środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Portret woj. lubelskiego. Zniknęło 22,5 tys. osób, jesteśmy coraz starsi

Dodano: 19 lipca 2015, 15:17
Autor: ask

GUS wyliczył, że w województwie lubelskim znajduje się 178,1 tys. gospodarstw rolnych (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
GUS wyliczył, że w województwie lubelskim znajduje się 178,1 tys. gospodarstw rolnych (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie raport „Portrety polskich regionów 2015”. Jak wypadło w nim Lubelskie?

Nasz region rolnictwem stoi. GUS wyliczył, że w województwie lubelskim znajduje się 178,1 tys. gospodarstw rolnych. Dużo, ale i tak aż o 5,4 proc. mniej niż w 2010 r. Aż o 4,7 proc. wzrosła za to ich wielkość i wynosi 8,89 ha (w całej Polsce to średnio 11,54 ha).

Między innymi ze względu na rolniczy charakter i stosunkowo małą liczbę dużych miast województwo lubelskie jest jednym z najsłabiej zaludnionych (po Podkarpaciu i Podlasiu) regionów w Polsce. W 2013 r. mieszkało tu 2,2 mln osób. Gęstość zaludnienia wyniosła 86 osób na 1 km2 (w kraju to 123 osoby). Najmniej, bo tylko 51 osób na 1 km2 zamieszkiwało w powiecie bialskim. Najwięcej, 169 osób w podregionie lubelskim. Co więcej lubelskie należy do grupy czterech województw, w których ponad połowa ludności mieszka na wsi. Dlatego wskaźnik urbanizacji stawia nas na odległym 14 miejscu w Polsce.

W ciągu trzech ostatnich badanych przez GUS lat liczba ludności regionu zmniejszyła się o 22,5 tys. osób, czyli o 1 procent. Wszystko za sprawą znacznie powiększającej się migracji zarówno zewnętrznej (do innych części Polski lub za granicę) jak i wewnętrznej (zwykle do największego miasta regionu). Najwięcej osób opuściło powiat puławski.

– To tendencja, która jednocześnie cieszy mnie i martwi – przyznaje Jan Ziomka, członek zarządu powiatu puławskiego. – W mojej rodzinie mam przykłady kilku osób, który wyjechały za chlebem. To dobrze, że miały taką możliwość i wykorzystały szansę na godne życie. Smutne jest to, że wyjeżdżają głównie osoby bardzo dobrze wykształcone. Jako samorządowcowi jest mi z tego powodu po prostu przykro. Powiat ma jednak małe możliwości zmiany tej tendencji.

W woj. lubelskim wciąż spada też przyrost naturalny. Największy (-2,7 proc.) odnotowały powiaty chełmski i zamojski. – To dowód na to, że młodzi ludzie wyjeżdżają ze swoich rodzinnych domów, a wieś się starzeje. Starzy rodzić dzieci nie będą – zauważa Jerzy Zawadzki, sekretarz powiatu zamojskiego. – Tej tendencji zatrzymać już chyba się nie da. Musimy za to robić jak najwięcej, by młodzi przenosili się najdalej do miast swoich regionów, a nie wyjeżdżali z dala od rodzinnych domów.

Jak zaobserwował GUS, w woj. lubelskim rośnie liczba osób powyżej 65 lat (wzrost o ponad 6 procent w ciągu ostatnich trzech badanych lat). To tendencja prognozowana także na następne lata. W roku 2050 liczba osób w tzw. wieku poprodukcyjnym ma się zwiększyć o kolejne 10 procent.

SONDA
Liczba głosów: 800

Jak ci się mieszka w woj. lubelskim?

40.25 %
Dobrze
36.75 %
Źle
19.63 %
Już stąd wyjechałem(am)
3.38 %
Wyjechałem(am) ale niedługo wrócę
Gość
qwerty
Zamościanka
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 lipca 2015 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ile osób wyjechało bez meldunku...
Rozwiń
qwerty
qwerty (21 lipca 2015 o 01:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tzn. Rozwiń. Podaj argumenty.

Nie będę ci nic wyjaśniał. To nie licuje z moim poziomem  umysłowym. Poproś kogoś innego, to może ci wyjaśni.

Rozwiń
Zamościanka
Zamościanka (21 lipca 2015 o 00:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja na nikogo nie czekam. Mniej smrodu, mniejsze skażenie środowiska.

Haahahaa. Jak ja to lubię jak 2 wiochy napier***ają się między sobą.

Próbujesz się dowartościować chamie lubelski co ci słoma z butów wystaje. Faktycznie Lublin metropolia. Wielkie miasto. Żyć w nim i nie umierać...

Rozwiń
Janusz z Lublina
Janusz z Lublina (20 lipca 2015 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co za bzdury!

Tzn. Rozwiń. Podaj argumenty.

Rozwiń
lubelak
lubelak (20 lipca 2015 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mowa jest o powiatach ziemskich (Chełm i Zamość to powiaty grodzkie). Jedno z drugim absolutnie się nie wyklucza. Mogła wzrosnąć liczba mieszkańców Zamościa przy jednoczesnym spadku liczby mieszkańców powiatu ziemskiego zamojskiego. Albo inaczej wszędzie był spadek (w Zamościu, w Chełmie, w powiatach ziemskich zamojskim i chełmskim), ale w przypadku Zamościa był mniejszy niż w przypadku  Chełma i tym samym Zamość wskoczył na drugą pozycję w województwie. Zresztą różnica pomiędzy oboma miastami jest minimalna (170 osó B).

Haahahaa. Jak ja to lubię jak 2 wiochy napier***ają się między sobą.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!