środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Politycy zaśmiecają Lublin plakatami. Dostaną po kieszeni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2011, 20:08
Autor: Dominik Smaga

Przed wyborami ulice zmieniają się w śmietniki, a oberwane plakaty zagrażają bezpieczeństwu. Ratusz
Przed wyborami ulice zmieniają się w śmietniki, a oberwane plakaty zagrażają bezpieczeństwu. Ratusz

Czy po ulicach Lublina nie będą się już walać podarte plakaty polityków? Jest taka szansa. Ratusz chce drastycznie podnieść opłaty za reklamy wyborcze wywieszane przy drogach.

Chodzi o tzw. opłaty za zajęcie pasa drogowego, które trzeba wnosić m.in. za reklamy, piwne ogródki czy zamknięte podczas prac budowlanych części chodników i jezdni. Pieniądze trafiają do kasy miasta. Stawki są różne w zależności od tego, na jaki cel zajęta jest ulica.

W obowiązującej teraz tabeli opłat od 6 lat jest odrębna stawka dotycząca plakatów wyborczych: zaledwie 50 groszy za metr kwadratowy za dobę. Radni uchwalając tak niską opłatę tłumaczyli, że wyższa utrudniałaby prowadzenie kampanii tym, których nie stać na bardziej kosztowną reklamę niż ta na latarniach.

Efekty? Przed wyborami ulice zmieniają się w śmietniki, a oberwane plakaty zagrażają bezpieczeństwu. Ratusz powiedział dość i proponuje nową tabelę opłat, bez specjalnej pozycji dla polityków. Jest za to rubryka mówiąca o plakatach i bannerach, a Ratusz sugeruje stawkę 8 zł za metr kwadratowy za dobę. Czyli 16 razy większą od obecnej.

– To wynik dotychczasowych doświadczeń związanych z kampaniami do wyborów samorządowych i parlamentarnych, w których miasto jest zaśmiecane przez zniszczone plakaty wyborcze – pisze Stanisław Kalinowski, zastępca prezydenta miasta, w uzasadnieniu do projektu uchwały, który trafił właśnie do Rady Miasta.

Co na to radni? – Prawda jest taka, że Lublin wyglądał na tle innych miast, jakby u nas była linia frontu. Gdzie indziej nie było aż takich problemów. Być może podniesienie opłat jest jakimś pomysłem, trzeba się nad tym zastanowić – komentuje Piotr Kowalczyk (PiS), przewodniczący Rady Miasta.

– Na pewno należy coś zrobić, żeby plakatów było mniej, żeby każdy słup nie był nimi obwieszony, a każda uliczka zaśmiecona, ale czy to jest dobra metoda? Nie umiem na razie ocenić – stwierdza Wojciech Krakowski, radny PO.

Stawka 8 zł dotyczyłaby nie tylko plakatów wyborczych, ale też wszelkich innych. A to oznacza, że za reklamę np. cyrku lub kiermaszu dywanów trzeba by płacić ok. 5 razy więcej niż teraz.

Nowa uchwała uderzy też po kieszeni właścicieli piwnych ogródków przy deptaku i na Starym Mieście. Płaciliby 1 zł za mkw. za dobę, teraz jest to 70 gr. Stawka w wysokości 1 zł uchwalona została już w 2005 r., ale dwa lata później radni obniżyli ją do obecnego poziomu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jurek ogórek
Wistun
stanislaw
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jurek ogórek
jurek ogórek (18 kwietnia 2011 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Wistun' timestamp='1303122071' post='466735']
Gówno prawda!
[/quote]
niestety, ale platformemsy w większości zaśmielali Lublin swoimi plakatami. Zakazanę gęby mateusza zaczyńskiego, wojciecha krakowskiego, i innych platformersów były dosłownie wszędzie, a teraz - kilka miesięcy po kampanii wyborczej na słupach ulicznych, barierkach itd dalej znajdują się druty,którymi mocowane były plakaty i rdzewieją niszcząc słupy i latarnie uliczne.

Żukowi gdyby zależało na tym, aby Lublin lepiej wyglądał, to chociaż zarządziłby pomalowanie słupów trakcyjnych przy al. Racławickich, które robią tragiczne wrażenie. POdobnie dworzec PKS, który nazywany jest przez przyjezdnych "dzielnicą rumunów" - ŻUKOWI NA TYM NIE ZALEŻY, ŻEBY W LUBLINIE BYŁO CZYSTO, WAŻNE, ŻE NA 5 LAT MA ZAPEWNIONĄ CEPŁĄ POSADKĘ W RATUSZU.

[URL=http://img714.imageshack.us/i/dwlublin.jpg/][IMG]http://img714.imageshack.us/img714/9472/dwlublin.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL] - dworzec w wielkiej lubelskiej 400 tys "metropolii"
[URL=http://img219.imageshack.us/i/dwnowadba.jpg/][IMG]http://img219.imageshack.us/img219/1585/dwnowadba.jpg[/IMG][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]- dworzec w 10 tys Nowej Dębie na Podkarpaciu - ŻUK DO WYMIANY!!!!
Rozwiń
Wistun
Wistun (18 kwietnia 2011 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gówno prawda!
Rozwiń
stanislaw
stanislaw (18 kwietnia 2011 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najwiecej smieca gnoje z PO.
Rozwiń
aśka
aśka (18 kwietnia 2011 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='borsuk' timestamp='1303105895' post='466566']
Wreszcie!!! Tak w ogóle to należy bezwzględnie i szybko karać finansowo za wszelkie wykroczenia. Za parkowanie na trawniku należny delikwenta obciążyć nie tylko mandatem ale także wystawić mu rachunek za odtworzenie trawnika. Za zostawienie odchodów po psie tak samo jak za rzucenie śmieci na chodnik: mandat + koszty sprzątania itp. Nic tak nie boli jak dostać po kieszeni.
[/quote]
100% racji, może wtedy Lublin przestanie wyglądać jak śmietnisko w porównaniu z innymi miastami.
Rozwiń
jacques
jacques (18 kwietnia 2011 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
m.in wojciech krakowski z PO zaśmiecał Lublin plakatami ze swoim wizerunkiem, więc nie wierzę, aby POparł ten POmysł. Dla nich nie liczy się Lublin tylko ciepła POsadka radnego w ratuszu.


Lublin - miasto w którym pojęcie estetyki jest raczej nieznane
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!