niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Pomysł na Błonia? Miasto szuka nowego projektanta. Nie dogadało się z architektami

Dodano: 30 sierpnia 2016, 19:12
Autor: Dominik Smaga

Miasto szuka nowego projektanta parku po fiasku rozmów ze zwycięzcą konkursu na pomysł na Błonia. Nie zgłasza się prosto do zdobywcy II miejsca, ale chce ofert od wszystkich autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac. Wybierze z nich nie ocenioną najwyżej ofertę, ale tę najtańszą. – To nie są przypadkowe firmy, one już znają Błonia – mówią urzędnicy

Kompletny projekt parku miasto miało zamówić u pracowni, która zwyciężyła w konkursie dla architektów. Startujące w nim zespoły miały na nowo obmyślić teren ciągnący się od Zamku wzdłuż al. Unii Lubelskiej, w tym Błonia. Główną nagrodą było 50 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w sprawie zlecenia na projekt. Z negocjacji nic nie wyszło, bo strony nie dogadały się co do zapłaty: zwycięzcy chcieli 720 tys. zł, miasto godziło się na 200 tys. Po klapie rozmów Ratusz zapowiadał, że z parku nie rezygnuje i poszuka projektanta od nowa.

Wczoraj te zapowiedzi się ziściły. Miasto zaprosiło do złożenia ofert cenowych wszystkich, którzy w konkursie dostali nagrody lub wyróżnienia. To łącznie dziewięć podmiotów: zdobywcy I, II i III miejsca oraz sześć pracowni z wyróżnieniami.

Dlaczego urzędnicy nie zwrócili się bezpośrednio do pracowni z II miejsca? Ratusz tłumaczy, że zlecając projekt w trybie zapytania ofertowego nie może zwrócić się do jednej tylko firmy, stąd zaproszenie do większej liczby pracowni.

– Pisma wysłaliśmy do tych firm, bo znają już Błonia – tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – To doceniony skład, nie są to przypadkowe firmy bez pomysłu.

Na oferty miasto będzie czekać do południa 15 września. Potem wybierze najtańszą i to u niej zamówi dokumentację. Ma ona powstać w dwóch etapach. Najpierw powinna być gotowa wstępna koncepcja, która trafi pod konsultacje społeczne. Na jej podstawie ma być sporządzony ostateczny projekt. – Chcemy go mieć w drugim kwartale przyszłego roku – mówi rzeczniczka. Kolejnym etapem ma być przetarg na zagospodarowanie Błoni.

Jak ma się zmienić ten teren? Według wczorajszych, oficjalnych zapowiedzi Ratusza, nadrzędny jest zakaz ingerencji w panoramę Starego Miasta i zamkowego wzgórza, które mają być wyeksponowane. Dla użytkowników parku najważniejsza ma być zieleń: wycinka drzew powinna być ograniczona do minimum, zaś nowa roślinność (najwyżej „średniowysoka”) może oddzielać park od ruchliwej al. Unii Lubelskiej. Projekt przewidywać ma również miejsca na wypoczynek, gastronomię, kulturę, sport czy edukację.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 sierpnia 2016 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam prośbę. Przy projektowaniu warto pomyśleć o wybiegu dla psów, takim jakie miasto wygospodarowało już w kilku miejscach w naszym mieście. Pozdrawiam)))
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2016 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za paranoja, WYPOCZYNEK-mamy Zalew Zemborzycki, Pojezierze, Las co prawda nie Vegas ale Dąbrowa i tam ma być wypoczynek. SPORT-to na stadiony. EDUKACJA - to mnie powala od tego są szkoły, uczelnie, domy kultury. KULTURA i GASTRONOMIA a to jak najbardziej. NAJNIŻSZA CENA -co oznacza bylejakość i byle co. Tereny nie powinny być "zalesiane" jak chcą urzędnicy bo nie oni są od tego jak i od sugestii od tego są mieszkańcy miasta bo oni najlepiej "czują bluesa" tego miasta i oni wiedzą co tam należałoby wybudować. Moja sugestia dla urbanistów i architektów jest taka aby tam zaprojektować amfiteatr(z ruchomym dachem" choćby z plandeki), gastronomię,parkingi, oraz resztę na tereny zielone.
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2016 o 07:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A parking zamkowy dalej będzie parkingiem.
Rozwiń
wujek dobra rada
wujek dobra rada (30 sierpnia 2016 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Życzę tej ekipie, żeby jak najszybciej odeszła z ratusza i nie szkodziła więcej miastu, jego mieszkańcom i turystom. Kolejny, irracjonalny pomysł. Na Błoniach powinien być amfiteatr, który zbierałby różne estrady, sportivale, boiska do piłki plażowej, itp. To, co teraz władze miasta wyprawiają z Placem Zamkowym, jest zaprzeczeniem logiki i zdrowego rozsądku. Najbardziej idiotyczne, że kiedy na Placu Zamkowym robi się estradę, ludzie, mający odjechać busem z Placu Zamkowego na lotnisko, nie wiedzą, skąd mają jechać. To ma być logistyka i rzetelna informacja turystyczna? Czy władze Lublina nie mają w tej chwili innych problemów, tylko biorą się za rzecz nikomu w tej chwili niepotrzebną? Zostawcie błonia następnej ekipie - ona będzie wiedziała, jak właściwie zagospodarować tę przestrzeń. Wojciech Górski.
Daj juz sobie spokój frustracie. I tak nikt nie zwraca uwagi na twój bełkot.
Rozwiń
Gość
Gość (30 sierpnia 2016 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja już wiem kto wygra, Te misie od tego obrzydlistwa zwanego centrum spotkania multikuti.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!