Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 stycznia 2013 r.
19:37
Edytuj ten wpis

Policjanci awanturnicy pracują jakby nigdy nic

0 38 A A
 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Co najmniej kilka tygodni upłynie zanim okaże się, czy policjanci, którzy narozrabiali w centrum Lublina, zostaną ukarani. Mężczyzn z Janowa Podlaskiego za podobną zadymę kara spotka znacznie szybciej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W piątek w nocy trzech policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie próbowało wejść do jednego z lokali przy Krakowskim Przedmieściu. Byli pijani, więc ochroniarze nie chcieli ich wpuścić do środka. Ci jednak nie zamierzali zrezygnować.

– Krzyczeli, że oni przecież wchodzą wszędzie. Wymachiwali policyjnymi blachami – opowiada nam jeden ze świadków zdarzenia.

Mężczyźni byli tak agresywni, że w końcu ktoś wezwał policję. – Wtedy awanturnicy skierowali swoją agresję w kierunku interweniujących policjantów – opowiada Janusz Wójtowicz, rzecznik KWP w Lublinie. – Jednego z nich musiało obezwładniać aż trzech policjantów – dodaje nasz świadek.

Cała trójka została przewieziona na I komisariat. Tam okazało się, że mieli po ponad 1,5 promila alkoholu. Ale "na dołku” nie spędzili wiele czasu. 32-latek (6 lat służby), 38-latek (8 lat służby) oraz 41-latek (14 lat służby) po ponad godzinie zostali odebrani przez członków swoich rodzin. Tak zdecydował prokurator.

– W związku z zachowaniem funkcjonariuszy oraz powagą tego zdarzenia, zapadła decyzja o przeprowadzeniu wobec nich postępowania dyscyplinarnego, konsekwencją którego może być nawet zwolnienie ze służby – poinformował media w niedzielę po południu rzecznik lubelskiej policji.

Tymczasem dwaj z nich wrócili do pracy już wczoraj. Trzeci jest na krótkim zwolnieniu lekarskim.
W postępowaniu dyscyplinarnym o naruszenie zasad etyki nie bez znaczenia będzie to, jak zachowanie policjantów oceni prokuratura. A to potrwa.

– Nasza jednostka odbierze tylko zawiadomienie od funkcjonariuszy, którzy brali udział w tej interwencji. Potem wystąpi o przekazanie sprawy gdzie indziej, bo na co dzień współpracujemy z trzema policjantami, którzy trafili do komisariatu – mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ.

Do podobnej awantury doszło w sobotnią noc przed lokalem w Janowie Podlaskim. Tam awanturowało się sześciu pijanych mężczyzn. Również byli agresywni wobec policjantów, którzy przyjechali na interwencję.

Wszyscy trafili do izby zatrzymań, a wczoraj zostały im postawione zarzuty znieważenia policjantów i naruszenia ich nietykalności. W tej sprawie zebranie dowodów zajęło śledczym tylko dwa dni. am

