czwartek, 25 maja 2017 r.

Lublin

Pomyślne loty ryckich gołębi

Dodano: 20 maja 2003, 15:14

Zaledwie 80 minut potrzebowały najlepsze gołębie pocztowe na przelot prawie 140 km z Sochaczewa do Ryk. Dwie imprezy tego typu z okazji Dni Ryk zorganizował miejscowy Oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Sprzyjające warunki do lotu (silny wiatr w skrzydła) miały gołębie tylko w minioną niedzielę. W Sochaczewie o godz. 6 rano wypuszczono ich około 600. Pierwszy w swoim gołębniku zameldował się już o godz. 7.20. Jego właścicielem jest Kazimierz Sobolewski ze Swatów. Dwa następne miały czas minimalnie gorszy. Należą do Tadeusza Boguckiego i Tadeusza Wójtowicza z Baranowa.
Pierwszy lot odbył się 1 maja. W Sochaczewie wypuszczono wtedy około tysiąca gołębi. Mimo silnego bocznego wiatru i deszczu, najlepsze gołębie w swoich gołębnikach „zameldowały się” po dwóch godzinach. Właścicielem najszybszego z nich są Waldemar Pieńkosz i Mirosław Nowicki z Ryk. Ich gołąb zajął także trzecią lokatę w końcowej klasyfikacji. Natomiast na drugim miejsce uplasował się gołąb należący do T. Wójtowicza z Baranowa.
Niestety, około 20 procent gołębi nie wróciło jeszcze do swoich gniazd. Pozostałe o ile nie zostały schwytane przez drapieżniki, zapewne szukają jeszcze drogi do domu.
Rycki oddział prowadzi także całoroczną klasyfikację pięciu najlepszych ptaków. Obecnie, po dwóch imprezach zorganizowanych w tym roku, prowadzą gołębie duetu W. Pieńkosz – M. Nowicki. Na drugim miejscu jest gołąb Bogdana Kwiatkowskiego (Ryki), a na trzecim T. Wójtowicz.
– Nasz Oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych jest jednym z 12 na Lubelszczyźnie – informuje jego prezes Dariusz Piwoński. – Obecnie liczy on 52 członków, zamieszkałych w gminach Baranów, Kłoczew, Nowodwór, Ułęż i Ryki. W tym roku ich gołębie startować będą w 14 imprezach Kolejny lot zaplanowany jest już w najbliższą niedzielę. Tym razem gołębie wystartują z Kutna i będą miały do pokonania około 200 km. Natomiast 26 lipca przewidywany jest start w niemieckim Magdeburgu. W tym przypadku trasa wynosić będzie około 730 km. Imprezy rozpoczynające się poza granicami naszego kraju organizowane są przez lubelski zarząd okręgu naszej organizacji.
Hodowcy gołębi pocztowych z ryckiego oddziału mają już na swoim koncie wiele osiągnięć. W lipcu 1999 r. trasę Rotterdam – Ryki, długości około 1300 km, najszybciej przeleciał gołąb K. Sobolewskiego (Swaty). Natomiast w ubiegłym roku gołąb T. Wójtowicza (Baranów) trasę Hannower – Baranów pokonał w ciągu 25 godz.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24