Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 marca 2012 r.
17:48
Edytuj ten wpis

Posłowie mówią o sprawach woj. lubelskiego. Ale czy z sensem?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 10 A A
W tej kadencji w sejmie najczęściej mówiło się o województwie wielkopolskim. Lubelskie pojawiło się
W tej kadencji w sejmie najczęściej mówiło się o województwie wielkopolskim. Lubelskie pojawiło się

W tej kadencji najwięcej o Lubelskim mówili: Małgorzata Sadurska i Gabriela Masłowska (obie z PiS), Magdalena Gąsior-Marek (PO), Piotr Szeliga (SP) i Jan Łopata (PSL). Ale czy z sensem?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zebraliśmy wszystkie wypowiedzi posłów tej kadencji i przy pomocy generatora statystyk sprawdziliśmy, o których województwach mówili najczęściej – mówi Adrian Łaźniewski z portalu PracujaDlaCiebie.pl.

Okazało się, że o wielkopolskim. Lubelskie znalazło się w drugiej grupie województw – wspomniano o nim w ok. 30 dyskusjach (podobnie jak o śląskim, podkarpackim i mazowieckim).

Z obliczeń wynika, że najczęściej o sprawy naszego regionu pytali posłowie z opozycyjnego PiS. 33 proc. ich wypowiedzi związanych było z woj. lubelskim. Dalej była Platforma (22 proc.), SLD i Solidarna Polska (po 15 proc.), PSL (11 proc.) i RP (4 proc.).

Najchętniej głos zabierali: Małgorzata Sadurska i Gabriela Masłowska (obie z PiS), Magdalena Gąsior-Marek (PO), Piotr Szeliga (Solidarna Polska) i Jan Łopata (PSL). Statystyka statystyką, ale jakość wystąpień jest różna. Przejrzeliśmy niektóre z nich.

– Ubolewam, że pan premier w swoim exposé nie odniósł się do problemów Polski wschodniej, więc jako poseł z województwa lubelskiego mam kilka pytań. Co konkretnie zaoferuje rząd Lubelszczyźnie? – dopytywała w grudniu ub. roku Sadurska.

Z kolei Gabrielę Masłowską zainteresował stan środowiska naturalnego. – Z moich obserwacji i doświadczeń w pewnych rejonach Lubelszczyzny (…) wynika, że niedostatecznie jest monitorowany stan sanitarny lasów, stan zdrowotności. Ma tam miejsce zjawisko przyspieszonego wysychania sosen. Mam pytanie: Czy ktoś monitoruje te sprawy i co z tego monitoringu wynika? – pytała z trybuny sejmowej w styczniu.

Posłanka Gąsior-Marek cieszyła się, że w kasie państwa są 104 mln zł na przejścia graniczne w naszym regionie. A poseł Szeliga chętnie zajmował się sprawami rodzinnego Biłgoraja. Pytał np., czy będzie likwidowany oddział celny w tym mieście, co z remontem drogi wojewódzkiej 835. Wspominał też o protestach mieszkańców przeciwko zamiarowi likwidacji przez burmistrza Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2.

– To nie jest tak, że skupiam się na Biłgoraju. Mówiąc o zagrożeniu dla całego systemu oświaty, ilustruję to przykładem, który znam najlepiej. Zajmując się sprawami ogólnokrajowymi można załatwić lokalne problemy – przekonuje poseł.

