niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Polskie dzieci. Tylko ze Lwowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2007, 16:35

Świetnie mówią po polsku, choć urodzili się i mieszkają na Ukrainie. Dziś uczniowie polskiej szkoły we Lwowie przyjechali do Lublina.

To ich pierwsza wizyta w rodzinnych stronach.
Przyjazd grupy 20 uczniów i 4 nauczycieli z polskiej szkoły we Lwowie zorganizowała Marta Chwalczuk, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Radzyńskiej.
- To już druga grupa ze Lwowa, którą zaprosiliśmy do nas - mówi Marta Chwalczuk. - Dla nich to ogromne przeżycie, że mogą spotkać się z rodakami, zobaczyć ojczyznę swoich rodziców.
Dzieci w wieku 10-12 lat nie kryły radości i wzruszenia ze spotkania z lubelskimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 45. Od razu poczuły się u nas jak w domu. We Lwowie chodzą do polskiej szkoły i na co dzień posługują się językiem polskim.
- Rodzice bardzo dużo mówią o Polsce. A moje rodzeństwo studiuje w Krakowie, Sopocie i Przemyślu. Ja też planuję tutaj naukę - mówi 11-letnia Agnieszka Świdzińska. - Już na pierwszy rzut oka widać, że Lublin to piękne miasto - dodaje Irena Biłous.

Opiekunki dzieci są w Lublinie po raz pierwszy. - Jestem szczęśliwa i wzruszona, jak zawsze gdy przekraczam polską granicę - nie kryła łez Maria Iwanowa, nauczycielka języka polskiego ze Lwowa.
Dzieci zamieszkały w szkole przy ul. Radzyńskiej. Będą w Lublinie do soboty. Zobaczą stare miasto, zamek, ratusz.
Ale to koniec współpracy z polskimi szkołami we Lwowie. W czerwcu z Lublina pojedzie do nich pomoc rzeczowa: przybory szkolne, sprzęt i stroje sportowe. To zasługa uczniów, ich rodziców i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 1 oraz sponsorów, których znalazła Marta Chwalczuk. - Dzięki takim spotkaniom jak dzisiejsze młodzież i dzieci uczą się, że warto pomagać innym - mówi.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!