środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Policjanci odpowiedzą za bezczynność

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 listopada 2002, 21:19

Trzej policjanci, którzy zbagatelizowali wezwanie o pomoc mieszkańców z centrum Lublina, zostaną ukarani dyscyplinarnie i służbowo. To wynik naszego artykułu „Bił przechodniów, policja spała”.

– Jest mi bardzo przykro. Przepraszam wszystkich, którzy czekali na pomoc funkcjonariuszy i się nie doczekali. Mam nadzieję, że do takich sytuacji już nie dojdzie – wierzy podinspektor Adam Mularz pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie.
W wydaniu Dziennika z 18 listopada tego roku w artykule pt. „Bił przechodniów, policja spała” opisaliśmy, jak w sobotni wieczór (16 listopada br. ) w centrum Lublina, na ulicy Narutowicza grupa pijanych i agresywnych mężczyzn najpierw biła się między sobą, potem atakowała mijających ich ludzi. Awantura na ulicy trwała kilkadziesiąt minut. Jedną osobę, która została ranna, zabrała karetka pogotowia. Mieszkańcy Narutowicza kilkakrotnie dzwonili pod numer 997 z prośbą o wysłanie radiowozu albo patrolu. Bezskutecznie. Kilkaset metrów od całego zdarzenia przy ul. Okopowej działa I komisariat policji. Nieco dalej (przy ul. Narutowicza) znajduje się siedziba Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Następnego dnia po naszym artykule komendant wojewódzki lubelskiej policji wszczął postępowanie wyjaśniające. – Po odsłuchaniu taśm rejestrujących, a także po wysłuchaniu wyjaśnień funkcjonariuszy, muszę potwierdzić informacje Dziennika. Rzeczywiście policjanci, którzy tego dnia pełnili dyżur, zaniedbali swoje obowiązki – przyznał wczoraj komendant Mularz. – To jest tym bardziej dziwne, że mają spore doświadczenie, a jeden z nich jest oficerem.
Zbagatelizowali wezwanie o pomoc. – Gdyby bardziej przejęli się sprawą, radiowóz by się znalazł. Po drugie jeden z funkcjonariuszy zachował się w niewłaściwy sposób. Był niegrzeczny, wręcz opryskliwy, co na takim stanowisku jest niedopuszczalne – wylicza komendant Mularz.
Z tego powodu wszyscy trzej policjanci zostaną ukarani. Karami służbowymi i dyscyplinarnymi. – Na razie trudno powiedzieć, jakie poniosą konsekwencje, ponieważ postępowanie nadal trwa – mówi komendant Mularz.

Jak ukarać policjanta?

Zgodnie z art. 134 ustawy o policji m.in. upomnieniem, naganą, ostrzeżeniem o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku, obniżeniem stopnia. Najsurowszą karą dyscyplinarną jest wydalenie ze służby.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!