niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Pośpimy dłużej, bo wkrótce zmiana czasu na zimowy. Ale czy to ma sens?


Jedni uważają, że oszczędzamy w ten sposób energię, inni dowodzą, że powoduje to pogorszenie naszego samopoczucia. 30 października przestawiamy zegarki na czas zimowy

Historia zmiany czasu liczy blisko 100 lat. W czasie I wojny światowej zmianę czasu wprowadziły Niemcy i Austro-Węgry. Dzisiaj robią to wszystkie kraje członkowskie UE.

Jak wyjaśnia dr Stanisław Bajtlik z warszawskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN chodziło o względy ekonomiczne. Zmiana miała przyczynić się do oszczędności energii i lepszego wykorzystania światła dziennego.

– Od tamtego czasu zmieniły się jednak technologie i przyzwyczajenia ludzi. Do oświetlenia zużywamy dziś nieznaczną część energii. Ale zwraca się też uwagę na coś innego. Kiedy latem jest długo widno, ludzie chętniej wychodzą z domu do kina, teatru czy restauracji. W ten sposób generują obrót gospodarczy – wyjaśnia dr Bajtlik.

Prof. dr hab. Krzysztof Murawski z Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji UMCS przypomina, że organizm łatwo przestawia się o jedną godzinę w ciągu doby. 

– Jeżeli lecimy np. sześć godzin, to przestawienie się na lokalny czas zajmuje około tygodnia – mówi profesor. – Gdyby nie było zmiany czasu, to część dnia by nam uciekała. Mnie osobiście nie przeszkadza przestawianie zegarka – uważa prof. Murawski.

O to, by zegarków nie przestawiać walczy Stowarzyszenie Interesu Społecznego „Wieczyste”. Jest ono autorem kilku petycji skierowanych m.in. do Kancelarii Premiera i Prezydenta.

– Naszym zdaniem zmiana czasu jest bardzo uciążliwa. Nie ma dziś przekonujących dowodów na to, że przynosi ona oszczędności. Są natomiast badania stwierdzające, że może mieć wpływ na zdrowie człowieka, np. bezsenność, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, a nawet powodować zawały serca – mówi Daniel Alain Korona, prezes stowarzyszenia. – Ubolewamy, że nasze prośby pozostają bez odzewu decydentów.

Komunikat na temat zmiany czasu opublikował jakiś czas temu Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Przeczytać w nim można m.in., że przestawienie zegarków wiąże się dla naszej gospodarki z kosztami. Chodzi m.in. o dłuższy postój pociągów, dłuższą pracę szpitali czy konieczność zaktualizowania oprogramowania, na co narzekają np. banki. Zwiększać mają się także koszty dla pracodawców, którzy muszą pamiętać o dodatkowym wynagrodzeniu dla pracowników.

Zdaniem lekarki Teresy Dobrzańskiej-Pielichowskiej, zmiana czasu ma niewielki wpływ na nasze zdrowie. – Na pewno trzeba trochę zmienić swoje przyzwyczajenia, ale nie przypominam sobie pacjenta, który by się skarżył na jakieś dolegliwości z tego powodu. Jeśli już to z powodu zmiany pogody – mówi.

Co by się stało gdyby zaprzestać przestawiania zegarków? – Nic wielkiego. Przestalibyśmy być w tej samej strefie czasowej co większość krajów Unii Europejskiej – stwierdza dr Bajtlik.

Do czasu letniego wrócimy 26 marca.

SONDA
Liczba głosów: 518

Co sądzisz o zmianie czasu?

19.69 %
Jest potrzebna
80.31 %
Jest niepotrzebna

>>>

Zobacz także:

WIDEO

Wideo: Archiwum DW

motyla noga
ja
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

motyla noga
motyla noga (20 października 2016 o 00:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
zniesienie zmiany to jedno, ale inną kwestią jest to/ w jakiej strefie znajduje się polska. czas "zimowy". czyli podstawowy, to kpina, mamy w zimie najmniej światła słonecznego spośród "normalnych" krajów (nie liczę skandynawskich pod kołem podbiegunowym). Strefa czasowa dla Polski to powinna być GMT+2
Bzdura goni bzdurę. Dobry człowieku, czas zimowy (GMT+1) to nie jest żadna "kpina", tylko naturalny czas astronomiczny, wynikający z naszego położenia na kuli ziemskiej. Żadne przestawienie zegara nie zwiększy nam ilości światła słonecznego w zimie, to zależy wyłącznie od szerokości geograficznej. W Europie w identycznej sytuacji jest większa część Niemiec, Belgia, Holandia, Anglia i Walia (cała Szkocja ma gorzej), Irlandia. Przy pozostawieniu GMT+2 na całą zimę w Lublinie już od jutra (20 października) do 08 marca Słońce wschodziłoby po siódmej rano, w tym od 24 listopada do 07 lutego - po ósmej rano! W Poznaniu jeszcze pół godziny, w Szczecinie - ponad 40 minut później niż w Lublinie, który leży dokładnie na wschodniej granicy naszej strefy czasowej (22,5E). Na zachodzie Polski przez półtora miesiąca rozwidniałoby się po dziewiątej rano - to dopiero byłaby kpina.
Rozwiń
ja
ja (19 października 2016 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko i wyłącznie czas letni przez cały rok - czas zimowy u nas to kpina.
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2016 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bzdurą jest twierdzenie że oszczędzamy energię przechodząc na czas zimowy! Dlatego kompletnym zacofaniem i reliktem komuny jest przestawianie zegarków. PS. DOBRA ZMIANO, WIERZYMY W CIEBIE !!! :D :D :D [TAKI DŻOŁK]
Rozwiń
Henio
Henio (19 października 2016 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Argument z oszczędnością energii zawsze mnie irytuje, bo niby kto tę energię wykorzystuje? Raczej nie zwykły obywatel, który wychodząc rano do pracy musi włączyć światło, bo jest ciemno, a po powrocie znowu musi to zrobić, bo znowu jest ciemno. Ani chwili nie korzystam w okresie jesienno-zimowym ze światła słonecznego w domu. A rachunki rosną. A mąż pracując w fabryce w ogóle w okresie jesienno-zimowym nie widuje słońca, bo zaczyna jak jest jeszcze ciemno i kończy jak jest już ciemno, a w przerwie nie ma kiedy wyjść na zewnątrz budynku. Argument z oszczędnością energii od początku dotyczył wprowadzenia czasu letniego, a nie jakiegoś "czasu zimowego", więc za bardzo się nie irytuj. 
Rozwiń
Gość
Gość (19 października 2016 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zniesienie zmiany to jedno, ale inną kwestią jest to/ w jakiej strefie znajduje się polska. czas "zimowy". czyli podstawowy, to kpina, mamy w zimie najmniej światła słonecznego spośród "normalnych" krajów (nie liczę skandynawskich pod kołem podbiegunowym). Strefa czasowa dla Polski to powinna być GMT+2
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!