Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 października 2018 r.
9:29

Pomógł umierającej matce przyjaciela, trafił do sądu. Za olejek z konopi indyjskich

0 10 A A
(fot. Spectrum Canabis)

– Marihuana medyczna pomaga zachować godność osoby umierającej – przekonywała na piątkowej rozprawie Andrzeja S. biegła sądowa. 44-latek spod Łęcznej trafił przed sąd, po tym, jak pomógł umierającej matce swojego przyjaciela. Przygotował dla niej olejek z konopi indyjskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W celach terapeutycznych marihuana była stosowana od tysięcy lat, z przerwą na świętą inkwizycję gdy zielarki palono na stosach. W medycynie paliatywnej łagodzi objawy i poprawia komfort przechodzenia przez chorobę – mówiła na sali sądowej dr Dorota Rogowska-Szadkowska. Lekarka, która od ponad dekady zajmuje się zastosowaniem marihuany w medycynie, jako biegła sądowa wystąpiła po raz pierwszy.

Oskarżony Andrzej S. z okolic Łęcznej przygotował olejek z konopi indyjskich dla umierającej matki swojego przyjaciela. Kobieta umierała na raka żołądka. Rodzina kobiety zdecydowała się na konopie, bo plastry z morfiną nie wystarczały, by uśmierzyć ból.

– Olejek podawał mąż, po dwie kropelki na kawałku chleba, gdy jeszcze mama mogła jeść. Potem rozcieńczał go oliwką i smarował – opowiadała na sali sądowej Aneta K. – Mama sama prosiła, by ją posmarować. Była po tym spokojniejsza, mogła choć na chwilę zasnąć. Ona była bardzo skrytą osobą. Jeśli mówiła, że ją boli, to ból musiał być niesamowity. Zdawałam sobie sprawę, że to nielegalne, ale przecież coś co ratuje życie nie może być złe.

Dr Dorota Rogowska- Szadkowska nie ma wątpliwości, że marihuana działa. – Stosowanie olejku mogło poprawić apetyt pacjentki i pozwolić na spokojny sen. Poza tym dawki morfiny zwiększano wolniej niż do tej pory. Przy przewlekłym bólu marihuana pozwala też chorym znaleźć sens życia – przekonuje ekspertka.

Lekarka przywołuje też tegoroczne publikacje Europejskiego Towarzystwa Badań nad Bólem. Mówią one jednoznacznie, że kiedy zawodzą konwencjonalne leki, można wspomagać się marihuaną.

Stosowanie medycznej marihuany jest już legalne m.in. w Czechach, Niemczech, Izraelu i USA. Od listopada również brytyjscy lekarze będą mogli wypisywać ją swoim pacjentom. Od roku takie leczenie jest możliwe także w Polsce, ale w praktyce procedura importu docelowego jest trudna i bardzo czasochłonna. – Można nie zdążyć – ocenia dr Rogowska-Szadkowska.

To m.in. dlatego przyjaciele oskarżonego postanowili zdobyć olejek z konopi na własną rękę. Początkowo zamierzali kupić go w Czechach, lecz obawiali się oszustwa. Poprosili więc o pomoc Andrzeja S., który od lat zajmował się m.in. ziołolecznictwem. Olejek dla matki przyjaciela zmieścił się w jednej strzykawce.

44-latka zatrzymano pod koniec stycznia w jego domu niedaleko Łęcznej. Policjanci znaleźli tam dwa namioty do uprawy roślin. Trafili również na kilkanaście krzaków konopi indyjskich. Andrzej S. na ponad pół roku trafił do aresztu.

Zarzucono mu, że sprzedawał oraz częstował marihuaną swojego brata. 44-latek nie przyznał się do tego. Śledczy postawili mu również zarzuty dotyczące produkcji suszu, nalewek i olejku z marihuany. Andrzejowi S. grozi do 15 lat więzienia. Sprawę rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Lublinie.

65 zł za gram. Marihuana medyczna w polskich aptekach

Po roku od nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków medyczna marihuana trafi w końcu do polskich aptek. Wcześniej leki mogły być sprowadzane indywidualnie w ramach importu docelowego dla konkretnego pacjenta, procedura trwała wiele miesięcy.

Konopie będą sprowadzane z zagranicy (w Polsce ich uprawa nadal jest nielegalna), a sam lek można przygotować w polskich aptekach. Pierwsza firma, która przeszła skomplikowaną procedurę rejestracji suszu, to Spectrum Cannabis z Kanady.
– Susz, który lada dzień trafi do polskich aptek, będzie służył do waporyzacji. Kanabinoidy są podgrzewane do 200 stopni Celsjusza – tłumaczy Tomasz Witkowski ze Spectrum Cannabis.

Kanadyjska firma zapewnia, że cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Refundacji do takich leków polskie prawo nie przewiduje. – Będziemy się też ubiegać o rejestrację medycznej marihuany w innych formach – zapowiada Witkowski.

– Jeśli pacjent będzie miał receptę od lekarza na taki lek, na pewno będzie mógł go u nas kupić – zapewnia Magdalena Kukułowicz-Sidziło, kierownik Apteki Vitamed w Zamościu.

Podobne zapewnienia usłyszeliśmy w aptece przy ul. Kołłątaja w Lublinie. – Jeśli będzie zapotrzebowanie na taki lek, na pewno go sprowadzimy z hurtowni. Nie zamawiamy tego typu preparatów z wyprzedzeniem, bo trudno przewidzieć jak będzie z ich sprzedażą. Takie są prawa rynku – usłyszeliśmy w aptece. (kp)

Pozostałe informacje

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Na 6 lipca zaplanowano pierwszą imprezę z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Jedna z czterech rund zostanie rozegrana w Lublinie.

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach
ZDJĘCIA
galeria

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach

Premiera filmu " Przysięga Ireny"  z udziałem twórców, odbyła się w środę w Chatce Żaka. Premiera polsko-kanadyjskiej produkcji w reżyserii Louise Archambaut, trafi do kin już 19 kwietnia. Fabuła dramatu wojennego oparta jest na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?
WIDEO

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?

Fani lubelskich sokołów obserwując gniazdo na kominie elektrociepłowni Wrotków zauważyli obcą samicę sokoła. To może być trop w zaginięciu Wrotki.

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

To sytuacja, której chyba jeszcze nie było. Aż czterech zawodników Orlen Oil Motoru będzie występować w cyklu Grand Prix. Do Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera dołączył na stałe jeszcze Dominik Kubera. Co więcej, w środę gruchnęła wieść, że podczas zawodów w Warszawie, które odbędą się 11 maja, z dziką kartą wystartuje dodatkowo Mateusz Cierniak!

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Posadzony z okazji 70-lecia uczelni dąb przezimował i teraz puszcza pierwsze wiosenne liście. Uczelnia ogłasza konkurs na imię dla niego.

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Nie żyje Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu

Nie żyje Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu

W środę, 17 kwietnia zmarł Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Miał 61 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

Włodawa

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

Włodawa

30,00 zł

Różne -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

palnik

Zamość

499,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

235,00 zł

Komunikaty