wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Pomoc nadejdzie od dołu (głębokiego)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lipca 2007, 20:12
Autor: Dominik Smaga

Już wiadomo, co i kiedy będzie się działo z budynkiem Teatru Starego. Na początek górniczymi metodami wzmacniane będą fundamenty,

tak by sięgnęły 6 metrów w głąb ziemi. - Mamy na to pieniądze - zapewnia Urząd Miasta.

Teatr Stary jest drugim w Polsce pod względem wieku zachowanym budynkiem teatralnym. Więcej lat liczy tylko Stary Teatr z Krakowa. Lubelski zabytek powstał w 1822 roku, w ciągu zaledwie czterech miesięcy. Po II wojnie światowej działało tu kino. Ostatni seans odbył się w 1981 roku. Od tamtej pory budynek czeka na remont. I się doczekał. Teraz najważniejszym zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji zabytkowego budynku.
- Musimy najpierw doprowadzić fundamenty teatru do miejsca, w którym jest stabilny grunt. Po to, by miały na czym się opierać - wyjaśnia Ewa Kipta, dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Urbanistyki w Urzędzie Miasta. - Ekspertyzy wykazały, że stabilne podłoże znajduje się dopiero 6 metrów poniżej poziomu terenu - dodaje.
.

Prace nie będą łatwe. Trzeba je będzie prowadzić metodą górniczą: robić podkopy pod budynkiem i wypełniać je betonem. I to wyjątkowo ostrożnie, po kawałku, żeby żadna ze ścian nie runęła. Miejscy urzędnicy szacują, że w tym roku uda się wzmocnić 40 proc. konstrukcji. - Ale w zimie prace będzie można kontynuować przy poprzecznych ścianach nośnych wewnątrz budynku - mówi Kipta. Większość wykopów górnicy mają wykonywać wewnątrz budynku. Ale rozkopywania ulic wokół teatru nie da się uniknąć. A to może oznaczać utrudnienia w ruchu w tym rejonie Starego Miasta.
Eksperci stwierdzili, że Teatr Stary jest postawiony na murach innych budynków. - Tę pierwotną zabudowę datujemy na XVII- XVIII wiek - mówi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków. Archeolodzy będą dokładnie oglądać gruz wybierany spod budynku teatru po to, by jeszcze więcej wiedzieć, co tam poprzednio było i sprawdzić, czy w gruzach nie ma ciekawych drobiazgów. - Ale nie ma raczej obaw, by ze względu na znaleziska trzeba było wstrzymywać prace - dodaje Landecka.
Miasto szuka już firmy, która zajmie się pracami przy fundamentach. - Mamy pełne rozeznanie w rynku - zapewnia Marzena Jodłowska, dyrektor Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta. - Kiedy tylko dostaniemy dokumenty, będziemy w stanie niemal natychmiast skierować na miejsce wykonawcę. Chętnych nie brakuje, bo to prestiżowe zlecenie.
Prace mogą ruszyć w ciągu kilku tygodni. - Ich harmonogram już zaakceptowaliśmy - mówi Landecka
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!