piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Pomóż znaleźć tablicę Marszałka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2005, 19:10

Jak wyglądała tablica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, która przed wojną zawisła na dworcu kolejowym w Lublinie? Co było na niej napisane? I gdzie ona teraz jest? Rozpoczynamy poszukiwania. Liczy się każdy sygnał.

- Jeśli uda nam się trafić na jakiś ślad, jeśli dowiemy się, jaka była treść wyryta na tablicy pamiątkowej, postaramy się, żeby jej kopia wróciła na swoje miejsce - zapowiada Zbigniew Wojciechowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta. Udało mu się już postawić na placu Litewskim pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.
Tablica zawisła w 1932 roku na pierwszym peronie dworca kolejowego w Lublinie, jeszcze za życia marszałka. To było 19 marca, w dzień imienin Józefa Piłsudskiego. Ufundowali ją członkowie Kolejowego Przysposobienia Wojskowego. Podobno była wmurowana w ścianę budynku dworca, ale dokładnych informacji na ten temat nie ma. Ci, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach, już nie żyją. Ich dzieci nie bardzo pamiętają, o czym opowiadali im rodzice. Do lubelskiego Związku Piłsudczyków docierają szczątkowe informacje.
- Wszystko wskazuje na to, że tablica przetrwała wojnę i okupację - mówi Tomasz Dyzma, prezes lubelskiego Związku Piłsudczyków. - Z naszych informacji wynika, że została usunięta w 1949 roku przez Urząd Bezpieczeństwa. Ale być może zrobili to jeszcze Niemcy podczas wojny. Przeszukaliśmy już archiwum kolejowe, ale nie znaleźliśmy niczego. Dlatego prosimy o pomoc Czytelników Dziennika.
Zadanie nie jest proste. - Przedwojenni piłsudczycy niewiele pamiętają - mówi Waldemar Karpiński, szef Informacji Naukowo-Technicznej z lubelskiego PKP. - My przeszukaliśmy każdy kąt. Ale może ktoś znajdzie w swoich domowych archiwach jakąś fotografię. Może ktoś wie, co się stało z tablicą.
Lubelscy piłsudczycy mają pewne podejrzenia. - Być może zdjęcia tablicy są w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej - zastanawia się Zbigniew Wojciechowski. - Może w Archiwum Państwowym albo w starych pismach w Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego. Ci, którzy tam pracują od lat, z pewnością orientują się, co zawierają ich zasoby. Jeśli znajdzie się ktoś, kto nam pomoże, będziemy bardzo szczęśliwi. Pamiątki po marszałku dla każdego piłsudczyka mają wielką wartość.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!