niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Polowanie na wszy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 grudnia 2005, 21:16
Autor: Ewa Stępień

Alarmujące wyniki kontroli sanepidu w lubelskich szkołach. W jednej panoszy się wszawica, w innej świerzb. Obydwie choroby biorą się z brudu i są zakaźne. To jeszcze nie epidemia, ale już trzeba bić na alarm.

- W tym roku, w województwie lubelskim wykryliśmy 535 przypadków świerzbu oraz 27 ognisk wszawicy - mówi Jerzy Kowalczyk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-
Epidemiologicznej w Lublinie. - Zarówno w miastach, jak i na wsi. W większości chorują dzieci w wieku szkolnym oraz przedszkolnym.
Renata Gawron, kierownik oddziału higieny dzieci i młodzieży z WSSE dodaje, że to dzięki czujności rodziców inspektorzy sanitarni wpadli na trop zagrożeń. Jednak niektórzy rodzice nie przyjmują do wiadomości,
że syn lub córka roznosi chorobę zakaźną. I do lekarza nie idą. - Wtedy wydajemy decyzję o zakazie chodzenia takiego dziecka do szkoły - dodaje Gawron. - W tym roku było ich kilka.
Przez kilka dni na lekcje nie mogła przychodzić uczennica jednej ze szkół podstawowych w dużym osiedlu w Lublinie. Wszami zaraziła koleżanki. W szkole wprowadzono powszechną mobilizację. Zwołano zebrania rodziców wszystkich klas. Pościągano dywany, oddając je do odkażania. Dziewczynka, która przyniosła wszy, jest pod dozorem pielęgniarki szkolnej. - Mimo że higienistki nie mają już w swoich obowiązkach sprawdzania uczniowskich głów - mówi dyrektor.
- Nie robimy przeglądów całej klasy tak, jak kiedyś - potwierdza pielęgniarka z NZOZ „Termed", mającego gabinety szkolne w Lublinie. - Chodzi o to, by nie urazić godności dziecka. Na wyraźną prośbę wychowawcy, możemy przejrzeć włosy dziecka, ale nie przy innych uczniach.
Jak zauważa dr Bogusław Wach, kierownik przychodni Skórno-Wenerologicznej w Lublinie, wszy i świerzb to nie tylko problem rodzin patologicznych. - Zdarza się nawet w najlepszych domach - dodaje. - Przyszła ostatnio do mnie pani doktor. Mówi, że ją głowa swędzi. Myślała, że to alergia. A to wszy były. Jest recepta na wszy i świerzb. Czystość.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!