sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Poradzą przez cztery miesiące

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 września 2002, 19:36
Autor: Ewa Stępień

Minister zdrowia powołał w sobotę swoich czterech członków do Rady LRKCh. Jej przewodniczący Zbigniew Rachel zapowiada, że nie będzie zmian w polityce kasy chorych oraz zmian w zarządzie.

Nic dziwnego, bo członkowie rady – czterej powołani przez ministra oraz trzej przez Sejmik Wojewódzki – byli w jej poprzednim składzie.
Przed Radą LRKCh tylko cztery miesiące pracy. Od nowego roku w miejsce kas chorych wejdzie Fundusz Ochrony Zdrowia i wybory do jego władz zaczną się od nowa.
Kasy chorych, a zarazem ich rady, działają od 1999 r. Pierwsza Rada LRKCh była 17-osobowa (SLD–PSL), a przewodniczył jej prof. Leszek Wdowiak. Na czele zarządu kasy stała wówczas dyr. Krystyna Radecka (SLD). Nie schodziła z pierwszych stron gazet. Zawsze znajdował się ktoś, z kim jej konflikt stawał się głośny. A to protestujące pielęgniarki, rozbijające przed jej gabinetem obóz; a to Zdzisław Podkański, poseł PSL, zarzucający jej windowanie zarobków i arogancję. Jesienią 2000 r. poseł zaatakował zarząd kasy, mówiąc, że ten utracił zdolności kierownicze i źle gospodaruje pieniędzmi. Radecka odpierała ataki, twierdząc, że poseł mści się na niej, bo nie chciała zatrudnić jego protegowanej.
Spór między nimi był przyczyną konfliktu na linii SLD–PSL w Radzie LRKCh. Aby mieć problem z głowy, Sejmik Województwa, pod naciskiem polityków z prawa i lewa, odwołał radę. A w styczniu 2001 r. powołał inną, już 9-osobową, pod przewodnictwem Zbigniewa Rachela. Dyr. Radecka podała się do dymisji. Kilka miesięcy później NIK oraz Urząd Kontroli Skarbowej wykryły nieprawidłowości w kasie za czasów jej urzędowania – nieuzasadnione zatrudnienia, wysokie premie dla zarządu, łamanie dyscypliny budżetowej.
Radecką zajęła się komisja orzekająca w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Kancelarii Premiera. W lutym tego roku ukarała ją upomnieniem. Radeckiej nie przeszkodziło to jednak w dalszej karierze. Jest teraz zastępcą dyrektora w Biurze Rozliczeń Międzynarodowych w Warszawie.
Po Radeckiej dyrektorem LRKCh został Adam Borowicz, który przyszedł ze SPSK nr 1 w Lublinie. Zredukował zatrudnienie, zreformował siatkę płac, zabrał pracownikom ryczałty, zmniejszył zadłużenie. Ale i on nie ustrzegł się wpadki: chodzi o głośny wyjazd na sponsorowane szkolenie do RPA, na które Borowicz pojechał wraz z innymi dyrektorami kas chorych. Rada LRKCh nie ukarała go za podróż nawet upomnieniem, choć niektórzy stracili za to stanowiska.

Twarze te same

Członkowie Rady LRKCh powołani przez ministra: Zbigniew Rachel, Jan Dawidowski, Józef Majkutewicz, Henryk Marczyński. Członkowie powołani w lipcu przez Sejmik Województwa Lubelskiego: Bogusław Kozar, Stanisław Roczkowski, Antoni Pieniążek. Wszyscy wywodzą się z SLD i PSL. Rada kasy chorych uchwala statut, plan finansowy, powołuje i odwołuje dyrektora.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!