Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2013 r.
11:00
Edytuj ten wpis

Poseł Zawiślak broni jasełek w szkołach

Autor: Zdjęcie autora (aa)
0 2 A A

Poseł Sławomir Zawiślak (PiS) pisze do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizowanych w szkołach jasełek. To odpowiedź na działania Fundacji Wolność od Religii, która twierdzi, że są przygotowywane podczas obowiązkowych zajęć, a to nie jest zgodne z Konstytucją RP.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Tymczasem w Konstytucji w art. 25 i 53 zapisana została wolność do religii i neutralność religijna państwa – pisze w interpelacji poseł Zawiślak.

– Oznacza to, że każdy obywatel może, ale nie musi, wyznawać wybraną przez siebie religię i uzewnętrzniać swoje przekonania także w życiu publicznym (na co zwrócił uwagę Sąd w niedawnym orzeczeniu w sprawie krzyża na Sali plenarnej Sejmu).

Przekonuje również, że jasełka bożonarodzeniowe czy też śpiewanie kolęd w żaden sposób nie są w sprzeczności z tymi przepisami. Wskazuje, że są one nie tylko elementami i symbolami religijnymi, ale też częścią tradycji narodowej.

– Co więcej, należy zwrócić uwagę również na fakt, iż preambuła do ustawy o systemie oświaty stanowi, że nauczanie i wychowanie ma respektować chrześcijański system wartości – podkreśla poseł Zawiślak.

Parlamentarzysta docieka m.in. czy w myśl obowiązujących przepisów w szkołach publicznych jakiekolwiek nawiązywanie do tradycji chrześcijańskich, w tym przygotowywanie przez dzieci jasełek, powinno być zabronione, czy wręcz odwrotnie – pożądane.

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kay. / 18 grudnia 2013 o 18:44

Nie mam zamiaru dywagowac na temat za, lub przeciw grom i zabawom. Z dziecinstwa jednak pamietam takie jaselka organozowane w domach parafialnych. Byla to wielka przygoda z malym teatrem i zaangazowaniem malych spolecznosci. Juz od wrzesnia mielismy proby i zajecia z budowa dekoracji. To sprawialo nie tylko wielka frajde dzieciom i mlodziezy, ale bylo swoista szkola budowania malych ojczyzn. Czy obecne pomysly z wpychaniem tych inicjatyw pod dachy szkol maja te sama wartosc??? Szczerze watpie..... 

Avatar
Anatol / 18 grudnia 2013 o 18:12

Brawo Panie pośle. To ci "państwo" z owej organizacji powinni przestać się publicznie uzewnętrzniać.

Avatar
Kay. / 18 grudnia 2013 o 18:44

Nie mam zamiaru dywagowac na temat za, lub przeciw grom i zabawom. Z dziecinstwa jednak pamietam takie jaselka organozowane w domach parafialnych. Byla to wielka przygoda z malym teatrem i zaangazowaniem malych spolecznosci. Juz od wrzesnia mielismy proby i zajecia z budowa dekoracji. To sprawialo nie tylko wielka frajde dzieciom i mlodziezy, ale bylo swoista szkola budowania malych ojczyzn. Czy obecne pomysly z wpychaniem tych inicjatyw pod dachy szkol maja te sama wartosc??? Szczerze watpie..... 

Avatar
Anatol / 18 grudnia 2013 o 18:12

Brawo Panie pośle. To ci "państwo" z owej organizacji powinni przestać się publicznie uzewnętrzniać.

Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 4 3

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS 0 3

Grzegorz Schetyna - przewodniczący Platformy Obywatelskiej, wicepremier w rządzie Donalda Tuska odwiedzi Wydział Politologii UMCS. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja.

Co wpływa na wysokość OC?

Co wpływa na wysokość OC? 0 0

Zbliża się termin wykupienia OC na kolejny rok? Sprawdź, co wpływa na wysokość składki. Jakie czynniki brane są pod uwagę. Czy znasz je wszystkie?

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć 0 1

Oczyszczalnia ścieków w Lubartowie w ostatnim czasie jest wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców. Ale już za kilka dni odpoczną: zaczyna się rozruch nowej, wyremontowanej części.

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec 0 0

23 maja w Opolu Lubelskim szykuje się niezwykły wyścig. Tego dnia w urzędzie będzie można składać papiery na 17 wakatów w projekcie „Ekologiczny dom w Gminie Opole Lubelskie – etap I”. Chodzi o montaż solarów i jednego pieca na biomasę. Podania będą przyjmowane według zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane?

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane? 0 1

LOTTO - wyniki losowania z 19 maja 2018 r. Padły dwie szóstki w LOTTO Plus.

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi 1 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Porażki Górnika Łęczna i AZS PSW Biała Podlaska, Te rezultaty niczego jednak nie zmieniają – Górnik jest mistrzem Polski, a bialczanki utrzymały się w rozgrywkach

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim 13 3

Aż sześciokrotnie wzrosła w ubiegłym roku liczba zakażeń śmiertelnie niebezpieczną bakterią New Delhi. Coraz częściej dochodzi też do zakażeń bakterią wywołującą zapalenie jelita grubego i sepsy. Tymczasem lekarzy specjalistów brak.

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK
25 maja 2018, 20:00

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert duetu Syny, promujący ich drugą płytę.

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady
galeria

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady 5 1

W sobotę po godzinie 20 łukowscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu na przejeździe kolejowym w miejscowości Wagram. Jadący z Lublina do Świnoujścia pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę ciągniętą przez samochód osobowy.

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza?

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza? 2 4

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego puławskiej policji w sobotę przed południem.

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu 7 2

Do zdarzenia doszło nocą z piątku na sobotę w Zamościu.

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu
24 maja 2018, 18:00

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu 1 0

Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu organizuje koncert charytatywny. Tym razem dochód z niego przeznaczony zostanie na rzecz 14-letniej chorej na autyzm Diany Czugały, wychowanki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!