poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Pomogą ci zatrudnić Ukraińca

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 listopada 2007, 13:56

Pierwszy punkt informacyjny dla pracodawców i imigrantów działa od dziś w Lublinie.

Teraz będzie łatwiej przyjąć do pracy cudzoziemców, zapowiadają urzędnicy.

- Chcemy wspierać Ukraińców i Białorusinów w podejmowaniu u nas legalnego zatrudnienia, a także pomagać pracodawcom, którzy chcą u siebie ich zatrudnić - tłumaczy istotę punktu Konrad Konefał z Instytutu Rynku Pracy Fundacji Nowy Staw. - Tak jak władze Irlandii robią to w stosunku do pracujących tam Polaków.

Punkt informacyjny dla imigrantów i pracodawców działa w Lublinie na ulicy Leszczyńskiego 14. Pracownicy punktu będą pomagali przejść cudzoziemcom przez całą procedurę związaną z uzyskaniem pozwolenia na pracę. Pokażą, jak wypełnić formularze, wskażą miejsca, w których trzeba będzie załatwić formalności. Poinformują, jakie prawa przysługują w związku z legalnym pobytem w Polsce. - Będziemy to robić osobiście, telefonicznie, drogą mailową - dodaje Konefał.

W tej chwili największa grupa cudzoziemców pracująca legalnie w naszym województwie to Ukraińcy. - Aż 7 mln ludzi wyjechało od nas za pracą. Pracują w Polsce, Portugalii, Hiszpanii. Tam, gdzie im lepiej płacą - mówi Rusiana Stasyuk z Wołyńskiego Centrum Zasobów. - Bardzo się cieszę, że w Lublinie powstało miejsce, w którym nam pomogą. Będę rozpowszechniać tę informację na Ukrainie.

Dziś, żeby zatrudnić cudzoziemca pracodawca musi zapłacić 100 zł i przejść przez zawiłą procedurę. - Aby uzyskać pozwolenie na pracę dla cudzoziemca trzeba mieć opinię z urzędu pracy, że na to stanowisko nie ma polskich fachowców - tłumaczy Artur Seroka z Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. - Takich opinii wydajmy od kilku do kilkunastu miesięcznie. W Lublinie znajdują posadę głównie handlowcy, technolodzy, inżynierowie zza wschodniej granicy.

Lubelski Urząd Wojewódzki wydaje rocznie ok. 250 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Ale od lipca Ukraińcy i Białorusini, którzy chcą się zatrudnić na 3 miesiące nie muszą już mieć na to pozwolenia. Wystarczy, że złożą oświadczenie o podjętej pracy. Takich oświadczeń cudzoziemcy złożyli już ponad 150. - To głównie budowlańcy i handlowcy - dodaje Seroka.

Punkt informacyjny dla pracodawców i imigrantów

Punkt działa w Lublinie przy ul. Leszczyńskiego 14/1-3 w godz. od 9 do 16. Tel. 081 536 10 97,

e-mail: imigrant@irp-fundacja.pl, www.irp-fundacja.pl/transgranicznecentrum
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!