czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Pospolite ruszenie przeciw Giertychowi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2007, 17:21

Już prawie dwa tysiące osób podpisało się pod listem potępiającym działania ministra edukacji. Jego współautorem jest etyk z Lublina.

– Sprzeciwiamy się ideologicznemu ujednoliceniu polskiej szkoły. Ludzie są różni, wierzą w różne prawdy i nie zmienią tego żadne nakazy i zakazy. Różnijmy się mądrze, różnijmy się pięknie, Panie Ministrze! Sprzeciwiamy się retoryce nienawiści i pogardy wobec odmienności – list tej treści można przeczytać na specjalnie stworzonej stronie internetowej www.protestnauczycieli.pl.
Jednym z jej autorów jest Tomasz Kalbarczyk, nauczyciel etyki i opiekun szkolnych grup Amnesty International w prywatnym Gimnazjum i Liceum im. I.J. Paderewskiego w Lublinie. Razem z innymi opiekunami opracował list sprzeciwiający się polityce MEN, założył stronę i zaczął zbierać podpisy. – To było takie nagłe pospolite ruszenie z różnych miejsc Polski. Byłem zaskoczony, gdy zobaczyłem, jak z dnia na dzień przybywa po kilkaset podpisów – mówi Kalbarczyk.
Strona powstała tydzień temu, a już zebrano ponad 1700 podpisów. Z Lublina i okolic podpisały się 84 osoby. Na liście znaleźli się dyrektorzy szkół, nauczyciele, naukowcy, ale też kierowcy, gospodynie domowe, przedsiębiorcy, czy emeryci. Nie zabrakło Bernarda Nowaka, prezesa lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich czy Piotra Prędoty, lubelskiego piłkarza.
Ale nie wszyscy, którzy się podpisali pod protestem pełnym imieniem i nazwiskiem, chcą się tym chwalić. Dlaczego? Boją się konsekwencji. – Poparłem ten sprzeciw, gdy dowiedziałem się o usunięciu z listy lektur Dostojewskiego i Gombrowicza. Ale ze względu na moje powiązania z partią rządzącą wolałbym nie eksponować mojego nazwiska – mówi jeden z lubelskich naukowców.
– Już się wystarczająco nasłuchałam na temat tego, co zrobiłam. Dlatego wolę pozostać anonimowa – mówi nauczycielka. – Ale poglądów nie zmieniłam. Nadal ręce mi opadają, gdy widzę to, co się dzieje w ministerstwie.
Poparcie na stronach www.protestnauczycieli.pl będzie zbierane do końca września. Później lista trafi do Ministerstwa Edukacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!