– W wypowiedzi posłów zawsze wkrada się trochę populizmu. Np. opozycja często chce pieniędzy na inwestycje, choć rząd tłumaczy, że kasa pusta – ocenia Adrian Łaźniewski.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
romek / 9 marca 2012 o 13:26
Dziś żeby zostać elektrykiem trzeba zdawać egzaminy SEP a żeby zostać posłanka trzeba mieć znajomego grafika komputerowego. Nikomu nie przeszkadza poseł idiota, bredzący cos 3 po 3 często po kilku głębszych.
Avatar
tabaluga / 9 marca 2012 o 12:11
A co się dziwić jak mamy taka chorą ordynację wyborczą. Wprowadzili by okręgi jednomandatowe to posłowie uwijaliby się jak w ukropie by zdziałać jak najwięcej dla danego rejonu. Teraz zamiast działać wystarczy lizać tyłek szefostwu na górze i dobre miejsce na liści w przyszłych wyborach ma się jak w banku. I lecą co miesiąc na ich konto grube tysiące z naszych podatków. Przy jednomandatowych rozliczyli by ich wyborcy od tylko od nich zależałoby kto się dostanie (tym samym kto dobrze a kto źle się prezentował), teraz decyduje w głównej mierze centrala partyjna, głosy to rzecz drugorzędna
A co się dziwić jak mamy taka chorą ordynację wyborczą. Wprowadzili by okręgi jednomandatowe to posłowie uwijaliby się jak w ukropie by zdziałać jak najwięcej dla danego rejonu. Teraz zamiast działać wystarczy lizać tyłek szefostwu na górze i dobre miejsce na liści w przyszłych wyborach ma się jak w banku. I lecą co miesiąc na ich konto grube tysiące z naszych podatków. Przy jednomandatowych rozliczyli by ich wyborcy od tylko od nich zależałoby kto się dostanie (tym samym kto dobrze a kto źle się prezentował), teraz decyduje w głównej mierze... rozwiń
Avatar
wyborca / 9 marca 2012 o 11:32
[quote name='henryk' timestamp='1331287842' post='607409']
wielki szacunek dla posłow aktywnych jak Sandurska ,,Masłowska Szeliga czy Łopata ,pozostali to tchórze tylko KARIEROWICZE czego się boją kto ich wybrał -Miernoty pasywne stop zejdcie z tej platwormy rządzenia czas pukac do drzwi -Lubelskie jest traktowane jak Kolonia zasobna w surowce a]Węgiel gaz Łubkowy ,tania siła robocza tanie wojsko policja z braku pracy jadą na misje .Region który nie posiada ani jednej drogi EKSPRESOWEJ ani szybkiej koleji na lotnisko musiała być zrzutka całego regionu .Miaso Lublin największe po prawej stronie Wisły bez obwodnicy .
[/quote]
Jeszcze trzeba dołożyć p,SOBECKĄ modli się u Rydzyka o pomyślność LUBELSZCZYZNY.
[quote name='henryk' timestamp='1331287842' post='607409']
wielki szacunek dla posłow aktywnych jak Sandurska ,,Masłowska Szeliga czy Łopata ,pozostali to tchórze tylko KARIEROWICZE czego się boją kto ich wybrał -Miernoty pasywne stop zejdcie z tej platwormy rządzenia czas pukac do drzwi -Lubelskie jest traktowane jak Kolonia zasobna w surowce a]Węgiel gaz Łubkowy ,tania siła robocza tanie wojsko policja z braku pracy jadą na misje .Region który nie posiada ani jednej drogi EKSPRESOWEJ ani szybkiej koleji na lo... rozwiń
Avatar
lubelak / 9 marca 2012 o 11:15
Mówi się "w Lubelskiem", a nie "w lubelskim".
Avatar
henryk / 9 marca 2012 o 11:10
wielki szacunek dla posłow aktywnych jak Sandurska ,,Masłowska Szeliga czy Łopata ,pozostali to tchórze tylko KARIEROWICZE czego się boją kto ich wybrał -Miernoty pasywne stop zejdcie z tej platwormy rządzenia czas pukac do drzwi -Lubelskie jest traktowane jak Kolonia zasobna w surowce a]Węgiel gaz Łubkowy ,tania siła robocza tanie wojsko policja z braku pracy jadą na misje .Region który nie posiada ani jednej drogi EKSPRESOWEJ ani szybkiej koleji na lotnisko musiała być zrzutka całego regionu .Miaso Lublin największe po prawej stronie Wisły bez obwodnicy .
Avatar
emigrant z lubelskiego / 9 marca 2012 o 11:01
Tłumaczenie rządu że brak kasy jest przesadne proszę pojechać na zachodnią Polske tam kasa jest []Kaszuby]Gdansk to jest kasa na drogi stadionuy koleje szybkie nawet pół roku temu piasali o tunelu pod starym korytem Wisły za prawie 900 milionów złotych proszę pojechać ile miliardów ten region dostał Gdynia 30 km lotnisko następne obok 2 .Poznan też buduje pływalnie ,stadiony drogi dworce Tramwał podziemny iwiele wiele innych inwestycji .Szczecin też ma drogi besan olimpijski i Świnoujscie myśli o Tunelu podzemnym obok promu .,nie mówiąc o stolicy czy INNYCH Wrocku ,Krakowie ,Łodzi Bydgoszczy itd.
Tłumaczenie rządu że brak kasy jest przesadne proszę pojechać na zachodnią Polske tam kasa jest []Kaszuby]Gdansk to jest kasa na drogi stadionuy koleje szybkie nawet pół roku temu piasali o tunelu pod starym korytem Wisły za prawie 900 milionów złotych proszę pojechać ile miliardów ten region dostał Gdynia 30 km lotnisko następne obok 2 .Poznan też buduje pływalnie ,stadiony drogi dworce Tramwał podziemny iwiele wiele innych inwestycji .Szczecin też ma drogi besan olimpijski i Świnoujscie myśli o Tunelu podzemnym obok promu .,nie mówiąc o... rozwiń
Avatar
Marek / 9 marca 2012 o 10:44
Po i psl pokazali co myślą o lubelskim. Jednak uważam że Solidarna Polska jest przyszłością. Są to ludzie młodzi i ambitni. Do tego przewidywalni ,a pis sami wiemy jak jest z nimi.
Avatar
Chełmianin N / 9 marca 2012 o 10:37
Wybrańcom z naszego regionu tzn. z lubelskiego,trzeba najpierw zadać pytanie gdzie ta Lubelszczyzna leży.Z tego artykułu wynika,że są niedouczeni,a zatem niech się douczą i uszanują stanowisko mądrzejszych,bo bujanie w obłokach rozumowi i wiedzy szkodzi.
√RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
 
