piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Sąd Apelacyjny w Lublinie zdecydował, że Skarb Państwa musi zapłacić Polmosowi
2,2 mln zł. Odszkodowanie należy się lubelskiej spółce za niesłuszną zapłatę podatków za spirytus przeznaczony na eksport. Zdaniem sądu, firma poniosła straty przez działanie celnika, czyli funkcjonariusza państwowego.
Sprawa dotyczy jednej z najsłynniejszych afer spirytusowych lat 90. W 1995 roku spirytus, który Polmos sprzedał kontrahentom ze Wschodu, a który miał być przeznaczony na eksport, nie wyjechał z Polski. W sprawę zamieszany był celnik (jeden z członków grupy przestępczej). Jak wykazało postępowanie karne poświadczył nieprawdę w dokumentach celnych.
Za alkohol, który nie przekroczył granicy, Polmos musiał zapłacić podatek akcyzowy i VAT – w sumie ok. 1,4 mln zł. Tyle właśnie spółka domagała się od Skarbu Państwa wraz z odsetkami za cały okres trwania postępowania, które w sumie ciągnęło się 10 lat. – Czy jesteśmy zadowoleni z tego wyroku? Niezupełnie. Sąd uznał, iż Polmos jest odpowiedzialny, że agencja, która konwojowała alkohol do granicy, nie zrobiła tego w sposób należyty. Dlatego zasądził na naszą rzecz zwrot jedynie 661 tys. zł niesłusznie zapłaconych podatków plus odsetki – mówi Mirosław Drygaś z Polmosu.
Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny, stronom przysługuje wyłącznie skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. (mag)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!