierowca Bombowca
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bambosh
bambosh (29 lipca 2010 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='bambosh' date='28 lipiec 2010 - 15:54 ' timestamp='1280325292' post='321372']
Tak się składa,że"kolega bambosz widział lubelskie osiedle"i mieszka na takim osiedlu,gdzie też jest mało miejsc parkingowych-bo gdy budowano takie osiedle,to nie przewidziano,że np.po roku 2000 będzie aż tyle aut-tylko,że kolega bambosz-chociaż nie ma garażu-to ma pachołka na kłódkę z wykupionym miejscem do parkowania dla inwalidy i kolegę bambosza niezbyt interesuje to,że komuś innemu nie chciało się kupić"pachołka & miejsca do parkowania",bo ten ktoś się wahał:"czy ważniejsze dla mnie miejsce parkingowe?a gdy wykupię,to czy na fajki wystarczy?"...
[/quote]
Napisałem to nie bez powodu-bo mam"na żywo"przykład z sąsiedniego bloku,gdzie ojciec z synem"kopcą"papierosy(chyba nie przesadzę,jeśli napiszę,że obydwaj w sumie co najmniej 2 paczki dziennie spalają-a może i więcej),ale"pachołka"i miejsce parkingowe pod swoim blokiem to już za drogo im wykupić...-syn inwalida,a miejsc na auta pod blokiem mało...-no ale po co wykupywać sobie miejsce do parkowania-ważne aby na fajki starczało,a samochód postawi się"to tu,to tam i jakoś to będzie...". Druga sprawa to parking dla niepełnosprawnych obok KULKI-moim zdaniem ten parking to jakaś Kpina W Biały Dzień jest!-no bo miejsca(koperty) nie dość że wąskie,to jeszcze"ukośne"!-tam jedynie dwa motocykle by się mogły zmieścić-ale nie dwa auta dla inwalidów...Tym bardziej,że inwalida jeśli z auta na wózek wsiada(lub odwrotnie),to przecież potrzebuje trochę wolnej przestrzeni-trochę,czyli więcej niż zdrowy człowiek wysiadający/wsiadający do auta.
Rozwiń
tomek
tomek (28 lipca 2010 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kuba' date='28 lipiec 2010 - 14:31 ' timestamp='1280320296' post='321320']
Na Kalinie to parkują tak że chory tata ma kwit i nawet nie posiada prawka a ktoś z rodziny n.p.córka czy syn jeżdzi tym samochodem i wystawia za szybę uprawnienia które mu nie przysługują.Albo kserują te uprawnienia i cała rodzinka ma to co mieć nie powinna.
[/quote]
Na Niepodległośćijest to samo byłe milicjanty sobie pokserowały i jeżdzą całe rodziny jeden num kwitu w trzech samochodach.
Rozwiń
Kierowca Bombowca
Kierowca Bombowca (28 lipca 2010 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest coś takiego jak miejsce wykupione... a raczej wydzierżawione od zarządcy parkingu. Dzierżawisz takie miejsce od swojej spółdzielni i możesz sobie nawet 10 pachołków postawić... a w razie czego wraz z umową skutecznie wyegzekwować od SM/Policji usunięcie pojazdu, który Tobie na takie miejsce wjechał... niech by chociaż inwalidą był, to nie wolno mu tam zaparkować.
Rozwiń
beduin
beduin (28 lipca 2010 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' date='28 lipiec 2010 - 14:58 ' timestamp='1280321893' post='321334']
ty mi tu kur.... nie mędrkuj i nie ucz mnie czegoś co sam doświadczyłem. Różne są niepełnosprawności i owszem (ale do parkowania na takich miejscach to raczej mają prawo ludzie o ruchowej niepełnosprawności a nie tacy co mieli operację serca itp. itd.), ale stań sobie baranku przy takim incydencie i się przyjrzyj ciemniaku ze wsi. Poczytaj troszkę a dopiero pierd... takie dyrdymały!!!!!!!!!!!!!!!!
Pewnie jesteś jednym z takich delikwentów udawaczy.
[/quote]
Po pierwsze nie podniecaj się bo to niezdrowe i możesz ponownie trafić do szpitala czego Ci nie życzę ale nie strugaj znawcy czy moralizatora społecznego czy weryfikatora chorób bo jeśli piszesz że tylko w/g ciebie z takich przywilejów mogą korzystać ludzie bez rąk bez nóg ale Ci z chorym czy po operacji serca już nie to jesteś wybitnym ignorantem i nie powinieneś w tych kwestiach zajmować jakiegokolwiek głosu bo znam człowieka który ma martwicę serca gdzieś ok. 60-70 % i przejście dla tego człowieka 50 m. to poważne wyzwanie choć z pozoru tego nie widać znam człowieka chorego na raka który w pewnych momentach choroby ma wielkie problemy z poruszaniem się znam ludzi chorych na stwardnienie rozsiane niby nie widać ale czy Ty chciałbyś by Ciebie dotknęła taka choroba oraz wiele innych o których trudno tu napisać więc zluzuj portki i nie pisz głupot bo jeśli ktoś tu -Mędrkuje - to Ty sam Po za tym by uzyskać takie uprawnienia musisz mieć stosowną grupę inwalidzką resztę procedur pewnie znasz ale nikt nikomu na ładne oczy takich kart parkingowych nie wydaje ! -Więc idź baranku popytaj stań przy takich incydentach przyjrzyj się ciemniaku ze wsi poczytaj troszkę a dopiero pierd..takie dyrdymały!!!!!-
Rozwiń
beduin
beduin (28 lipca 2010 o 16:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='bambosh' date='28 lipiec 2010 - 15:54 ' timestamp='1280325292' post='321372']
Tak się składa,że"kolega bambosz widział lubelskie osiedle"i mieszka na takim osiedlu,gdzie też jest mało miejsc parkingowych-bo gdy budowano takie osiedle,to nie przewidziano,że np.po roku 2000 będzie aż tyle aut-tylko,że kolega bambosz-chociaż nie ma garażu-to ma pachołka na kłódkę z wykupionym miejscem do parkowania dla inwalidy i kolegę bambosza niezbyt interesuje to,że komuś innemu nie chciało się kupić"pachołka & miejsca do parkowania",bo ten ktoś się wahał:"czy ważniejsze dla mnie miejsce parkingowe?a gdy wykupię,to czy na fajki wystarczy?"...
[/quote]
Jeżeli są znaki inwalidzkie poziome i pionowe to stawianie tzw. pachołka jest niezgodne z prawem bo takie miejsce jest wydzielone dla każdego inwalidy posiadającego stosowne dokumenty i nie ma czegoś takiego jak wykupienie miejsce parkingowego dla inwalidy !.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!