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
S Y L W E S T E R / 29 stycznia 2013 o 21:54
------------------------ CORAZ BARDZIEJ SZANUJE "DZIENNIK WSCHODNI"-------------------------------------- Tak właśnie powinna wyglądać praca Dziennikarza za którą przecież, kupując gazetę, płacimy . Dzięku jemy za pilotowanie dochodzenia w sprawie policyjnych awanturników z Krak Przedmieścia w Lublinie. Nie jesteśmy mściwi ani nie jesteśmy wrogami gliniarzy . Pragniemy tylko aby Wszyscy Lublinianie traktowani Byli wobec PRAWA na równi i sprawiedliwie . Gliniarze awanturujący się w publicznym miejscu byli świ adomi czynu gdyż Ochronie Lokalu wymachiwali legitymacjami policyjnymi i żądali odrębnego od ogółu traktowania (sic?). Mało tego , pijani, awanturujący się gliniarze nawet zaatakowali Patroli gliniarzy przy bywający na interwencje 911 !. Prosimy Redakcje "DZW" o pilotowanie Dochodzenia w sprawie śledztwa gdyż Funkcjonariusze Porządku Prawa, sami muszą te prawo RESPEKTOWAĆ !. Już ten incydent wyzwolił przekonanie społeczeństwa, że 1,5 alkoholu we krwi czyni, że policja oddaje osobnika Rodzinie. A jeżeli po takiej awanturze z policją, awanturujący się policjanci nie będą przykładnie ukarani i pozostaną w mundurach policyjnych (?) to znaczy, że i Innym wolno się szarpać z policją, bo za to nic nie grozi (?). A wtedy gliniarze miejcie się na baczności !. Policjanci chuligani i pijoki muszą być wydaleni z policji i być skazani za naruszalność policyjnego munduru który po chuligańsku zbeszcześcili !. Jeżeli w Ja nowie Podlaskim skazuje się pobitych ,skopanych i zagazowanych przez policje to znaczy, że Lublin mu si dać przykład jak powinno respektować się prawo i sprawiedliwość !.
------------------------ CORAZ BARDZIEJ SZANUJE "DZIENNIK WSCHODNI"-------------------------------------- Tak właśnie powinna wyglądać praca Dziennikarza za którą przecież, kupując gazetę, płacimy . Dzięku jemy za pilotowanie dochodzenia w sprawie policyjnych awanturników z Krak Przedmieścia w Lublinie. Nie jesteśmy mściwi ani nie jesteśmy wrogami gliniarzy . Pragniemy tylko aby Wszyscy Lublinianie traktowani Byli wobec PRAWA na równi i sprawiedliwie . Gliniarze awanturujący się w publicznym miejscu byli świ adomi czy... rozwiń
Avatar
ANDY / 29 stycznia 2013 o 17:52
DWAJ WRÓCILI DO SŁUŻBY JUŻ WCZORAJ A TRZECI JEST NA KRÓTKIM ZWOLNIENIU LEKARSKIM!???
A NIE POWINNI BYĆ ZAWIESZENI W CZYNNOŚCIACH SŁUŻBOWYCH DO CZASU WYJAŚNIENIA SPRAWY!!
A TAK SPRAWA UCICHNIE I DALEJ BEDA PRACOWAC!!!!
gdzie sprawiedliwość!!!
ZWOLNIC DYSCYPLINARNIE I PO SPRAWIE!!!
ZA WINY TRZEBA SŁONO ZAPŁACIĆ!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
prawo / 29 stycznia 2013 o 17:29
[quote name='Marek' timestamp='1359438657' post='726751']
Ludzie dajcie na luz glina też człowiek !! Czy jeśli ktoś jest policjantem i jest po słuzbie to już nie wolno mu się upić lub poawanturoać ??? Czy coś zniszczyli komuś krzywdę zrobili poza tym że sobie pokrzyczeli ??? Przestańcie robić z siebie świętych myśłał by kto że wam się nigdy nie zdarzyło upić czy brać udział w jakiejś kłotni!!
[/quote]