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyraz ten
powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,
wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szwfa KPRM Jerzy Izdebski.

 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne aaumocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
Wybrańcom z naszego regionu tzn. z lubelskiego,trzeba najpierw zadać pytanie gdzie ta Lubelszczyzna leży.Z tego artykułu wynika,że są niedouczeni,a zatem niech się douczą i uszanują stanowisko mądrzejszych,bo bujanie w obłokach rozumowi i wiedzy szkodzi.
√RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
 
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyraz ten
powstał przez dodanie do przym... rozwiń
Avatar
stvmemen) / 9 marca 2012 o 10:29
Tak powiedzmy szczerze...

PISowscy radni ciągle walczą o TV Trwam itp, a nie o problemy zwyczajnych ludzi.

Zresztą jak reszta walczą o koryto dla siebie.
Avatar
łechecheche / 9 marca 2012 o 10:07
Dopóki w lubelskim będą wybierani PSL-owcy, dopóty nasze województwo będzie olewane. Powiedzmy sobie szczerze, że tylko rząd PIS-owski coś chciał dla nas lubelaków zrobić - Platformersi OLEWAJĄ nas totalnie jako bastion PIS-u. NIKT się z nami nie liczy w kraju.
Avatar
romek / 9 marca 2012 o 13:26
Dziś żeby zostać elektrykiem trzeba zdawać egzaminy SEP a żeby zostać posłanka trzeba mieć znajomego grafika komputerowego. Nikomu nie przeszkadza poseł idiota, bredzący cos 3 po 3 często po kilku głębszych.
Avatar
tabaluga / 9 marca 2012 o 12:11
A co się dziwić jak mamy taka chorą ordynację wyborczą. Wprowadzili by okręgi jednomandatowe to posłowie uwijaliby się jak w ukropie by zdziałać jak najwięcej dla danego rejonu. Teraz zamiast działać wystarczy lizać tyłek szefostwu na górze i dobre miejsce na liści w przyszłych wyborach ma się jak w banku. I lecą co miesiąc na ich konto grube tysiące z naszych podatków. Przy jednomandatowych rozliczyli by ich wyborcy od tylko od nich zależałoby kto się dostanie (tym samym kto dobrze a kto źle się prezentował), teraz decyduje w głównej mierze centrala partyjna, głosy to rzecz drugorzędna
A co się dziwić jak mamy taka chorą ordynację wyborczą. Wprowadzili by okręgi jednomandatowe to posłowie uwijaliby się jak w ukropie by zdziałać jak najwięcej dla danego rejonu. Teraz zamiast działać wystarczy lizać tyłek szefostwu na górze i dobre miejsce na liści w przyszłych wyborach ma się jak w banku. I lecą co miesiąc na ich konto grube tysiące z naszych podatków. Przy jednomandatowych rozliczyli by ich wyborcy od tylko od nich zależałoby kto się dostanie (tym samym kto dobrze a kto źle się prezentował), teraz decyduje w głównej mierze... rozwiń
Avatar
wyborca / 9 marca 2012 o 11:32
[quote name='henryk' timestamp='1331287842' post='607409']
wielki szacunek dla posłow aktywnych jak Sandurska ,,Masłowska Szeliga czy Łopata ,pozostali to tchórze tylko KARIEROWICZE czego się boją kto ich wybrał -Miernoty pasywne stop zejdcie z tej platwormy rządzenia czas pukac do drzwi -Lubelskie jest traktowane jak Kolonia zasobna w surowce a]Węgiel gaz Łubkowy ,tania siła robocza tanie wojsko policja z braku pracy jadą na misje .Region który nie posiada ani jednej drogi EKSPRESOWEJ ani szybkiej koleji na lotnisko musiała być zrzutka całego regionu .Miaso Lublin największe po prawej stronie Wisły bez obwodnicy .
