czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Poproszę o zasiłek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 grudnia 2001, 19:55
Autor: Ewa Stępień

Tylko jeden dzień na rejestrację w urzędzie pracy mają bezrobotni, którzy chcą dostawać w przyszłym roku zasiłki przedemerytalne i nie zmniejszone świadczenia przedemerytalne.

Od Nowego Roku nie będzie zasiłków przedemerytalnych, a świadczenia przedemerytalne zostaną obniżone z 90 proc. do 80 proc. emerytury. Jeżeli ktoś, komu przysługuje świadczenie przedemerytalne, zarejestruje się w tym roku to weźmie np. 800 zł. Jeżeli zarejestruje się zaś po Nowym Roku, dostanie 720 zł.
Wszystko po to, aby wydać mniej z budżetowych pieniędzy. Osoby, które zarejestrują się w urzędzie pracy w tym roku, dostawać będą zarówno zasiłki przedemerytalne, jak i świadczenia w starej wysokości. Nic dziwnego, że groźba zaostrzenia przepisów ściągnęła do pośredniaków tłumy interesantów. Wczoraj w potężnej kolejce do rejestracji Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie stały dziesiątki osób, które chciały skorzystać ze starych przepisów. - Pracowałem w Daewoo - mówi Stanisław Wójcik. - Na jesieni zwolnili mnie w ramach zwolnień grupowych. Chorowałem, więc nie mogłem się od razu zarejestrować. Ale kiedy w ubiegłym tygodniu usłyszałem o zmianie przepisów, przyszedłem tu. Chcę się zarejestrować jeszcze w tym roku, żeby dostawać zasiłek przedemerytalny w przyszłym roku.
Po szansę na większe pieniądze stała wczoraj w kolejce także Janina Kulka. - Chociaż do emerytury zostało mi 9 miesięcy, Telekomunikacja zwolniła mnie 21 grudnia - powiedziała. - Mam 35 lat pracy. Specjalnie przyszłam zarejestrować się jeszcze w starym roku, żeby dostać większe świadczenie. Zawsze to parę groszy więcej na życie.
Jak zauważa Tadeusz Paszkowski, kierownik MUP w Lublinie, prawdziwe oblężenie interesantów urząd przeżywał tuż po wyborach, czyli jesienią. - Tak naprawdę o zmianach w ustawie wiadomo było już od dawna, dlatego przez cały rok obserwowaliśmy zwiększoną zgłaszalność bezrobotnych ubiegających się o zasiłki i świadczenia przedemerytalne - powiedział.

Skubanie bezrobotnych

Od 1 stycznia 2002 roku zamiast zasiłków przedemerytalnych
i świadczeń przedemerytalnych wprowadzone zostanie jedno
- świadczenie przedemerytalne. Osoby, które nabyły już prawo do zasiłku w tym roku, a także do większego świadczenia, zachowają do nich prawo także po 1 stycznia. Od przyszłego roku trudniej też będzie otrzymać świadczenie przedemerytalne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!