Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2017 r.
11:32

Poroniłaś albo urodziłaś martwe dziecko? Dostaniesz ankietę. "Czy chcesz porozmawiać z osobą duchowną?"

440 27 A A

Kiedy utracisz ciążę, przyniosą ci ankietę i zapytają, czy potrzebujesz księdza albo czy chciałabyś dostać „jakąś formę pamiątki po dziecku”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ankieta jest jednym z elementów dokumentu „Niekorzystne zakończenie ciąży” – rekomendacje dla personelu medycznego oddziałów ginekologiczno-położniczych w województwie lubelskim. Dotyczy postępowania z pacjentkami, które poroniły, urodziły martwe dzieci albo ich dzieci zmarły tuż po porodzie. Na podstawie ankiet szpitale będą prowadzić statystyki dotyczące m.in. liczby kobiet, które skorzystały ze wsparcia księdza lub psychologa.

W kwestionariuszu ankiety, która ma wypełniać personel, znajdujemy m.in. takie pytania:

• Czy życzy sobie Pani porozmawiać z: osobą bliską; psychologiem; osobą duchowną?
• Czy chciałaby Pani zobaczyć dziecko?
• Czy chciałaby Pani otrzymać jakąś formę pamiątki po dziecku np.: opaskę, karteczki z inkubatora?

– Nie wiem, jak można myśleć o jakiś ankietach w chwili, kiedy umiera ci dziecko – oburza się pani Anna, która straciła syna na początku piątego miesiąca ciąży. – Moim zdaniem powinno być tak, że jeśli kobieta potrzebuje rozmowy z psychologiem lub z księdzem, to powinno jej się to umożliwić. Ale nie narzucać. W szpitalu brakowało mi wsparcia i zrozumienia oraz normalnej ludzkiej rozmowy.

Dla dobra kobiet

Dokument, który prawdopodobnie w marcu trafi do szpitali w Lubelskiem, powstał z inicjatywy wojewody lubelskiego, Przemysława Czarnka (PiS).

– Do wojewody docierały nieformalne sygnały od rodziców. Widać było, że dla wielu osób takie kwestie są ważne. Stąd potraktowanie tej sprawy priorytetowo – wyjaśnia Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

Rekomendacje zostały opracowane przez lekarzy, psychologów i duchownego pod kierunkiem wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii dr. hab. n. med. Marka Gogacza.

– To cenne uzupełnienie postępowania medycznego o pomoc psychologiczną i organizacyjną, dotyczące np. praw, jakie przysługują takim kobietom, czy kwestii pochówku – mówi dr Gogacz. – Kobiety w takich chwilach odczuwają żal, smutek, ale też mają postawę roszczeniową, pretensje do siebie albo otaczającego je świata. Wsparcie jest w takich chwilach niezbędne.

Wojewódzki konsultant dodaje, że zbieranie ankiet nie będzie obowiązkowe. – Jeśli kobieta odmówi jej wypełnienia, nikt nie będzie jej do tego zmuszał, a decyzja w sprawie zbierania statystyk będzie należała do szpitala – mówi dr Gogacz.

Do czego ma służyć gromadzenie takich danych? – Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie są oczekiwania ze strony pacjentek – tłumaczy dr Gogacz.

Władza przekracza uprawnienia

– Nie widzę tu dobrych intencji i rzekomej chęci pomocy kobietom, ale kolejną próbę kontroli i narzucania światopoglądu przez władzę, co jest przekroczeniem jej uprawnień – komentuje Kamila Ferenc, prawniczka i koordynatorka Zespołu Prawnego Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Dodaje, że dostęp do informacji o wsparciu psychologicznym czy duchowym powinien być na tyle powszechny, by nie było potrzeba do tego żadnych ankiet.

– Projekt narusza też prawo pacjenta do poszanowania godności i intymności oraz tajemnicy lekarskiej. Lekarz może zbierać niektóre informacje o pacjencie na potrzeby leczenia, ale nie ma prawa wynosić danych wrażliwych na zewnątrz. W tym przypadku dostęp do takich danych będzie bardzo łatwy – zauważa Ferenc.

– Sama idea jest słuszna, bo oferuje psychologiczne wsparcie kobiecie. Duże wątpliwości budzi jednak fakt ewidencjonowania danych na temat kobiet, które skorzystały np. z pomocy księdza. Komu i do czego mają służyć takie statystyki? – pyta z kolei Dorota Wójcik, prezes Fundacji Wolność od Religii. – Dane dotyczące spraw związanych z religią są danymi wrażliwymi, więc nie wyobrażam sobie, żeby personel medyczny miał mieć do nich dostęp.

