poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Lublin

Poproszę o zasiłek

Dodano: 27 grudnia 2001, 19:55
Autor: Ewa Stępień

Tylko jeden dzień na rejestrację w urzędzie pracy mają bezrobotni, którzy chcą dostawać w przyszłym roku zasiłki przedemerytalne i nie zmniejszone świadczenia przedemerytalne.

Od Nowego Roku nie będzie zasiłków przedemerytalnych, a świadczenia przedemerytalne zostaną obniżone z 90 proc. do 80 proc. emerytury. Jeżeli ktoś, komu przysługuje świadczenie przedemerytalne, zarejestruje się w tym roku to weźmie np. 800 zł. Jeżeli zarejestruje się zaś po Nowym Roku, dostanie 720 zł.
Wszystko po to, aby wydać mniej z budżetowych pieniędzy. Osoby, które zarejestrują się w urzędzie pracy w tym roku, dostawać będą zarówno zasiłki przedemerytalne, jak i świadczenia w starej wysokości. Nic dziwnego, że groźba zaostrzenia przepisów ściągnęła do pośredniaków tłumy interesantów. Wczoraj w potężnej kolejce do rejestracji Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie stały dziesiątki osób, które chciały skorzystać ze starych przepisów. - Pracowałem w Daewoo - mówi Stanisław Wójcik. - Na jesieni zwolnili mnie w ramach zwolnień grupowych. Chorowałem, więc nie mogłem się od razu zarejestrować. Ale kiedy w ubiegłym tygodniu usłyszałem o zmianie przepisów, przyszedłem tu. Chcę się zarejestrować jeszcze w tym roku, żeby dostawać zasiłek przedemerytalny w przyszłym roku.
Po szansę na większe pieniądze stała wczoraj w kolejce także Janina Kulka. - Chociaż do emerytury zostało mi 9 miesięcy, Telekomunikacja zwolniła mnie 21 grudnia - powiedziała. - Mam 35 lat pracy. Specjalnie przyszłam zarejestrować się jeszcze w starym roku, żeby dostać większe świadczenie. Zawsze to parę groszy więcej na życie.
Jak zauważa Tadeusz Paszkowski, kierownik MUP w Lublinie, prawdziwe oblężenie interesantów urząd przeżywał tuż po wyborach, czyli jesienią. - Tak naprawdę o zmianach w ustawie wiadomo było już od dawna, dlatego przez cały rok obserwowaliśmy zwiększoną zgłaszalność bezrobotnych ubiegających się o zasiłki i świadczenia przedemerytalne - powiedział.

Skubanie bezrobotnych

Od 1 stycznia 2002 roku zamiast zasiłków przedemerytalnych
i świadczeń przedemerytalnych wprowadzone zostanie jedno
- świadczenie przedemerytalne. Osoby, które nabyły już prawo do zasiłku w tym roku, a także do większego świadczenia, zachowają do nich prawo także po 1 stycznia. Od przyszłego roku trudniej też będzie otrzymać świadczenie przedemerytalne.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!