[/quote]
Jeszcze trzeba dołożyć p,SOBECKĄ modli się u Rydzyka o pomyślność LUBELSZCZYZNY.
[quote name='henryk' timestamp='1331287842' post='607409']
wielki szacunek dla posłow aktywnych jak Sandurska ,,Masłowska Szeliga czy Łopata ,pozostali to tchórze tylko KARIEROWICZE czego się boją kto ich wybrał -Miernoty pasywne stop zejdcie z tej platwormy rządzenia czas pukac do drzwi -Lubelskie jest traktowane jak Kolonia zasobna w surowce a]Węgiel gaz Łubkowy ,tania siła robocza tanie wojsko policja z braku pracy jadą na misje .Region który nie posiada ani jednej drogi EKSPRESOWEJ ani szybkiej koleji na lo... rozwiń
Avatar
lubelak / 9 marca 2012 o 11:15
Mówi się "w Lubelskiem", a nie "w lubelskim".
Avatar
henryk / 9 marca 2012 o 11:10
wielki szacunek dla posłow aktywnych jak Sandurska ,,Masłowska Szeliga czy Łopata ,pozostali to tchórze tylko KARIEROWICZE czego się boją kto ich wybrał -Miernoty pasywne stop zejdcie z tej platwormy rządzenia czas pukac do drzwi -Lubelskie jest traktowane jak Kolonia zasobna w surowce a]Węgiel gaz Łubkowy ,tania siła robocza tanie wojsko policja z braku pracy jadą na misje .Region który nie posiada ani jednej drogi EKSPRESOWEJ ani szybkiej koleji na lotnisko musiała być zrzutka całego regionu .Miaso Lublin największe po prawej stronie Wisły bez obwodnicy .
Avatar
emigrant z lubelskiego / 9 marca 2012 o 11:01
Tłumaczenie rządu że brak kasy jest przesadne proszę pojechać na zachodnią Polske tam kasa jest []Kaszuby]Gdansk to jest kasa na drogi stadionuy koleje szybkie nawet pół roku temu piasali o tunelu pod starym korytem Wisły za prawie 900 milionów złotych proszę pojechać ile miliardów ten region dostał Gdynia 30 km lotnisko następne obok 2 .Poznan też buduje pływalnie ,stadiony drogi dworce Tramwał podziemny iwiele wiele innych inwestycji .Szczecin też ma drogi besan olimpijski i Świnoujscie myśli o Tunelu podzemnym obok promu .,nie mówiąc o stolicy czy INNYCH Wrocku ,Krakowie ,Łodzi Bydgoszczy itd.
Tłumaczenie rządu że brak kasy jest przesadne proszę pojechać na zachodnią Polske tam kasa jest []Kaszuby]Gdansk to jest kasa na drogi stadionuy koleje szybkie nawet pół roku temu piasali o tunelu pod starym korytem Wisły za prawie 900 milionów złotych proszę pojechać ile miliardów ten region dostał Gdynia 30 km lotnisko następne obok 2 .Poznan też buduje pływalnie ,stadiony drogi dworce Tramwał podziemny iwiele wiele innych inwestycji .Szczecin też ma drogi besan olimpijski i Świnoujscie myśli o Tunelu podzemnym obok promu .,nie mówiąc o... rozwiń
Avatar
Marek / 9 marca 2012 o 10:44
Po i psl pokazali co myślą o lubelskim. Jednak uważam że Solidarna Polska jest przyszłością. Są to ludzie młodzi i ambitni. Do tego przewidywalni ,a pis sami wiemy jak jest z nimi.
Avatar
Chełmianin N / 9 marca 2012 o 10:37
Wybrańcom z naszego regionu tzn. z lubelskiego,trzeba najpierw zadać pytanie gdzie ta Lubelszczyzna leży.Z tego artykułu wynika,że są niedouczeni,a zatem niech się douczą i uszanują stanowisko mądrzejszych,bo bujanie w obłokach rozumowi i wiedzy szkodzi.
√RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
 
