wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Politologia zgrzybiała

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lutego 2006, 20:58

10 milionów zł wydał lubelski uniwersytet na remont budynku Wydziału Politologii. Po kilku latach od zakończenia prac na ścianach pojawia się grzyb i zacieki,
a w powietrzu unosi się odór. Sprawą zajmie się konserwator zabytków.
Remont zabytkowego pałacu Lubomirskich, w którym mieści się Wydział Politologii UMCS, zakończył się pod koniec lat 90. Za 10 milionów zł odrestaurowano go wówczas, z zewnątrz i w środku.


Zaledwie dwa lata po zakończeniu robót na ścianach i sufitach w piwnicach pałacu zaczął się pojawiać grzyb. Z czasem wilgoć rozprzestrzeniała się na kolejne piętra. Grzyb dotarł m.in. do wydziałowej biblioteki, niektórych sal wykładowych i barku. Jest go tak dużo, że w niektórych pomieszczeniach czuć nieprzyjemną woń zgnilizny.
– Problem jest. Zdajemy sobie z tego sprawę – mówi prof. Stanisław Michałowski, dziekan Wydziału Politologii. – I robimy co w naszej mocy. Zastosowaliśmy metodę doraźnego osuszania kilku pomieszczeń, m.in. bardzo ważnej dla nas biblioteki. Efekty widać gołym okiem, bo w bibliotece wilgoci praktycznie już nie ma.
Tyle że na cały budynek wydział kupił na razie tylko dwa urządzenia osuszające. – Ale będziemy chcieli kupić kolejne – zapewnia dziekan Michałowski. – To jedyne wyjście. Bo całkowicie grzyba wyeliminować się nie da. Z zabytkowymi budynkami tak już jest.
– Jakoś zarządcy innych starych budynków dają sobie z tym radę – zauważa jeden ze studentów politologii. – A może po prostu spartaczono remont pałacu?
Sprawdzi to konserwator zabytków.
– Doraźna walka z grzybem nie ma sensu – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Trzeba znaleźć przyczynę powstawania wilgoci. W najbliższych dniach weźmiemy pałac pod lupę. Musimy zbadać, czy wykonano wszystkie niezbędne izolacje. I czy czegoś nie przeoczono.
Tymczasem władze wydziału myślą już o przenosinach do nowej siedziby. Miałaby powstać w projektowanej części campusu uniwersyteckiego, w jaki zamienią się tereny powojskowe. Uchwałę w tej sprawie podjęła już Rada Wydziału. – Wtedy nie będzie problemów z wilgocią – zaznacza prof. Michałowski. – Nowy budynek rozwiąże też nasze problemy lokalowe.

Co niszczeje, choć odnowione

Pałac Lubomirskich został zbudowany w drugiej połowie XVI wieku przez wojewodę lubelskiego Mikołaja Firleja. W 1683 r. stał się własnością rodu Lubomirskich, a następnie Sanguszków. W latach 1830–75 był siedzibą carskiego gubernatora. W listopadzie 1918 roku w pałacu zainstalował się rząd Ignacego Daszyńskiego. Po wojnie budynek otrzymał UMCS. Przez długie lata mieścił się tam Wydział Prawa, teraz – Wydział Politologii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!