piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Policja i Straż Miejska będą karać za złe parkowanie na osiedlach

Dodano: 27 lipca 2010, 21:59

Koniec z bezkarnym zajmowaniem miejsc dla inwalidy. Z dzikim parkowaniem na osiedlowych alejkach i bezkarnym zastawianiem sąsiadom wjazdu. Policja i Straż Miejska będą mogły interweniować na drogach osiedlowych i wewnętrznych.

– Zmiany Ustawy o ruchu drogowym zakładają wprowadzenie stosowania przepisów ruchu drogowego na wybranych drogach wewnętrznych – informuje Jacek Sońta, naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji biura ministra MSWiA.

Dzięki nowym przepisom kierowcy jeżdżący i parkujący na drogach osiedlowych przestaną czuć się bezkarni. Do tej pory policja i Straż Miejska nie mogły wystawić mandatu właścicielom aut, którzy zastawiali wyjazdy z alejki czy parkingu.

– Zapis mówiący o tym, że możemy interweniować w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego jest bardzo ogólny – mówi podinspektor Mariusz Szajwaj, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Nie ma definicji tego zagrożenia, musieliśmy długo udowadniać, że coś takiego istnieje – dodaje.

– Nowe przepisy są już zaakceptowane przez parlament i czekają na podpis prezydenta RP – dodaje naczelnik Sońta.

Po wejściu w życie drogi osiedlowe przestaną być drogami wewnętrznymi. A na osiedlach jest mnóstwo problemów. Tylko w tym roku skarg było kilkadziesiąt. – Teraz możemy jedynie interweniować, kiedy coś się dzieje w tzw. strefie zamieszkania, czyli tam gdzie przepisy określają, gdzie można parkować – tłumaczy Robert Gogola. ze Straży Miejskiej w Lublinie – A tylko niewielka część osiedli jest taką strefą objęta – dodaje.

Władze lubelskich sypialni nie mogą doczekać się wprowadzenia nowych przepisów.
– Kiedy w hali Globus odbywają się zawody albo koncerty, to całe osiedla Prusa i Piastowskie są zastawione autami. Lokatorzy nie mają jak wyjechać, nieraz jest nawet problem z drogą dla karetek – ocenia Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Drugą bardzo ważną zmianą będzie możliwość interwencji strażników i policjantów w sytuacji, kiedy na terenie, który nie jest miejski, ktoś zaparkuje na miejscu dla osoby niepełnosprawnej. – Te miejsca po to są wyznaczane blisko wejść, aby ułatwić niepełnosprawnym życie – mówi Stefania Domańska-Michałek, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. osób niepełnosprawnych.

Tymczasem, oznakowane miejsca zajmują sprawni kierowcy. Do tej pory w takich sytuacjach na parkingach przed marketami policja i Straż Miejska nic nie mogła. – Jeśli zmienią się przepisy, będziemy mogli wystawić mandat 500 zł. W grę wchodzi także odholowanie auta na strzeżony parking – zaznacza Robert Gogola.