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyraz ten
powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,
wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szwfa KPRM Jerzy Izdebski.

 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne aaumocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
Wybrańcom z naszego regionu tzn. z lubelskiego,trzeba najpierw zadać pytanie gdzie ta Lubelszczyzna leży.Z tego artykułu wynika,że są niedouczeni,a zatem niech się douczą i uszanują stanowisko mądrzejszych,bo bujanie w obłokach rozumowi i wiedzy szkodzi.
√RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
 
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyraz ten
powstał przez dodanie do przym... rozwiń
Avatar
stvmemen) / 9 marca 2012 o 10:29
Tak powiedzmy szczerze...

PISowscy radni ciągle walczą o TV Trwam itp, a nie o problemy zwyczajnych ludzi.

Zresztą jak reszta walczą o koryto dla siebie.
Avatar
łechecheche / 9 marca 2012 o 10:07
Dopóki w lubelskim będą wybierani PSL-owcy, dopóty nasze województwo będzie olewane. Powiedzmy sobie szczerze, że tylko rząd PIS-owski coś chciał dla nas lubelaków zrobić - Platformersi OLEWAJĄ nas totalnie jako bastion PIS-u. NIKT się z nami nie liczy w kraju.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. IPN rozpocznie poszukiwania?

Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. IPN rozpocznie poszukiwania? 0 0

„Archiwum to powinno zawierać wszystkie roboty nasze, jak wyroki wykonane, rozkazy, listy członków” – zeznał bezpiece Stanisław Kowalski ps. „Żmijka”.

Budżet obywatelski w Lublinie. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej

Budżet obywatelski w Lublinie. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej 5 1

Zakończyło się sprawdzanie projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Co czwarty pomysł nie przeszedł oceny formalnej, co oznacza, że nie może być poddany pod głosowanie

Polska - Kolumbia. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

Polska - Kolumbia. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 1 1

Reprezentacja Polski zawiodła na całej linii w meczu z Senegalem, ale ciągle może wyjść z grupy. W niedzielę o godz. 20 Biało-Czerwoni zmierzą się w Kazaniu z Kolumbią. Dla obu zespołów to będzie mecz o życie, a kto przegra praktycznie będzie mógł już pakować walizki i żegnać się z mundialem. Transmisję przeprowadzi TVP 1 oraz TVP Sport. W internecie mecz będzie można zobaczyć na stronie sport.tvp.pl

Zgłosił nielegalne składowisko, takiej reakcji urzędników się nie spodziewał
film

Zgłosił nielegalne składowisko, takiej reakcji urzędników się nie spodziewał 9 7

Mieszkaniec Pakości wskazał urzędnikom nielegalne składowisko beczek. Postawa obywatelska dla lokalnych władz okazała się nie lada problemem.

To miasto stawia na ekologię. Solary, kotły na biomasę

To miasto stawia na ekologię. Solary, kotły na biomasę 0 1

Lubartów inwestuje w odnawialne źródła energii. Do końca października w mieście będą 142 instalacje fotowoltaiczne w prywatnych domach. Kończy się też montaż 180 instalacji solarnych i 40 kotłów na biomasę. Stopniowo wymieniane są piece węglowe na ekologiczne kotły

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 2

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 11

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 4

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 51 9

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 3

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 33

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 32 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.