wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Potraktowano nas jak gapowiczów!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2004, 17:08
Autor: Tomasz Kolasa

W czwartek kierowca wyprosił z autobusu MPK podopiecznych specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. Kazał im kupić bilety. Dzień wcześniej Arkadiusz uczący się w tej samej placówce musiał zapłacić mandat w pociągu.

Przepisy mówią wyraźnie: wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych mają prawo do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską i do 78-procentowej zniżki w PKP i PKS (na trasie szkoła – dom). Potwierdzają to odpowiednie zapisy w regulaminach wszystkich przewoźników. Ale uczniowie szkół specjalnych prawie codziennie mają problemy z korzystaniem ze swoich uprawnień.
– To poniżające – mówi Teresa Słoń, dyrektor Specjalnego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego Nr 1 w Lublinie. – Pisaliśmy już w tej sprawie do PKS, PKP oraz MPK i nic z tego. Dzieci w dalszym ciągu są narażane na nieprzyjemności.
Skąd to nieporozumienie? Od września, decyzją ministerstwa edukacji, zmieniły się legitymacje uczniów szkół specjalnych. W nazwie szkoły wykreślono słowo „specjalna”.
– To dla dobra dzieci – wyjaśnia Anna Sękowska, dyrektor szkoły specjalnej. – Chodziło o to, by ich nie „naznaczać”. Efekt jest taki, że dzieci mają problemy z korzystaniem ze swoich przywilejów. A nie potrafią się o nie upomnieć.
Kierowcy i konduktorzy uznają, że dzieci nie mają prawa do zniżki. – W czwartek wsiadłem do autobusu z grupą chłopców. Kierowca nas wyprosił. Kazał kupić bilety ulgowe – relacjonuje Mirosław Czarnecki, wychowawca z ośrodka. – Dzień wcześniej konduktor PKP wypisał naszemu uczniowi ponad 120-złotowy mandat.
Zamieszanie trwa już od dawna. Wprawdzie przewoźnicy twierdzą, że znają przywileje uczniów szkół specjalnych, ale ich pracownicy nie zawsze o tym pamiętają. Problem wciąż się powtarza.
– Będę musiała wyjaśnić tę sprawę – zapowiada Czesława Herda, kierownik działu kontroli i jakości usług w lubelskich PKP. – W razie problemów trzeba złożyć odwołanie.

Obejrzyj legitymację

Legitymacja szkoły specjalnej, uprawnia do darmowych przejazdów komunikacją miejska oraz zniżek w PKP i PKS. Dokument ma żółty kolor (pozostałe są jasnoróżowe). Na odwrocie widnieje symbol MENiS- II/182/2. Do darmowych przejazdów i zniżek jest uprawniony posiadacz legitymacji oraz jego opiekun.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!