Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 sierpnia 2012 r.
19:33
Edytuj ten wpis

Poseł Ruchu Palikota: Trzeba odzyskać skarby zrabowane w czasie potopu

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 13 A A
– Dzięki mojej akcji Hiszpanie dowiedzieli się, jak finansowaliśmy ich wojsko w XVI wieku. Świat usł
– Dzięki mojej akcji Hiszpanie dowiedzieli się, jak finansowaliśmy ich wojsko w XVI wieku. Świat usł

Polska nie powalczy o pieniądze pożyczone Hiszpanom przez Bonę. Poseł Marek Poznański chce teraz odebrać to, co zrabowali Szwedzi w czasach potopu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Marek Poznański, poseł Ruchu Palikota z okręgu chełmskiego, z wykształcenia archeolog, zapytał w lipcu ministerstwo spraw zagranicznych, czy Polska postara się odzyskać pieniądze pożyczone Hiszpanii. Sęk w tym, że pożyczki udzieliła hiszpańskiemu władcy królowa Bona hiszpańskiemu władcy. A było to w 1557 roku.

Chodzi o słynne "sumy neapolitańskie” – 430 tys. złotych dukatów na prowadzenie kosztowanych wojen. Jagiellonowie wynegocjowali zwrot tylko dziesiątej części pożyczki.

Polityk wyliczył, że obecna wartość długu, który zaciągnął Filip II Habsburg to 235 059 930 zł (bez odsetek). I w lipcu zapytał Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jakie są szanse na odzyskanie "sum neapolitańskich” i czy państwo postara się powalczyć o zwrot pieniędzy. Zauważył: Hiszpania pogrążona jest w kryzysie, ale niedawno odzyskała skarb 17 ton monet wartych 400 mln euro – wydobyty ze skrzyń wraku hiszpańskiego statku.

– Pożyczka królowej Bony i wynikające z niej roszczenia mają charakter dalece nieskonkretyzowany – odpowiedział posłowi Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. I dodał: Minister nie ma żadnej dokumentacji dotyczącej "sum neapolitańskich”, a Bona mogła pożyczyć pieniądze z osobistego majątku.

– Poszukiwanie dokumentów i śledzenie działań kolejnych królów Polski na przestrzeni 500 lat wykracza poza możliwości ministra finansów i jego urzędu – podsumowuje Grabowski.

MSZ zauważył, że pieniędzy nie pożyczyło królestwo Polskie, tylko Bona, która nie była u nas koronowana. W dodatku o ich odzyskanie państwo polskie nie starało się w latach 1918–1939 i po 1945 roku.

– Brak takich działań oznacza prawne porzucenie tego roszczenia przez wierzyciela. Jest także wysoce prawdopodobne, że roszczenie się przedawniło po roku 1918, najdalej 30 lat później – oceniła Grażyna Bernatowicz, podsekretarz stanu w MSZ.

– To trochę zaskakująca odpowiedź – mówi Poznański. – Jeśli w II RP i PRL nikt nie podejmował tematu to nie znaczy, że teraz nie trzeba zająć się sprawą. Koszty m. in. prawników nie przekroczą przecież tych 235 mln zł – dodaje.

Polityk Ruchu Palikota zamierza nadal tropić historycznych dłużników i rabusiów. Szczególnie, że jego pomysł opisały nie tylko hiszpańskie gazety.

– Będę rozmawiał w tej sprawie z prawnikami krajowymi i zagranicznymi. Szanse na odzyskanie pieniędzy od Hiszpanii są może nikłe, ale trzeba postarać się odzyskać przedmioty zrabowane przez Szwedów, m.in. podczas "potopu” – tłumaczy. W sprawie dzieł sztuki i cennych z punktu widzenia naszej historii przedmiotów napisze do MSZ.

– Po co np. dokumenty związane z Kościuszką w Łucku na Ukrainie? – pyta. Poznański zażąda od ministra spraw zagranicznych informacji, w jakich krajach znajdują się zagrabione Polsce dzieła sztuki.

Wieść o akcji Poznańskiego obiegła świat. Poseł opowiada, że skontaktowali się z nim ludzie z Peru, którzy chcą odzyskać od Hiszpanów złoto wywiezione z ich kraju stulecia temu.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
egon / 30 grudnia 2012 o 19:32
a moze odzyskac ziemie polskie zrabowane przez zaborcow to nie tak dawno a mapy sa- i najswiezsze odzyskajcie pieniadze po amber gold?? chyba nikłe szanse bo sprawa wycichła , ale tak tto jestt jak syn premiera ttam pracował - rozgłos nie pottrzebny
Avatar
maciek / 21 sierpnia 2012 o 15:33
A mi 100 mln. lat temu dinozaury tak rozgrzebały działkę na której mam teraz ogród, że do dzisiaj nie mogę go wyrównać bo pełno tam różnych jam i dołów. Już nie wspomnę o tym że coraz znajduję jakieś ich skamieniałe gnaty. I kto mi zapłaci odszkodowanie za to ?
Avatar
zorro / 21 sierpnia 2012 o 15:00
ja proponuję odzyskać cymbały po jankielu
Avatar
Wujek Józef D. / 21 sierpnia 2012 o 12:46
Poseł Poznański niebezpiecznie zbliżył się pomysłowością do swego pryncypała Jasia Nikodema P.
(w poprzednim wpisie wkradła się "literówka")
Avatar
Wujek Józef D. / 21 sierpnia 2012 o 12:43
Poseł Poznański niebezpiecznie zbliżył się pomysłowością do swego prycypała Jasia Nikodema P.
Avatar
bart / 21 sierpnia 2012 o 11:07
[quote name='Jadzka' timestamp='1345539636' post='666216']
Sami malkontenci mi się pomysł podoba i jestem za
[/quote]

