środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Pomnik już nie wróci na plac Litewski. Ma trafić na cmentarz

Dodano: 28 lipca 2016, 14:11
Autor: Dominik Smaga

Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum<br />
Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum

Wczoraj zapadła decyzja: pomnik Nieznanego Żołnierza nie wróci już na pl. Litewski. Ma się dla niego znaleźć miejsce na cmentarzu komunalnym. Na placu zastąpi go obelisk wzorowany na przedwojennym.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Takiej wymiany oczekiwał od miasta wojewoda, który tłumaczył, że na kamiennych płytach wspomniano „przede wszystkim czyny zbrojne formacji związanych z władzą komunistyczną”. Pomnika nie bronił też wcale Urząd Miasta, który zleca przebudowę pl. Litewskiego. Otwarte było pytanie o to, gdzie wyeksmitowany zostanie stary pomnik: czy wyjedzie do muzeum w Kozłowce, czy też spędzi emeryturę w Lublinie.

Odpowiedź przyniosło wczorajsze posiedzenie Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, gdzie omawiano sprawę.

– Jest zgoda na przeniesienie pomnika na cmentarz komunalny przy ul. Białej – mówi Marek Wieczerzak z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na ten sam cmentarz trafić ma również znajdująca się pod pomnikiem ziemia z pól bitewnych.

Przeprowadzka jest już przesądzona, bo na takie rozwiązanie zgadza się też miasto. – Zresztą to była nasza propozycja – przyznaje Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

W miejscu pomnika z lat 60. ubiegłego stulecia ustawiony zostanie nowy pomnik Nieznanego Żołnierza. – Ma nawiązywać do tego, który istniał w okresie międzywojennym – informuje Mącik. Znana jest już treść napisów: „NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLEGŁEMU ZA POLSKĘ” oraz „PRZECHODNIU POWIEDZ OJCZYŹNIE, ŻE POLEGLIŚMY WIERNI W JEJ SŁUŻBIE”.

Nie wiadomo jeszcze, z jakich materiałów wykonany zostanie pomnik. Przesądzone jest za to, że nowy znajdzie się nieco bliżej pomnika Józefa Piłsudskiego, bo właśnie w to miejsce przesunięty miał być ten stary.

– Nowy pomnik musi zostać dopasowany do zaplanowanego, bo wokół zamontowana ma być iluminacja – wyjaśnia Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Chodzi o to, by postument nie „rozminął się” z reflektorami.

Kamienne płyty, których treść raziła m.in. Związek Żołnierzy Armii Krajowej już nie znajdują się na pl. Litewskim. Zabrano je konserwacji, zgodnie z projektem przebudowy placu przewidującym, że po oczyszczeniu płyty wrócą na dawne miejsce. Teraz wiadomo już, że nie wrócą.

Pomnik na placu Litewskim w okresie międzywojennym (fot. materiały Muzeum Historii Miasta Lublina)
Pomnik na placu Litewskim w okresie międzywojennym (fot. materiały Muzeum Historii Miasta Lublina)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
g
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 lipca 2016 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Historia zapamięta tych co likwidują pomniki, są to mali pełni kompleksów ludzie.
Rozwiń
Gość
Gość (29 lipca 2016 o 06:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezydent Żuk gładko wszedł w grę, którą prowadzą jego przeciwnicy polityczni i gładko grę przegrał. Jeśli myśli, że przysporzy mu to głosów prawicy lub sprawi, że ataki będą słabsze, to się grubo myli. Będę go atakować jeszcze mocniej.
Rozwiń
g
g (28 lipca 2016 o 23:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
„Naród wspaniały, tylko ludzie ku***y.” J. Piłsudski
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2016 o 23:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na pomniku były wymienione m.in. takie "komunistyczne" relikty jak bitwy o Narvik i Monte Cassino. Bitwy o Warszawę, pod Kockiem, pod Kutnem i w Lasach Janowskich - wojna obronna w 1939 r. Bitwa w Puszczy Solskiej stoczona przez AK i BCH. Bitwy o Lenino, Dęblin i Puławy, o Kołobrzeg, o Berlin. Wszystkie boje toczone przez Polaków przeciw hitlerowcom. Gardzicie krwią żołnierzy. Od razu wystawcie pomnik SS i UPA.
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2016 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie mocowac na stale nowego PIS jeszcze tylko 3 lata zrobimy porzadek
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!