niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Pomyślne loty ryckich gołębi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 maja 2003, 15:14

Zaledwie 80 minut potrzebowały najlepsze gołębie pocztowe na przelot prawie 140 km z Sochaczewa do Ryk. Dwie imprezy tego typu z okazji Dni Ryk zorganizował miejscowy Oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Sprzyjające warunki do lotu (silny wiatr w skrzydła) miały gołębie tylko w minioną niedzielę. W Sochaczewie o godz. 6 rano wypuszczono ich około 600. Pierwszy w swoim gołębniku zameldował się już o godz. 7.20. Jego właścicielem jest Kazimierz Sobolewski ze Swatów. Dwa następne miały czas minimalnie gorszy. Należą do Tadeusza Boguckiego i Tadeusza Wójtowicza z Baranowa.
Pierwszy lot odbył się 1 maja. W Sochaczewie wypuszczono wtedy około tysiąca gołębi. Mimo silnego bocznego wiatru i deszczu, najlepsze gołębie w swoich gołębnikach „zameldowały się” po dwóch godzinach. Właścicielem najszybszego z nich są Waldemar Pieńkosz i Mirosław Nowicki z Ryk. Ich gołąb zajął także trzecią lokatę w końcowej klasyfikacji. Natomiast na drugim miejsce uplasował się gołąb należący do T. Wójtowicza z Baranowa.
Niestety, około 20 procent gołębi nie wróciło jeszcze do swoich gniazd. Pozostałe o ile nie zostały schwytane przez drapieżniki, zapewne szukają jeszcze drogi do domu.
Rycki oddział prowadzi także całoroczną klasyfikację pięciu najlepszych ptaków. Obecnie, po dwóch imprezach zorganizowanych w tym roku, prowadzą gołębie duetu W. Pieńkosz – M. Nowicki. Na drugim miejscu jest gołąb Bogdana Kwiatkowskiego (Ryki), a na trzecim T. Wójtowicz.
– Nasz Oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych jest jednym z 12 na Lubelszczyźnie – informuje jego prezes Dariusz Piwoński. – Obecnie liczy on 52 członków, zamieszkałych w gminach Baranów, Kłoczew, Nowodwór, Ułęż i Ryki. W tym roku ich gołębie startować będą w 14 imprezach Kolejny lot zaplanowany jest już w najbliższą niedzielę. Tym razem gołębie wystartują z Kutna i będą miały do pokonania około 200 km. Natomiast 26 lipca przewidywany jest start w niemieckim Magdeburgu. W tym przypadku trasa wynosić będzie około 730 km. Imprezy rozpoczynające się poza granicami naszego kraju organizowane są przez lubelski zarząd okręgu naszej organizacji.
Hodowcy gołębi pocztowych z ryckiego oddziału mają już na swoim koncie wiele osiągnięć. W lipcu 1999 r. trasę Rotterdam – Ryki, długości około 1300 km, najszybciej przeleciał gołąb K. Sobolewskiego (Swaty). Natomiast w ubiegłym roku gołąb T. Wójtowicza (Baranów) trasę Hannower – Baranów pokonał w ciągu 25 godz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!