kolega chyba pracuje w policji , dlatego ich broni
Avatar
Prawo / 29 stycznia 2013 o 17:23
Powinni zostać zwolnieni ze służby , ciekawe co wtedy by powiedzieli .
To że pracują w policji nie znaczy że mogą nadużywać swojej władzy .
To jest nasze prawo które nie obowiązuje funkcjonariuszy , nawet jeśli są po służbie
Mają służy prawu a nie go nadużywać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
wili / 29 stycznia 2013 o 15:20
k...rwa k...rwie łba nie urwie
Avatar
dziennikarz śledczy / 29 stycznia 2013 o 14:59
[quote name='Prawo' timestamp='1359467440' post='726996']
Jedna podstawowa sprawa. Uderz funkcjonariusza po służbie odpowiesz tak samo jak by był na służbie. A więc czy on po służbie czy na służbie jest funkcjonariuszem. Czyli powinni odpowiadać za spowodowanie burdy napaść na funkcjonariusza oraz korzystanie z faktu zajmowania stanowiska w celu osiągnięcia dobroci jeśli faktycznie wymachiwali legitymacjami. Teraz trzeba się patrzeć na ręce pana prokuratora co zrobi i komendanta jak ich ukarze.
[/quote]Wszyscy chleją razem !!!!!
[quote name='Prawo' timestamp='1359467440' post='726996']
Jedna podstawowa sprawa. Uderz funkcjonariusza po służbie odpowiesz tak samo jak by był na służbie. A więc czy on po służbie czy na służbie jest funkcjonariuszem. Czyli powinni odpowiadać za spowodowanie burdy napaść na funkcjonariusza oraz korzystanie z faktu zajmowania stanowiska w celu osiągnięcia dobroci jeśli faktycznie wymachiwali legitymacjami. Teraz trzeba się patrzeć na ręce pana prokuratora co zrobi i komendanta jak ich ukarze.
[/quote]Wsz... rozwiń
Avatar
fan kleru / 29 stycznia 2013 o 14:50
A myślałem ,że chłopcy z dawnego SPI nie mają już wtyczek u pismaków a jednak
Avatar
Prawo / 29 stycznia 2013 o 14:50
Jedna podstawowa sprawa. Uderz funkcjonariusza po służbie odpowiesz tak samo jak by był na służbie. A więc czy on po służbie czy na służbie jest funkcjonariuszem. Czyli powinni odpowiadać za spowodowanie burdy napaść na funkcjonariusza oraz korzystanie z faktu zajmowania stanowiska w celu osiągnięcia dobroci jeśli faktycznie wymachiwali legitymacjami. Teraz trzeba się patrzeć na ręce pana prokuratora co zrobi i komendanta jak ich ukarze.
Avatar
kat / 29 stycznia 2013 o 14:38
Dziennik powinien cały czas pilnować tej sprawy żeby wiedzieli że łba nie ukręcą. A nawet może niech dziennik bardziej to nagłośni i napisze do ministra sprawiedliwości dlaczego jest tak że są równi i równiejsi.
Avatar
fotograf / 29 stycznia 2013 o 14:01
nagrywac, nagrywac i jeszcze raz nagrywac.
Kamerka w telefonie to piekna rzecz
Avatar
S Y L W E S T E R / 29 stycznia 2013 o 21:54
------------------------ CORAZ BARDZIEJ SZANUJE "DZIENNIK WSCHODNI"-------------------------------------- Tak właśnie powinna wyglądać praca Dziennikarza za którą przecież, kupując gazetę, płacimy . Dzięku jemy za pilotowanie dochodzenia w sprawie policyjnych awanturników z Krak Przedmieścia w Lublinie. Nie jesteśmy mściwi ani nie jesteśmy wrogami gliniarzy . Pragniemy tylko aby Wszyscy Lublinianie traktowani Byli wobec PRAWA na równi i sprawiedliwie . Gliniarze awanturujący się w publicznym miejscu byli świ adomi czynu gdyż Ochronie Lokalu wymachiwali legitymacjami policyjnymi i żądali odrębnego od ogółu traktowania (sic?). Mało tego , pijani, awanturujący się gliniarze nawet zaatakowali Patroli gliniarzy przy bywający na interwencje 911 !. Prosimy Redakcje "DZW" o pilotowanie Dochodzenia w sprawie śledztwa gdyż Funkcjonariusze Porządku Prawa, sami muszą te prawo RESPEKTOWAĆ !. Już ten incydent wyzwolił przekonanie społeczeństwa, że 1,5 alkoholu we krwi czyni, że policja oddaje osobnika Rodzinie. A jeżeli po takiej awanturze z policją, awanturujący się policjanci nie będą przykładnie ukarani i pozostaną w mundurach policyjnych (?) to znaczy, że i Innym wolno się szarpać z policją, bo za to nic nie grozi (?). A wtedy gliniarze miejcie się na baczności !. Policjanci chuligani i pijoki muszą być wydaleni z policji i być skazani za naruszalność policyjnego munduru który po chuligańsku zbeszcześcili !. Jeżeli w Ja nowie Podlaskim skazuje się pobitych ,skopanych i zagazowanych przez policje to znaczy, że Lublin mu si dać przykład jak powinno respektować się prawo i sprawiedliwość !.
------------------------ CORAZ BARDZIEJ SZANUJE "DZIENNIK WSCHODNI"-------------------------------------- Tak właśnie powinna wyglądać praca Dziennikarza za którą przecież, kupując gazetę, płacimy . Dzięku jemy za pilotowanie dochodzenia w sprawie policyjnych awanturników z Krak Przedmieścia w Lublinie. Nie jesteśmy mściwi ani nie jesteśmy wrogami gliniarzy . Pragniemy tylko aby Wszyscy Lublinianie traktowani Byli wobec PRAWA na równi i sprawiedliwie . Gliniarze awanturujący się w publicznym miejscu byli świ adomi czy... rozwiń
Avatar
ANDY / 29 stycznia 2013 o 17:52
DWAJ WRÓCILI DO SŁUŻBY JUŻ WCZORAJ A TRZECI JEST NA KRÓTKIM ZWOLNIENIU LEKARSKIM!???
A NIE POWINNI BYĆ ZAWIESZENI W CZYNNOŚCIACH SŁUŻBOWYCH DO CZASU WYJAŚNIENIA SPRAWY!!
A TAK SPRAWA UCICHNIE I DALEJ BEDA PRACOWAC!!!!
gdzie sprawiedliwość!!!
ZWOLNIC DYSCYPLINARNIE I PO SPRAWIE!!!
ZA WINY TRZEBA SŁONO ZAPŁACIĆ!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
prawo / 29 stycznia 2013 o 17:29
[quote name='Marek' timestamp='1359438657' post='726751']
Ludzie dajcie na luz glina też człowiek !! Czy jeśli ktoś jest policjantem i jest po słuzbie to już nie wolno mu się upić lub poawanturoać ??? Czy coś zniszczyli komuś krzywdę zrobili poza tym że sobie pokrzyczeli ??? Przestańcie robić z siebie świętych myśłał by kto że wam się nigdy nie zdarzyło upić czy brać udział w jakiejś kłotni!!
[/quote]