– Inaczej jak przez portfel do rozumu kierowcy nie da się trafić – kwituje naczelnik Szajwaj.
Czytaj więcej o:
bambosh
tomek
Kierowca Bombowca
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bambosh
bambosh (29 lipca 2010 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='bambosh' date='28 lipiec 2010 - 15:54 ' timestamp='1280325292' post='321372']
Tak się składa,że"kolega bambosz widział lubelskie osiedle"i mieszka na takim osiedlu,gdzie też jest mało miejsc parkingowych-bo gdy budowano takie osiedle,to nie przewidziano,że np.po roku 2000 będzie aż tyle aut-tylko,że kolega bambosz-chociaż nie ma garażu-to ma pachołka na kłódkę z wykupionym miejscem do parkowania dla inwalidy i kolegę bambosza niezbyt interesuje to,że komuś innemu nie chciało się kupić"pachołka & miejsca do parkowania",bo ten ktoś się wahał:"czy ważniejsze dla mnie miejsce parkingowe?a gdy wykupię,to czy na fajki wystarczy?"...
[/quote]
Napisałem to nie bez powodu-bo mam"na żywo"przykład z sąsiedniego bloku,gdzie ojciec z synem"kopcą"papierosy(chyba nie przesadzę,jeśli napiszę,że obydwaj w sumie co najmniej 2 paczki dziennie spalają-a może i więcej),ale"pachołka"i miejsce parkingowe pod swoim blokiem to już za drogo im wykupić...-syn inwalida,a miejsc na auta pod blokiem mało...-no ale po co wykupywać sobie miejsce do parkowania-ważne aby na fajki starczało,a samochód postawi się"to tu,to tam i jakoś to będzie...". Druga sprawa to parking dla niepełnosprawnych obok KULKI-moim zdaniem ten parking to jakaś Kpina W Biały Dzień jest!-no bo miejsca(koperty) nie dość że wąskie,to jeszcze"ukośne"!-tam jedynie dwa motocykle by się mogły zmieścić-ale nie dwa auta dla inwalidów...Tym bardziej,że inwalida jeśli z auta na wózek wsiada(lub odwrotnie),to przecież potrzebuje trochę wolnej przestrzeni-trochę,czyli więcej niż zdrowy człowiek wysiadający/wsiadający do auta.
Rozwiń
tomek
tomek (28 lipca 2010 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kuba' date='28 lipiec 2010 - 14:31 ' timestamp='1280320296' post='321320']
Na Kalinie to parkują tak że chory tata ma kwit i nawet nie posiada prawka a ktoś z rodziny n.p.córka czy syn jeżdzi tym samochodem i wystawia za szybę uprawnienia które mu nie przysługują.Albo kserują te uprawnienia i cała rodzinka ma to co mieć nie powinna.
[/quote]
Na Niepodległośćijest to samo byłe milicjanty sobie pokserowały i jeżdzą całe rodziny jeden num kwitu w trzech samochodach.
Rozwiń
Kierowca Bombowca
Kierowca Bombowca (28 lipca 2010 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest coś takiego jak miejsce wykupione... a raczej wydzierżawione od zarządcy parkingu. Dzierżawisz takie miejsce od swojej spółdzielni i możesz sobie nawet 10 pachołków postawić... a w razie czego wraz z umową skutecznie wyegzekwować od SM/Policji usunięcie pojazdu, który Tobie na takie miejsce wjechał... niech by chociaż inwalidą był, to nie wolno mu tam zaparkować.
Rozwiń
beduin
beduin (28 lipca 2010 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' date='28 lipiec 2010 - 14:58 ' timestamp='1280321893' post='321334']
ty mi tu kur.... nie mędrkuj i nie ucz mnie czegoś co sam doświadczyłem. Różne są niepełnosprawności i owszem (ale do parkowania na takich miejscach to raczej mają prawo ludzie o ruchowej niepełnosprawności a nie tacy co mieli operację serca itp. itd.), ale stań sobie baranku przy takim incydencie i się przyjrzyj ciemniaku ze wsi. Poczytaj troszkę a dopiero pierd... takie dyrdymały!!!!!!!!!!!!!!!!
Pewnie jesteś jednym z takich delikwentów udawaczy.
[/quote]
Po pierwsze nie podniecaj się bo to niezdrowe i możesz ponownie trafić do szpitala czego Ci nie życzę ale nie strugaj znawcy czy moralizatora społecznego czy weryfikatora chorób bo jeśli piszesz że tylko w/g ciebie z takich przywilejów mogą korzystać ludzie bez rąk bez nóg ale Ci z chorym czy po operacji serca już nie to jesteś wybitnym ignorantem i nie powinieneś w tych kwestiach zajmować jakiegokolwiek głosu bo znam człowieka który ma martwicę serca gdzieś ok. 60-70 % i przejście dla tego człowieka 50 m. to poważne wyzwanie choć z pozoru tego nie widać znam człowieka chorego na raka który w pewnych momentach choroby ma wielkie problemy z poruszaniem się znam ludzi chorych na stwardnienie rozsiane niby nie widać ale czy Ty chciałbyś by Ciebie dotknęła taka choroba oraz wiele innych o których trudno tu napisać więc zluzuj portki i nie pisz głupot bo jeśli ktoś tu -Mędrkuje - to Ty sam Po za tym by uzyskać takie uprawnienia musisz mieć stosowną grupę inwalidzką resztę procedur pewnie znasz ale nikt nikomu na ładne oczy takich kart parkingowych nie wydaje ! -Więc idź baranku popytaj stań przy takich incydentach przyjrzyj się ciemniaku ze wsi poczytaj troszkę a dopiero pierd..takie dyrdymały!!!!!-
Rozwiń
beduin
beduin (28 lipca 2010 o 16:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='bambosh' date='28 lipiec 2010 - 15:54 ' timestamp='1280325292' post='321372']
Tak się składa,że"kolega bambosz widział lubelskie osiedle"i mieszka na takim osiedlu,gdzie też jest mało miejsc parkingowych-bo gdy budowano takie osiedle,to nie przewidziano,że np.po roku 2000 będzie aż tyle aut-tylko,że kolega bambosz-chociaż nie ma garażu-to ma pachołka na kłódkę z wykupionym miejscem do parkowania dla inwalidy i kolegę bambosza niezbyt interesuje to,że komuś innemu nie chciało się kupić"pachołka & miejsca do parkowania",bo ten ktoś się wahał:"czy ważniejsze dla mnie miejsce parkingowe?a gdy wykupię,to czy na fajki wystarczy?"...
[/quote]
Jeżeli są znaki inwalidzkie poziome i pionowe to stawianie tzw. pachołka jest niezgodne z prawem bo takie miejsce jest wydzielone dla każdego inwalidy posiadającego stosowne dokumenty i nie ma czegoś takiego jak wykupienie miejsce parkingowego dla inwalidy !.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!