Zdaniem Kamili Ferenc, potrzebna będzie akcja edukacyjna, żeby pacjentki miały świadomość, że mogą odmówić wypełnienia ankiety.

Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Niunia / 11 lutego 2017 o 09:12
Ale co to za pytania?Jak chce to chyba umie porozmawiac z bliskimi?Po co pytac o to.A jak chce ksiedza lub psychologa przecież bez ankiety może o to poprosić.Wiem co mówię,bo byłam na ginekologii na Jaczewskiego
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 10 lutego 2017 o 13:44
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
gość / 10 lutego 2017 o 08:59
Ankietami chcą zastąpić swoją nieudolność, beznadziejność w podejmowaniu decyzji i niekompetencję !!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 23:34
Przemysław Czarnka nie znam typa ale musi mieć nieźle dziwnie w głowie poukładane
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 17:56
Takie ankiety w szpitalu są niczym innym jak wchodzenie z butami obcych w życie kobiet ,kobiety sobie dadzą rady z różnymi sprawami prywatnymi a głównie z poronieniem czy urodzeniem dziecka martwego beż niczyjej pomocy nie bądzcie tak zainteresowani naszymi problemami a zwłaszcza kler i ginekolog z klauzulą sumienia swoim życiem się zajmijcie kobity macie prawo odmówić wypełnia tej ankiety.
Avatar
gość / 9 lutego 2017 o 16:58
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 16:14
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierząc... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:25
Czy tak kobieta widział ankietę?? Pytanie czy chce pani porozmawiać z osobą bliską, psychologiem lub osobą duchowną odp tak/nie/nie wiem to narzucanie???!!!!!!!!!!!!! co za debilizm!!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:15
KTO WYMYŚLA TAKIE GŁUPIE ANKIETY????????????????????
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:11
Osoba duchowna w tej ankiecie jest na 3 miejscu, ale tytuł musi być taki, aby jednych drażnił, drugich podkręcał, bo wygląda jak narzucenie kogoś kto przecież pojęcia nie ma o tym, czym jest utrata dziecka.
Avatar
Niunia / 11 lutego 2017 o 09:12
Ale co to za pytania?Jak chce to chyba umie porozmawiac z bliskimi?Po co pytac o to.A jak chce ksiedza lub psychologa przecież bez ankiety może o to poprosić.Wiem co mówię,bo byłam na ginekologii na Jaczewskiego
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 10 lutego 2017 o 13:44
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
gość / 10 lutego 2017 o 08:59
Ankietami chcą zastąpić swoją nieudolność, beznadziejność w podejmowaniu decyzji i niekompetencję !!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 23:34
Przemysław Czarnka nie znam typa ale musi mieć nieźle dziwnie w głowie poukładane
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 17:56
Takie ankiety w szpitalu są niczym innym jak wchodzenie z butami obcych w życie kobiet ,kobiety sobie dadzą rady z różnymi sprawami prywatnymi a głównie z poronieniem czy urodzeniem dziecka martwego beż niczyjej pomocy nie bądzcie tak zainteresowani naszymi problemami a zwłaszcza kler i ginekolog z klauzulą sumienia swoim życiem się zajmijcie kobity macie prawo odmówić wypełnia tej ankiety.
Avatar
gość / 9 lutego 2017 o 16:58
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak
w płaceniu kasy co miesiąc a na leczenie brak rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 16:14
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierzący i chce z księdzem porozmawiać, to w czym jest problem?
Nie, nie "dostaniesz" ankiety. Ktoś do ciebie przyjdzie i zada ci pytania. Formularz jest wypełniany przez personel medyczny. Nie ma to jak zrobić g*wnoburzę z niczego. Szpital chce ludziom pomóc, zostaje opluty przez ludzi, którzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. I nie, nie widzę nic złego w prowadzeniu statystyk. Takie rzeczy mogą na przykład służyć do uzasadnienia zatrudnienia psychologa na wydziale, albo upewnienia się, że duchowny będzie mógł przyjść porozmawiać z tymi kobietami, które tego chcą. Więc jeśli ktoś jest wierząc... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:25
Czy tak kobieta widział ankietę?? Pytanie czy chce pani porozmawiać z osobą bliską, psychologiem lub osobą duchowną odp tak/nie/nie wiem to narzucanie???!!!!!!!!!!!!! co za debilizm!!!
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:15
KTO WYMYŚLA TAKIE GŁUPIE ANKIETY????????????????????
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 15:11
Osoba duchowna w tej ankiecie jest na 3 miejscu, ale tytuł musi być taki, aby jednych drażnił, drugich podkręcał, bo wygląda jak narzucenie kogoś kto przecież pojęcia nie ma o tym, czym jest utrata dziecka.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 12

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 38 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 228 50

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 60 64

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 21 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 19 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!