środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Popływaj sobie środkiem miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 maja 2007, 18:58

Już w wakacje będzie można spłynąć od Prawiednik aż do Dworku Grafa. Miasto kupi nowe kajaki, przy Bystrzycy powstaną przystanie kajakowe.

Sama rzeka zostanie oczyszczona. Będzie jak przed wojną

Właśnie rozpoczęły się prace by to wszystko przygotować. W skład zespołu, który pracuje nad udostępnieniem Bystrzycy kajakarzom weszli przedstawiciele Urzędu Miasta, lubelskiego inspektoratu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który będzie koordynował prace.
- Zamierzamy stworzyć dwie trasy kajakowe - wyjaśnia Mariusz Szmit, dyrektor ośrodka. - Pierwsza obejmie odcinek Bystrzycy od Prawiednik do ośrodka Wrotków na Zalewie Zemborzyckim.
Druga zacznie się na rzece w okolicach tamy przy zalewie i będzie biegła przez całe miasto.
- Chcemy, żeby kajakarze mogli dopłynąć aż do Dworku Grafa - tłumaczy Szmit. - Problemem jest fragment Bystrzycy przy cukrowni, gdzie trzeba przenosić kajaki. Jeżeli uda się zorganizować takie przenoszenie, trasa będzie naprawdę długa.

- To około 2 godzin pływania - mówi Leszek Daniewski, który od dwudziestu lat pływa na Bystrzycy. - O ile 1,5-godzinny odcinek od Prawiednik do zalewu jest praktycznie gotowy dla kajakarzy, o tyle fragment przez miasto wymaga dużo pracy.
Chodzi przede wszystkim o oczyszczenie koryta rzeki. - Pod niektórymi mostami są jeszcze pozostałości z ich budowy - tłumaczy Daniewski. - Tym ma się zająć Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który będzie także dbał o stałe utrzymanie drożności koryta - odpowiada dyrektor Szmit.
Na Bystrzycy powstaną trzy przystanie dla kajakarzy: w Prawiednikach, przy tamie i w okolicach Dworku Grafa. Czwartym przystankiem dla wodniaków będzie ośrodek na Wrotków na zalewie. To tu znajdzie się wypożyczalnia kajaków dla wszystkich chętnych do korzystania z wód Bystrzycy. MOSiR ma w tym roku kupić kilkadziesiąt nowych kajaków.
Pierwsi amatorzy pływania wsiądą do nich w lipcu. Wtedy rusza spływy od Prawiednik do zalewu. Odcinek od tamy do Dworku Grafa ma być gotowy na sierpień.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!