nie malkontenci, tylko realiści, bardziej mnie interesuje zwrot polskiego majątku ukradzionego przez hitlerowców i bolszewików, a nie pierdoły sprzed 400 lat
Avatar
Jadwiga / 21 sierpnia 2012 o 11:06
Poza tym oryginalny pomysł, a nie sztuka dla sztuki jak w przypadku innych posełów. Wystarczy poczytac w interpelacjach posełów na stronie sejmowej. Proste. Ja tak zrobiłam.
Avatar
Jadzka / 21 sierpnia 2012 o 11:00
Sami malkontenci mi się pomysł podoba i jestem za
Avatar
bart / 21 sierpnia 2012 o 09:47
[quote name='viola' timestamp='1345531656' post='666176']
Dajcie spokój-on tylko pajacuje,jak wszyscy w jego organizacji.
[/quote]

Viola,
dlatego też podopowiadam panu posłowi, co dalej moze rozbic w swojej niezwykle zajmującej i pracochłonnej pracy w Sejmie RP
Avatar
viola / 21 sierpnia 2012 o 08:47
Dajcie spokój-on tylko pajacuje,jak wszyscy w jego organizacji.
Avatar
egon / 30 grudnia 2012 o 19:32
a moze odzyskac ziemie polskie zrabowane przez zaborcow to nie tak dawno a mapy sa- i najswiezsze odzyskajcie pieniadze po amber gold?? chyba nikłe szanse bo sprawa wycichła , ale tak tto jestt jak syn premiera ttam pracował - rozgłos nie pottrzebny
Avatar
maciek / 21 sierpnia 2012 o 15:33
A mi 100 mln. lat temu dinozaury tak rozgrzebały działkę na której mam teraz ogród, że do dzisiaj nie mogę go wyrównać bo pełno tam różnych jam i dołów. Już nie wspomnę o tym że coraz znajduję jakieś ich skamieniałe gnaty. I kto mi zapłaci odszkodowanie za to ?
Avatar
zorro / 21 sierpnia 2012 o 15:00
ja proponuję odzyskać cymbały po jankielu
Avatar
Wujek Józef D. / 21 sierpnia 2012 o 12:46
Poseł Poznański niebezpiecznie zbliżył się pomysłowością do swego pryncypała Jasia Nikodema P.
(w poprzednim wpisie wkradła się "literówka")
Avatar
Wujek Józef D. / 21 sierpnia 2012 o 12:43
Poseł Poznański niebezpiecznie zbliżył się pomysłowością do swego prycypała Jasia Nikodema P.
Avatar
bart / 21 sierpnia 2012 o 11:07
[quote name='Jadzka' timestamp='1345539636' post='666216']
Sami malkontenci mi się pomysł podoba i jestem za
[/quote]

nie malkontenci, tylko realiści, bardziej mnie interesuje zwrot polskiego majątku ukradzionego przez hitlerowców i bolszewików, a nie pierdoły sprzed 400 lat
Avatar
Jadwiga / 21 sierpnia 2012 o 11:06
Poza tym oryginalny pomysł, a nie sztuka dla sztuki jak w przypadku innych posełów. Wystarczy poczytac w interpelacjach posełów na stronie sejmowej. Proste. Ja tak zrobiłam.
Avatar
Jadzka / 21 sierpnia 2012 o 11:00
Sami malkontenci mi się pomysł podoba i jestem za
Avatar
bart / 21 sierpnia 2012 o 09:47
[quote name='viola' timestamp='1345531656' post='666176']
Dajcie spokój-on tylko pajacuje,jak wszyscy w jego organizacji.
[/quote]

Viola,
dlatego też podopowiadam panu posłowi, co dalej moze rozbic w swojej niezwykle zajmującej i pracochłonnej pracy w Sejmie RP
Avatar
viola / 21 sierpnia 2012 o 08:47
Dajcie spokój-on tylko pajacuje,jak wszyscy w jego organizacji.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 3 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 2 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 6

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 7 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 10 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 10 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 35 5

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 21 3

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 3 3

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!