sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Posłowie będą mogli dalej podróżować za darmo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 grudnia 2001, 21:26

Niepełnosprawne dzieci i inwalidzi mają stracić prawo do bezpłatnych przejazdów. Spać spokojnie mogą umundurowani funkcjonariusze wykonujący obowiązki służbowe oraz posłowie i senatorowie.
Także niektóre zniżki dla studentów zostaną zmniejszone. Żacy zapowiadają strajki.
– Najprawdopodobniej w środę od godz. 12 rozpoczniemy strajk. W tym czasie powstrzymamy się od uczestniczenia w zajęciach – mówi Paweł Pachuta, członek samorządu uczelnianego UMCS. Studenci planowali również pikietę pod Urzędem Wojewódzkim, jednak brak czasu nie pozwolił im na zebranie odpowiednich pozwoleń.
– Przy okazji następnych faz procesu legislacyjnego nie wykluczamy ostrzejszych form protestu – dodaje Pachuta.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że trwają rozmowy z pozostałymi uczelniami na temat współpracy w prowadzeniu akcji protestacyjnej.
Jeśli chodzi o przejazdy PKS studenci prawie nie stracą. – Ulga studencka jest komercyjna, a projekt dotyczy ulg ustawowych – wyjaśnia Kazimierz Zatorski, z-ca dyrektora PKS Puławy. – W tej chwili wynoszą one 50 proc. i obowiązują na trasach do ośrodków studenckich. I te ulgi utrzymamy.
W PKS zniżka ulgi z 50 do 37 proc. będzie dotyczyć tylko imiennych biletów miesięcznych na trasie: uczelnia – miejsce zamieszkania.
W lubelskim PKS ulgi studenckie rzędu 20–30 proc. obowiązują na trasach dalekobieżnych: – Ani teraz, ani w przyszłym roku nie zamierzamy tu wprowadzać żadnych zmian – zapewnia Bogdan Łos, z-ca dyrektora PKS Lublin.
Gorzej będą mieli inni.
– Prawo do bezpłatnych przejazdów utracą dzieci do lat 4, inwalidzi I grupy i ich opiekunowie, przewodnicy ociemniałych, niepełnosprawne dzieci – dodaje Ryszard Jasiński, dyr. PKS Lublin. – Tu będzie obowiązywała ulga w wysokości 78 proc.
Prawo de darmowych podróży zachowają natomiast posłowie, senatorowie i funkcjonariusze policji, żandarmerii wojskowej, Straży Granicznej i celnicy podczas wykonywania czynności służbowych.
W PKP zniżki dla studentów zostaną ograniczone do 37 proc. Podobne cięcia dotyczą nauczycieli i wykładowców.
– Rząd jak zwykle szuka oszczędności wśród najbardziej potrzebujących – komentuje Paweł Pachuta.
Wszelkie nowe ulgi i zniżki proponowane w projekcie będą obowiązywać tylko w drugiej klasie. Nie będą one uwzględniane przy podróżowaniu pierwszą klasą.
– Wiem tyle, ile wyczytałem w gazetach. Oficjalnych informacji jeszcze nie mamy – mówi Mikołaj Sidoruk, z-ca dyrektora w lubelskim zakładzie przewozów regionalnych (PKP Przewozy Regionalne). – Wiem też, że nasza firma na pewno utrzyma ulgę handlową dla dzieci do lat czterech. I nowe przepisy, jeżeli zostaną przyjęte, na pewno nie wejdą w życie 1 stycznia. Na taką operację potrzeba co najmniej 3 tygodni.
Nieoficjalnie mówi się, że realizacja tego projektu może przynieść oszczędności dla budżetu rzędu 250 mln złotych.

Żarłoczny fiskus

Mniejsze ulgi na przejazdy PKP i PKS proponuje Ministerstwo Finansów. Zniżki mają być zmniejszone z 50 do 37 proc.,
a bilety bezpłatne zastąpione biletami
z 78-proc. ulgą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!