kolega chyba pracuje w policji , dlatego ich broni
Avatar
Prawo / 29 stycznia 2013 o 17:23
Powinni zostać zwolnieni ze służby , ciekawe co wtedy by powiedzieli .
To że pracują w policji nie znaczy że mogą nadużywać swojej władzy .
To jest nasze prawo które nie obowiązuje funkcjonariuszy , nawet jeśli są po służbie
Mają służy prawu a nie go nadużywać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
wili / 29 stycznia 2013 o 15:20
k...rwa k...rwie łba nie urwie
Avatar
dziennikarz śledczy / 29 stycznia 2013 o 14:59
[quote name='Prawo' timestamp='1359467440' post='726996']
Jedna podstawowa sprawa. Uderz funkcjonariusza po służbie odpowiesz tak samo jak by był na służbie. A więc czy on po służbie czy na służbie jest funkcjonariuszem. Czyli powinni odpowiadać za spowodowanie burdy napaść na funkcjonariusza oraz korzystanie z faktu zajmowania stanowiska w celu osiągnięcia dobroci jeśli faktycznie wymachiwali legitymacjami. Teraz trzeba się patrzeć na ręce pana prokuratora co zrobi i komendanta jak ich ukarze.
[/quote]Wszyscy chleją razem !!!!!
[quote name='Prawo' timestamp='1359467440' post='726996']
Jedna podstawowa sprawa. Uderz funkcjonariusza po służbie odpowiesz tak samo jak by był na służbie. A więc czy on po służbie czy na służbie jest funkcjonariuszem. Czyli powinni odpowiadać za spowodowanie burdy napaść na funkcjonariusza oraz korzystanie z faktu zajmowania stanowiska w celu osiągnięcia dobroci jeśli faktycznie wymachiwali legitymacjami. Teraz trzeba się patrzeć na ręce pana prokuratora co zrobi i komendanta jak ich ukarze.
[/quote]Wsz... rozwiń
Avatar
fan kleru / 29 stycznia 2013 o 14:50
A myślałem ,że chłopcy z dawnego SPI nie mają już wtyczek u pismaków a jednak
Avatar
Prawo / 29 stycznia 2013 o 14:50
Jedna podstawowa sprawa. Uderz funkcjonariusza po służbie odpowiesz tak samo jak by był na służbie. A więc czy on po służbie czy na służbie jest funkcjonariuszem. Czyli powinni odpowiadać za spowodowanie burdy napaść na funkcjonariusza oraz korzystanie z faktu zajmowania stanowiska w celu osiągnięcia dobroci jeśli faktycznie wymachiwali legitymacjami. Teraz trzeba się patrzeć na ręce pana prokuratora co zrobi i komendanta jak ich ukarze.
Avatar
kat / 29 stycznia 2013 o 14:38
Dziennik powinien cały czas pilnować tej sprawy żeby wiedzieli że łba nie ukręcą. A nawet może niech dziennik bardziej to nagłośni i napisze do ministra sprawiedliwości dlaczego jest tak że są równi i równiejsi.
Avatar
fotograf / 29 stycznia 2013 o 14:01
nagrywac, nagrywac i jeszcze raz nagrywac.
Kamerka w telefonie to piekna rzecz
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina
24 czerwca 2018, 19:00

Orkiestra Trybunału Koronnego Mieszkańcom Lublina 0 0

Co Gdzie Kiedy. W najbliższą niedzielę, 24 czerwca o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (ul. Narutowicza 6) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie.

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 0

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 1

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 1

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 3

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 0

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

Zlot Foodtrucków w Puławach
22 czerwca 2018, 0:00

Zlot Foodtrucków w Puławach 2 2

Przez cały weekend, od piątku 22 czerwca do niedzieli, 24 czerwca przed Galerią Zieloną w Puławach (ul. Lubelska 2) odbędzie się Zlot Foodtrucków.

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów?

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów? 19 7

W szpitalu klinicznym przy ul. Staszica w Lublinie około stu pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Chcą zarabiać więcej. W ich ślady idą koleżanki ze szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego.

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 3 1

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 5 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 7

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 1 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 2 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!